Edison ampulü icat etmeseydi hayatımızda neler değişirdi?

Elektriğin babası olarak tanınan Edison ampulü icat etmiş olması ile tanınmaktadır. Peki, Edison ampulü icat etmeseydi hayatımızda neler değişirdi diye hiç düşündünüz mü? Teknolojinin en büyük nimetlerinden birisi olan ampulü bu makalemizde sizler için ele aldık ve eğer ampulü icat edilmeseydi hayatımızda ne gibi değişiklikler olurdu sorusuna yanıt bulmaya çalıştık.

Ampul günümüzde aydınlanmak için kullandığımız en önemli teknolojilerden birisidir. Edison tarafından ampul icat edilmeseydi elbette aydınlanmak için kullanılabilecek çok sayıda şey bulunmaktaydı kandiller, gaz lambaları, mum ve meşaleler aydınlanmak için kullanacağımız başlıca şeyler arasında yer alırdı. Bu saydıklarımız özellikle kapalı ortamlarda kullanıma elverişli olmadığından dolayı birçoğumuz evlerimizde karanlık ortamda oturmak zorunda kalabilirdik.

Günümüz teknolojisi ile üretilen ampuller teknolojinin yer aldığı neredeyse her alanda kullanılmaktadır. Araba farları sokak lambaları gibi yerler ampul aracılığıyla aydınlatılan yerlerdir. Bu durumu göz önünde bulunduracak olursak eğer ampul Edison tarafından icat edilmeseydi geceleri sokaklar karanlık olurdu ve hiç bir araç trafiğe çıkamaz. Bu durumda günümüz teknolojisinin nimetlerinden yeterli düzeyde yararlanamaması mağaza neden olur.

İlk ampul Edison tarafından 1879 yılında icat edildi. İlk etapta kullanılması öğretim zor olduğundan aydınlanmak için her alana yayınlanmadı. 1880 yılına gelindiğinde ampulün babası olan Edison ampul üretiminde seri imalata geçti bu sayede ampul neredeyse her alanda aydınlanmak için kullanılmaya başlandı.
Edison tarafından bulunan ilk ampul teknolojik açıdan ciddi anlamda gerideydi. Ayrıca bulunan bu ilk ampul ciddi derecede elektrik tüketiyor. Nikola Tesla tarafından florasan lambalar keşfedilince deyim yerindeyse dünyanın aydınlanmayan hiçbir yeri kalmamıştır. Ampuller elektriğin nimetlerinden yararlanmamızı sağladığı gibi birçok şeyi kaybetmemize neden olmuştur. Örneğin ev ortamlarında geceleri karanlık olduğunda insanlar başka şeylerle uğraşmak yerine birbirleri ile sohbet ediyordu. Ampul bulununca ve ev ortamlarına yayılınca yapılan sohbetler sekteye uğradı. Bu durumda insanlar arasındaki iletişimin ciddi anlamda yok olmasına neden oldu. Buradan yola çıkacak olursak teknoloji bize çok sayıda kolaylık sağladığı gibi teknolojinin bizlerden alıp götürdüğü çok sayıda şey de bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı teknolojinin nimetlerinden yararlanırken elimizde olan şeylerin değerini de bilmemiz de fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here