Atatürk’ün Öğrenim Hayatı İle İlgili Anıları

Gazi Mustafa Kemal Atatürk öğrenim hayatı süresince çok sayıda şey yaşamış ve Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili anıları Atatürk hakkında daha fazla bilgi edinebilmek adına araştırılmasına neden olmuştur. Atatürk’ün eğitim ve öğretim hayatı süresince yaşamış olduğu türlü şeyler Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alındığı gibi kendisini yakından tanıyan kişiler aracılığıyla da bu anılar bizlere ulaşmıştır. Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili anıları denildiği zaman Ulu Önder’in okul hayatı süresince başından geçenler akla gelmelidir. Bu makalemizde sizlere elimizden geldiğince Atatürk’ün öğrenim hayatı ile ilgili anıları hakkında bilgi vereceğiz ve bu sayede Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü daha yakından tanımanızı sağlamaya çalışacağız.

Atatürk’ün İlkokul Anısı: Mustafa Kemal Atatürk doğuştan askeri kimliğe sahip bir kişidir. Şemsi efendi okuluna gittiği zamanlarda şalvar giyip üzerine kuşak bağlanmasından hiç hoşlanmazdı. Ne zaman şemsi efendi okulunu bitirip Askeri Rüştiye’ye yazıldığında okulun üniformasını giyip okul koridorlarında gezmeye başladığında kendi benliğini bulmuştur. Atatürk bu anısını anlatırken öz benliğini Askeri Rüştiye sayesinde bulduğunu defalarca dile getirmiştir.

Atatürk’ün Ortaokul Anısı: Atatürk’ün bu anısı neredeyse herkes tarafından bilinmektedir. İlgili anı Atatürk’e matematik öğretmeni tarafından Mustafa Kemal adının verilmesidir. Mustafa Kemal Atatürk ortaokul sıralarındayken matematik dersine ayrı önem göstermiş ve bu sayede matematik alanında kendisinin geliştirmiştir. Matematik öğretmeni isminin de Mustafa olmazsa Atatürk’ün matematik öğretmenine ayrı bir ilgi duymasını sağlamıştı. Bir gün matematik dersine girdiklerinde öğretmeni Mustafa Kemal’e “Oğlum senin de ismin Mustafa benim de ismim Mustafa. Bu durum böyle olmayacak. İkimizin arasında bir fark olmalı ve bundan sonra senin adın Mustafa Kemal olmalı” dedi. Yaşanan bu durum sonrasında Ulu Önder’in ismi Mustafa Kemal olarak kaldı.

Atatürk’ün matematik öğretmeni aşırı derecede sert mizaçlı bir kişiydi. Bir gün sınıfa gelen matematik öğretmeni çalıştırma danışmanı seçmek için kendisine güvenen kişilerin parmağını kaldırmasını söyledi. Çok sayıda kişi parmağını kaldırdı ondan dolayı Atatürk parmağını kaldır mamayı tercih etti bu durum sonrasında Atatürk’ü danışmanlardan birinin altına veren matematik öğretmeni bir süre sonra Atatürk’ün bunaldığını ve bundan daha iyi danışmanlık yapabileceğini söylediğini duydu. Yaşanan bu durum sonrasında matematik öğretmeni Mustafa Kemal’e çalıştırma danışmanlığında verdi ve daha önceden Mustafa Kemal’in çalıştırma danışmanı olan kişiler Mustafa Kemal’in altına verdi.

Atatürk’ün Harp Okuluna Geçiş Anası: Atatürk askeri ortaokulu tamamladıktan sonra merakı aşırı derecede artmıştı. Özellikle Manastır Askeri Lisesi’nde almış olduğu matematik eğitiminin kolay olduğu söylenemezdi. Matematiğe yoğunluk vermesinden dolayı kendisi Fransızcada geri kalmıştı. Öğretmeni de kendisine Fransızca öğrenme konusunda hiç destek olmamıştı ve bu yüzden Frerler okulunda verilen Fransızca derslerine gizlice katılarak Fransızcasını geliştirmeye çalıştı. Lise yaşamı sırasında sınıfta birinci ya da ikinci olabilmek adına aşırı derecede çalışmaktaydılar ve bu gayret meyvesini vererek liseyi bitirdi. Lise tamamlandıktan sonra kendisi Harp Okulu’na geçti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün elbette bunlar dışında daha birçok eğitim öğretim anısı bulunmaktadır. Bizler elimizden geldiğince Mustafa Kemal Atatürk’ün en güzel anılarını ele almaya çalıştık. Eğer sizler daha güzel anıların olduğunu düşünüyorsanız bu anıları yorum yaparak bizlerle paylaşabilirsiniz. Eğitim hayatı boyunca yeni şeyler öğrenebilmek adına mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk, bu öğrenme merakı sayesinde tüm eğitim aldığı kurumlardan başarılı bir şekilde mezun oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here