Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

166
sosyal medya

Sosyal medya zararları her geçen gün olanca hızıyla hissedilmeye devam eden, çoğunuzun sosyal paylaşım sitesi olarak nitelendirmiş olduğu internet yazılımlarıdır. Sosyal medyanın zararları nelerdir konusunda eminiz sosyal medyayı kullanan herkesin söyleyecek bir sözü bulunmaktadır ancak gerçekleri kabullenmek zor olduğundan dolayı insanlar sosyal medyanın zararlarını görmezden gelmeye devam etmektedir. İnternet kullanıcıları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda insanların en fazla zaman geçirdikleri şeylerin sosyal medya olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden sosyal medyanın zararları nelerdir denildiğinde ilk olarak zaman kaybının meydana gelmesine neden olduğu konusu üzerinde durulmaktadır.

Sosyal medya internet üzerinde ilk günkü gibi popüler durundadır. Zaman geçtikçe nasıl olsa terk edilir diye düşünülse de görülen o ki her geçen gün sosyal medyaya yeni kullanıcılar dahil olmaktadır. Sosyal medya kullanımı günümüzde bağımlılık durumuna kadar ulaşmıştır. Bu yüzden sosyal medya bağımlılığı diye bir kavram oluşturulmuş ve psikolojik sorunlar arasında dahil edilmiştir. Düne kadar sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılığı gibi bağımlılıklar ile uğraşırken bu bağımlılıklar arasında bir de sosyal medya bağımlılığı eklenmiştir.

Sosyal medyayı kullanan insanlar her ne kadar bunu sosyalleşmek için yaptıklarını söyleseler de bu insanlar üzerinde gözlemleme yapacak olursanız aslında sosyal medya bağımlısı olan insanların asosyal birer kişilik haline geldiklerini görebilirsiniz. Bugün ne yediğini, akşam nereye gideceğini ya da şu an nerede olduğunu büyük bir heyecanla sosyal medya üzerinden paylaşan insanlar ayrıca bunları insanların beğenmesi adına sabırsızlıkla beklemektedir. Bu durum da ciddi derecede zaman kaybına neden olmaktadır. Ayrıca sohbetler sadece yazılardan ibaret olduğundan dolayı insanlar sohbetten yoksun kalmakta ve sosyal medya nedeniyle aşırı derecede yalnızlaşmaktadır. Sizler her ne kadar sosyal medya sayesinde insanlarla daha yakın olduğunuzu düşünseniz de arkanıza dönüp baktığınızda uzun zamandan beri çevremizde yer alan kişilerle bir paylaşımda bulunmadığınızı göreceksiniz. Eğer bunu görebiliyorsanız sosyal medya bağımlılığına yakalanmış olan bir kişiliksiniz diyebiliriz. Sosyal medyanın sizleri yalnız bırakmadığını düşünmeyi bir kenara bırakın çünkü emin olun bu bağımlılığınız devam edecek olursa sosyal medya nedeniyle aşırı derecede yalnız ve mutsuz bir insan haline geleceksiniz.

Sosyal medya bağımlılığı bir bağımlılık türü olduğundan dolayı bu bağımlılığı bırakmak aşırı derecede zordur. Nasıl ki bir insan alkollü ya da sigarayı bıraktığında aşırı derecede agresif bir yapıya bürünüyorsa aynı şekilde sosyal medya kullanımını bırakan kişilerin agresif ve saldırgan bir yapıya büründükleri gözlemlenmiştir. Sosyal medyanın zararları her ne kadar gündeme gelse de elbette bu internet yazılımlarının çok sayıda faydası da bulunmaktadır ancak her şeyin fazlası zararlı olduğu gibi sosyal medyanın da fazlası zararlıdır.

sosyal medya

Sosyal medyanın zararları en çok kendisini çocuklar üzerinde göstermektedir. Bu nedenden dolayı bir çocuğunuz varsa çocuğunuzu mümkün mertebe sosyal medyadan uzak tutmaya özen gösterin. Eğer çocuğunuz sosyal medya bağımlısı bir kişi haline gelirse çocuğunuzla ilerleyen dönemde diyalog kurma konusunda problemler yaşamanız mümkündür. Ayrıca sosyal medya bağımlısı olan çocukların ciddi derecede özgüven kaybı yaşadıkları da bilinmektedir. Özgüven kaybının yaşanması özellikle iş yaşamanın olumsuz etkilenmesine neden olur. Günümüzde işsiz olarak nitelendirilen birçok üniversite mezununun özellikle özgüven kaybı yaşamasından dolayı iş bulamadığı da bilinmektedir. Hastalıklı bir nesil yetiştirmek istemiyorsanız sosyal medyanın sadece yararlarından nasiplenmeye çalışın. Sosyal medya aşırı derecede zamanınızı çaldığından dolayı kesinlikle sosyal medya bağımlısı haline gelmemek için mücadele edin.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here