Gümüş Nerelerde Kullanılır Nereden Çıkarılır?

195

En değerli madenler arasında bulunan gümüş madeni kullanım alanı genişliği açısından da önemli bir maden türüdür. Atom numarası 47 olan gümüşün rengi parlak beyaz olup 107,868 atom ağırlığına sahiptir. Periyodik cetvel incelendiğinde bu madenin “Ag” şeklinde simgeleştirildiği görülüyor. Gümüşün en önemli özellikleri arasında havadan etkilenmesi ve toprak içerisinde doğal bir şekilde bulunması yer almaktadır. Yani bu maden toprak içerisinde katıksız bir halde yer almaktadır. 961,9 santigrat derece erime noktasına sahip olan gümüş iyi bir elektrik ileticisidir. Günümüzde elektrik iletimin aşırı derecede önemli olduğu elektronik devrelerde gümüşten yapılan kablolar kullanılmaktadır.

Gümüşün kullanım alanları bunlarla sınırlı değildir. Bu maden daha birçok alanda kullanılmaktadır. Günümüzde gümüş değerli bir maden olmasından dolayı takı sektöründe yaygın bir şekilde kullanılır. Gümüşten yapılmış olan kolye, bileklik ve yüzük gibi takılar en çok ilgi gören takılar arasında bulunuyor. Makalemizin başında sizlere gümüşün elektrik iletkenliğinin iyi olduğunu belirtmiştik. Bu özelliğinden dolayı birçok özel elektronik devrede gümüş kablolar kullanılır. Kaliteli aynalar gümüş kaplanarak yapılır. Gümüş çeşitli elementler ile bileşik oluşturarak elde edilen bileşik camların üzerine kaplanır ve bu sayede aynalar elde edilir.

Gümüş günümüzde dil dolgularında kullanılan dolgu malzemelerinin elde edilmesinde de kullanılmaktadır. Diş dolgularında saf halde gümüş elbette kullanılmaz. Çeşitli elementler ile bileşik oluşturması sağlanarak diş dolgusu malzemesi elde edilir. Gümüşün genel olarak kullanım alanları bu şekildedir. Dünyada bazı gelişmiş ülkelerin madeni para üretiminde gümüşü kullanmaya devam ettikleri bilinse de değerli bir maden olduğundan dolayı madeni para üretiminde sınırlı oranda kullanılmaktadır.

Türkiye’de gümüş nereden çıkarılır diye bakıldığında bu madenin özellikle Kütahya ili sınırları içerisinde yer alan Gümüşköy adlı yerden çıkarıldığı görülüyor. Değerli bir maden olduğundan dolayı ülke genelinde devlet tarafından gümüş arama çalışmaları yürütülse de çıkarılmaya değecek kalitede gümüş rezervlerine henüz rastlanmamıştır. Bu yüzden gümüş nereden çıkarılır denildiği zaman akla Kütahya Gümüşköy adlı yer gelmektedir.

Ülkemizde çıkarılan gümüş madeni ihtiyacımızı karşılayamadığından dolayı ihtiyaç olan gümüş madeninin alımı diğer ülkelerden yapılmaktadır. Dünya genelinde en çok gümüş madeninin yer aldığı yer Amerika Birleşik Devletleridir. Bu ülkede yer alan gümüş madenleri ülkeye ciddi anlamda bir gelir sağlamaktadır.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here