Limonun Faydaları Nelerdir?

Akdeniz iklimine has meyve türlerinden birisi olan limon, içerisinde bulundurmuş olduğu C vitamini ile şifa dağıtıcı bir meyvedir. Ağaçta yetişen bir meyve olan limon, kış meyveleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yoğun bir şekilde yetiştirildiğinden dolayı temin edilmesi kolaydır. Limonun faydaları özellikle alternatif tıp dünyasında yer alan uzmanlar tarafından dile getirildiğinden dolayı birçok kişi içerisinde A, B ve C vitamini bulunan limonun faydaları nelerdir konusunu merak etmektedir. Bu nedenden dolayı sizlere bu konu hakkında bilgi vereceğiz.

Limon özellikle kış mevsiminde birçoğumuzun mücadele etmek zorunda kaldığı grip ve soğuk algınlığı gibi problemlerin tedavisinde yoğun bir şekilde kullanılır. Solunum yolu kaynaklı bu tip rahatsızlıklarda limonun kullanılmasının en büyük nedeni içerisinde bol miktarda C vitamini bulunmasıdır. Limon üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda limonun içerisinde bulunan maddeler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve aynı oranda iştah açtığı tespit edilmiştir. İçinde bulunan asitler ile mikrop öldürücü etkisi de olan limon idrar yapmakta zorlanan kişilerde idrar söktürücü olarak da yaygın bir şekilde kullanılır. Limon ayrıca kansızlık sorununda, diş eti problemlerinde, diş beyazlatma işlemlerinde, damar tıkanıklıklarında, damar sertliğinde ve kanı temizleme konusunda faydaları ile bilindiğinden dolayı yaygın bir şekilde kullanılır. Limon ayrıca yüksek tansiyon problemi olan kişilerde tansiyon değerlerinin düşük seviyeye çekilmesi sağlamaktadır.

Son zamanlarda alternatif tıp dünyasında yer alan uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda limonun kansere karşı da etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Kanser probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olduğundan dolayı birçok ilaç firması kanser ilacı yapımında limondan yararlanmaktadır.

Birçok faydası bulunan limon ayrıca bağırsaklarda meydana gelen kurtların atılmasını sağlamaktadır. Parazit problemi olan bir kişiyseniz sabah kalktığınızda aç karnına 1 adet limon sıkarak tüketirseniz bağırsak parazitlerinizin bir süre sonra vücuttan atılmasına sağlayacaktır. Geçmiş yıllarda limonun kullanımına göz atıldığında insanların özellikle metabolizmayı hızlandırmak için limondan yararlandığı karşımıza çıkıyor. Banyo suyunun içerisine 1 adet limonu kesip atıp bu su içerisinde banyo yaparsanız kanın temizlenmesini ve kanın hızlı bir şekilde akmasını sağlayabilirsiniz. Kanda meydana gelen bu hızlı akış da metabolizma faaliyetlerinin ciddi anlamda hızlanmasını sağlayacaktır. Durağan bir yaşam süren yaşlı bir bireysiniz özellikle bahsi geçen uygulamayı hayatınıza geçirerek daha zinde ve hareketli bir yaşama kavuşabilirsiniz.
Limonun şifa dağıtıcı özelliği olsa da her üründe olduğu gibi fazla bir şekilde tüketilmesi ciddi problemlerin oluşmasına neden olabilir. Sizlerin de bildiğiniz gibi limon asit bakımından zengin bir meyvedir. Aşırı limon tüketimi sonucunda mide ülseri gibi ciddi sağlık problemlerinin ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu nedenden dolayı aşırı derecede limon tüketmeden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Limonu sade bir şekilde tüketmeyi sevmiyorsanız nane limonun faydaları makalesine de bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here