Yağda ve Suda Eriyen Vitaminler Nelerdir?

Vitamin çeşitleri ele alınacak olursa bazı vitaminlerin yağ da bazı vitaminlerin ise suda eridiği gözlemlenmektedir. Yağda ve suda eriyen vitaminler nelerdir diyecek olursanız sizlere çok sayıda vitamini ve özelliklerini saymamız gerekmektedir. Bu nedenden dolayı sizlere elimizden geldiğince suda ve yağda eriyen vitamin çeşitleri hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İlgili vitaminlerin vücutta eksik olması durumunda çeşitli hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Sayfamızdan suda ve yağda eriyen vitaminlerin eksikliğinden kaynaklanan hastalıklar hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Suda eriyen vitaminler: bu vitaminler arasında b1, b2, b6, b12, c vitamini ve niasin yer almaktadır. Bu vitaminlerin bulunduğu besinleri ve görevlerini merak ediyorsanız gelin hep birlikte ilgili vitaminlerin özelliklerini ve görevlerini öğrenelim.

Niasin: vücut için gerekli olan yağ asitlerinin ve şekerlerinin kullanılmasına yardımcı olmakla görevlidir. Sindirim sisteminin aktif bir şekilde çalışmasını sağlamakla birlikte cildin kusursuz bir yapıda olmasına yardımcı olmaktadır. Balık, yumurta, fındık, tavuk ve fıstık gibi ürünlerde yeterli oranda niasin bulunmaktadır. İlgili besinleri tüketerek vücudunuz için gerekli olan niasini alabilirsiniz.

B1 vitamini: vücut içerisinde bulunan karbonhidratlardan enerji üretilmesinde görevlidir. Pişirme esnasında besinler içerisinde yer alan b1 vitamini pişirme suyunun içerisine geçtiğinden dolayı uzmanlar yemeklerin suyunun atılmaması gerektiğini belirtmektedir. Eğer yemeklerin suyunu dökecek olursanız vücudunuz için gerekli olan b1 vitamini temin edemezsiniz. Bu vitamin ceviz, makarna, pirinç, ekmek ve fındık gibi besinler içerisinde bulunmaktadır.

B2 vitamini: bu vitamin türü de enerji üretiminde aktif bir şekilde görev almaktadır. İlgili vitamin süt ürünlerinde, yumurtada ve yeşil yapraklı sebzeler içerisinde yüksek oranda bulunur. Özellikle aşırı derecede yorgunluk hissiyatı olan kişilerin büyük bölümünde b2 vitamini eksikliği bulunmaktadır. Eğer sizlerde bu durumlardan yakınıyorsanız saymış olduğumuz besinleri tüketerek b2 vitamini ihtiyacınızı giderebilirsiniz.

B6 vitamini: bu vitamin proteinlerin ve aminoasitlerin yapımında görev almaktadır. Bağışıklık sistemi içinde aşırı derecede önemli olan b6 vitamini balık, pirinç, tavuk ve karaciğer içerisinde yoğun bir şekilde bulunur.

C vitamini: kemik ve kas dokusu için aşırı derecede önemlidir. C vitamini özellikle bitkisel kaynaklı besinlerden temin edilmektedir. Demir emilimi konusunda aşırı derecede önemli olduğundan dolayı c vitamini metabolik faaliyetlerin kusursuz gerçekleşmesi adına önem arz eder. Sebze ve meyveler tüketilerek vücut için gerekli olan c vitamini temin edilebilir.

B12 vitamini: kanın içerisinde bulunan kırmızı kan hücrelerinin üretilmesinde yer alan kobalamin yağ asitlerinin ve aminoasitlerin kullanılmasında aktif görev almaktadır. Kırmızı et, süt, tavuk ve yumurta içerisinde b12 vitamini yüksek oranda yer alır. B12 vitamininin eksikliği çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Uzmanlar özellikle b12 vitamini eksikliğinden yana sıkıntıları olan kişilere balık tüketmeyi tavsiye etmektedir.

Yağda eriyen vitaminler: ilgili vitaminler arasında a vitamini, d vitamini ve e vitamini yer almaktadır. Bu vitaminlerin vücut içerisinde eksik olması durumunda çeşitli hastalıklar meydana gelmektedir. Bu yüzden yağda eriyen vitaminlerin vücut açısından aşırı derecede önemli olduğunu söylemek mümkündür.

E vitamini: herhangi bir yaralanma anında kanın pıhtılaşması için gerekli olan proteinlerin yapımında aktif bir şekilde görev almaktadır. Bunun dışında çeşitli iç organlar için gerekli olan proteinlerin yapımında da görev aldığı bilinmektedir. Yeşil yapraklı sebzelerde, yumurtada, tahıllarda, süt ve süt ürünlerinde e vitamini yüksek oranda bulunur.

A vitamini: hücre ve dokuların sağlıklı bir şekilde büyümesi için önemlidir yaşlanma belirtilerine geç ortaya çıkmasına sağladığı gibi çeşitli kanser hastalıklarında da önleme konusunda a vitamini etkilidir. Balık yumurta havuç ıspanak brokoli içerisinde yoğun bir şekilde a vitamini yer almaktadır.

D vitamini: bu vitamin türü kemik gelişiminin kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi adına önemlidir. Vücut içerisinde fosforun ve kalsiyumun emilimini arttırmaktadır. Ayrıca vücuda alınan minerallerin kemiklerde toplanmasına yardımcı olur. Bu vitamin süt ürünlerinde, balıkta ve güneş ışığında yoğun bir şekilde yer almaktadır eğer d vitamini eksikliği yaşıyorsanız kesinlikle gün içerisinde güneşe çıkmanızı tavsiye etmekteyiz. Vitaminler ile yakından ilgileniyorsanız vitaminlerin vücuttaki görevleri konusuna da bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here