Mescid-i Haram Nerededir Önemi Nedir?

Mescid-i Haram, Müslüman aleminin kutsal kabul ettiği ve Müslümanların üzerine farz kılınmış olan hac ibadetlerini yerine getirdiği Kâbe’yi de kapsayan mescide Mescid-i Haram denilmektedir. Yapılan tarihsel incelemeler sonucunda Mescid-i Haram’ın önemi ortaya çıkmıştır. Bu mescidin ön plana çıkmasındaki en büyük faktör şüphesiz dünya üzerinde yapılmış olan ilk mescit olmasıdır.

Mescid-i Haram nerededir sorunuza, bu kutsal yerin Mekke sınırları içerisinde yer aldığını cevap olarak söyleyebiliriz. Mescid-i Haram’ın Mekke sınırları içerisinde yer alması buranın İslam dini açısından önemli bir yer olarak kabul edilmesi için baz alınmamaktadır. Burayı önemli kılan şey içerisinde Kâbe’nin bulunmasıdır ve bu yapının Müslümanların kıblesi olmasıdır.

Sizlerin de bildiğiniz gibi Mescid-i Haram’dan evvel Müslümanlar kıbleyi Mescid-i Aksa olarak görüyorlardı. İlerleyen zamanda köklü değişiklikler nedeniyle Müslümanların kıblesi Kâbe haline geldi. Mescid-i Haram içerisinde yer alan Kâbe Hazreti İbrahim tarafından yapılmış olup içerisinde zemzem suyu bulunmaktadır. Mescid-i Haram’ın eski resimlerine bakıldığında bu kutsal yerin Hazreti İbrahim’den sonra ciddi derecede değişikliğe uğradığı ve günümüzdeki son haline aldığı karşımıza çıkmaktadır. Metrekaresel bazda Mescid-i Haram’ın ne kadar yer kapladığını merak ediyorsanız bu kutsal yerin 361000 metrekarelik alana sahip olduğunu bilmenizi isteriz.

Mescid-i Haram’ı yapısal olarak ele aldığınızda bu kutsal yerin duvarlar ile çevrili olduğunu görürsünüz. Kutsal alanı çevreleyen duvarlar ele alındığında 19 tane kapı, 92 tane kubbe ve 7 tanede minare karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda sizlere hac ibadetinin yerine getirildiği yerin Mescid-i Haram olduğunu söylemiştik. Bu söylemden yola çıktığımızda sizlere tavaf işleminin gerçekleştirildiği alan olan metafın burada yer aldığını da söyleyebiliriz.
Mescid-i Haram hürmetli mescit anlamına gelmektedir ve bu mescitten Kuranda toplamda 16 yerde bahsedilmektedir. Bu yerin bu kadar kutsal sayılmasının en büyük nedenlerinden birisi de Mescid-i Haram’ın peygamberimizden kalan bir hatıra olarak kabul edilmesidir. Ekonomik imkanlarınız iyiyse üzerinize farz kılınan hac ibadetini yerine getirmek adına bu kutsal yere gitmenizi tavsiye ederiz. Buraya gittiğinizde içinize dolan manevi duygu ömrünüzün en güzel günlerini yaşamanıza vesile olacaktır.

Mescid-i Aksa, İslam dini açısından büyük öneme sahip olduğundan dolayı İslam dinine zarar vermek isteyen çok sayıda kişinin Mescid-i Aksa’yı yok etmek adına girişimlerde bulunduğu bilinmektedir. 1969 senesinde Denis Ruhan adlı Yahudi asıllı bir kişinin bu kutsal yeri kundaklamak için girişimde bulunduğu bilinmektedir. 1980 senesine gelindiğinde Meir Kahane adlı İslam düşmanı olan bir kişi Mescid-i Aksa’nın bir köşesine bomba yerleştirmiştir ancak amacına ulaşamamıştır. 1982 senesinde de henüz kimin yerleştirdiği belli olmayan bir bomba camii görevlileri tarafından bulunarak patlamadan kutsal mekandan uzaklaştırıldı. 1983 senesinde bulunan bir tünel, Mescid-i Aksa içerisine gizlice girilmek istendiğini ortaya çıkardı.

Mescid-i Aksa’ya ciddi anlamda zarar vermek için mücadele edilse de Yüce Yaratıcı İslam dünyasının en önemli yeri sayılan bu yeri korumuş ve zarar gelmesine engel olmuştur. Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar şüphesiz devam edecektir ancak inanan kişiler olarak her girişimin sonuçsuz kalacağı inancındayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here