Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları nelerdir?

Günümüz teknolojisiyle üretilmiş olan aydınlanma araçları ile geçmişte kullanılan aydınlanma araçları arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Geçmişten günümüze kadar kullanılmış aydınlatma araçları nelerdir konusu insanlara teknolojinin ne kadar geliştiğini göstermektedir. Aydınlanma araçlarının tarihsel gelişim sürecini incelediğinizde olayı daha iyi kavrayacaksınız.

Aydınlanma, insan var olduğundan beri gereksinim duyulan bir şeydir. Bu yüzden devrim diye nitelendirilen birçok gelişme aydınlanma üzerine olmuştur. Bu durum da insanların ışık kaynaklarına ne denli önem verdiğinin bir göstergesidir. Makalemizin devamında Geçmişten günümüze kadar kullanılmış aydınlatma araçları maddeler halinde yer alıyor. Gelin bunların neler olduklarını analiz edelim.

Ateş: Aydınlanmaya olan gereksinim özellikle ateşin bulunması ile birlikte daha çok hissedilmiştir. İlk ateş ne zaman ve kimler tarafından bulundu konusunda herhangi bir bilgi bulunmamaktadır ancak ateşin insanlık tarihi kadar eski olduğu biliniyor. Ateş iç ortamlarda yakılması uygun olmayan bir şey olduğundan ötürü insanlar yaşadıkları alanlara ateşi sokmamış karanlık bir şekilde oturmayı tercih etmiştir. Ateşin aydınlatma nimetinden daha çok dış ortamlarda yararlanılmıştır. Bu durumun temel sebeplerinden birisi de ateşin bir yerden başka bir yere taşınamamasıdır.

Meşale: Günümüzde pek kullanılmayan meşale ilk taşınabilir ışık kaynağı olması ile dikkatleri çekmektedir. Ateş bulunduktan sonra hayvan etleri ateş üzerinde pişirilmeye başlandı. Etin pişirilmesi esnasında et üzerinde bulunan yağların yandığını gören insanlar bu yağları taşınabilir ışık kaynaklarında kullanmaya karar verdiler ve bu sayede meşeler ortaya çıkmış oldu. Hayvan derisi içerisine hayvan yo doldurularak yapılan meşaleler uzun süre boyunca yalnız özelliğine sahiptir. Meşaleler normal odun ateşinde oranları daha az zehirli gaz aldıklarından dolayı iç mekânlarda da kullanılmıştır.

Kandil ve yağ lambası: Kandiller ve yağ lambaları bir küp içerisine bitkisel yağların ve hayvansal yağlarının konulmasıyla yapılan bir aydınlanma aletidir. Bitkisel yağların daha az zehirli gaz yaymasından dolayı kandiller ve yağ lambaları iç ortamlarda kullanılmıştır ancak bu aydınlanma aleti aşırı derecede is yaydığından ötürü bir süre sonra terk edilmek ile yüzleşti.
Mum: Günümüzde de sıklıkla kullandığımız mumlar bulunduğu dönemde devrim niteliği taşımaz taşımıştı. Kandil ve yağ lambaları oranla daha az is yaydığından dolayı iç mekanlarda kullanımı kolaydır. Günümüzde özellikle elektrikler kesildiği zaman kullanılan mumlar vazgeçilemeyen aydınlatma türleri arasında yer alıyor. Özel olarak çeşitli yağlar kullanılarak elde edilen hamur içerisine bir fitil yerleştirilmesi usulü ile üretilmektedirler.

Gaz lambası: Gaz lambaları günümüzde kullandığımız ampul icat edilene kadar kapalı alanlarda en çok kullanılan aydınlanma teknolojisiydi. Petrol bulunduktan sonra işlenerek gaz yağı elde edildi. Üzerinde cam bir fanus bulunan hazne içerisine konulan gaz yağı yakılarak aydınlanma sağlandı. Uzun süre boyunca yanması ve is oluşturmaması bir dönem gaz lambalarını vazgeçilmez kılmıştır. Ampul icat edildikten sonra rafa kaldırılan gaz lambaları günümüzde sadece nostalji amacıyla kullanılmaktadır. Gaz lambaları üzerinde fanus olduğundan dolayı bu aydınlanma teknolojisi özellikle rüzgardan etkilenmiyordu. Bu sayede gaz lambaları dış mekanlarda da aydınlanma amacıyla kullanıldı.

Ampul: Ampuller elektrik bulunduktan sonra vazgeçilmez aydınlatma teknolojisi haline gelmiştir. Bir cam kap içerisine konulan elektrik tellerinin elektrik akımıyla ısınması çevrenin aydınlanmasını sağlamaktadır. Günümüzde de kullanmaya devam ettiğimiz ampuller zaman içerisinde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte çok farklı türde üretilmeye başlanmıştır. Bir ampul türü olarak kabul edilen florasan lambalar günümüzde en çok kullanılan aydınlanma teknolojidir. Çok az miktarda elektrik tüketmelerinden dolayı yeni bulunmuş olan ve led lambalar ampullere oranla daha çok kullanılmaya başlandı. Led lambalar aydınlanma alanında en az elektrik tüketen cihaz olarak kabul edilmektedir.

Geçmişten günümüze kadar kullanılan aydınlatma araçları bu şekildedir. Teknoloji her geçen gün ilerlediğinden dolayı zaman içerisinde yeni aydınlanma teknolojilerinin ortaya çıkması muhtemeldir. Sizlere elimizden geldiğince teknolojik gelişmeler hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here