Göz altı morlukları, insanın olduğundan daha yaşlı ve daha yorgun görünmesine neden olan bir durum olduğundan dolayı göz altı morlukları ile mücadele eden kişiler göz altı morluklarının sebepleri hakkında bilgi istemektedir. Göz altı morluklarının giderilmesi için öncelikle ilgili morarmanın neyden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekmektedir. Göz altı morlukları nasıl geçer diyecek olursanız sizlere öncelikle bu morarmaların neyden kaynaklandığını belirtmek istiyoruz. Göz altı morluklarının nedenleri sıralamasında baş sırada göz altında yer alan derinin pigment üretimini arttırması yer almaktadır. Deride pigment artışı göz altında yer alan derinin kahverengi bir hale gelmesine neden olmaktadır. Göz altında yer alan deride incelme meydana gelmesi durumunda kılcal damarlarda meydana gelen kan akışı dışarıdan gözlemlenebileceğinden dolayı göz altları kararır yani mor bir hal alır. İlgili morarmaların oluşmasına neden olan bir diğer durum ise yaşlılık ile alakalı olarak gözaltında kararmaların meydana gelmesidir. Morarma ile alakalı daha birçok sebep sıralanabilir ancak morarmaların meydana gelmesindeki en büyük nedenler bunlardır.

Gözaltı morarmaları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu morarmaların kalıtsal olarak da ortaya çıktığı tespit edilmiştir. Örneğin Arap ülkelerinde yaşam süren insanlar ele alındığında bu insanların göz altlarının daha mor olduğu gözlemlenebilir. Göz ve çevresinde meydana gelen çeşitli alerjik reaksiyonlarda morarmalara neden olabilir örneğin egzama ciddi bir morarma sebebi olarak gösterilmektedir.

Güneşte uzun süre kalınması, yeterli derecede uykunun alınamaması ve dengesiz bir beslenme zinciri ne sahip olmak gibi durumlar da göz altı morluğuna sebep olabilir. Tabi ki bunlar zaman içerisinde meydana gelen morarmalardır. Göze dışarıdan bir darbe alınması gibi durumlarda kısa süre içerisinde morarmaların meydana gelmesine neden olabilir ancak bu morarmalar zaman içerisinde kendiliğinden yok olacaktır.

Uzmanlar aşırı derecede hassas cildi olan kişilerin güneşten uzak durması gerektiğini belirtmektedir. Güneş sadece gözlerinizin alt kısmında değil vücudunuzun her yerinde lekelerin oluşmasına neden olabilir. Eğer güneş altında durmanız gerekiyorsa mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmaya özen gösterin. Göz altında meydana gelen morarmaların en büyük nedeni şüphesiz kişinin uykusunun yeterli düzeyde almamasıdır. Her ne olursa olsun elinizden geldiğince uykunuzu yeterli düzeyde almaya özen gösterin. Uzun süre uykusuz kalmanız göz altınızda ciddi morarmaların meydana gelmesine neden olacaktır.

Vücuda gerekli olan vitaminlerin alınmaması da göz altlarında morarmalara neden olabilir. İnsan için gerekli olan vitaminleri temin edebileceğiniz bir beslenme zinciri oluşturun. Buna dikkat etmeniz durumunda beslenme kaynaklı morarmalar meydana gelmeyecektir. Uzun süreli baş ağrıları göz altlarında gerilmelere ve beraberinde morarmalara neden olmaktadır. Kronik baş ağrısı yaşayan kişilerin büyük bölümünün göz altları mor renktedir. Eğer sizlerin de kronik baş ağrılarınız varsa ve morarmaların oluşmasını istemiyorsanız kesinlikle ağrı kesici kullanmalısınız. Ağrıların hafiflemesi morarmaların oluşmasını engelleyecektir.

19 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Kategoriler
Bağlantılar