Sabun ve Deterjan Kiri Nasıl Temizler?

Genel olarak makinelerde meydana gelen arızalar nedeniyle elbiselerin üzerinde sabun ve deterjan lekesinin oluştuğu yönünde bir kanı bulunsa da uzmanlar aslında durumun bir kimyasal olaydan dolayı meydana geldiğini belirtiyor. Birçok kişi elbiselerini yıkadığı zaman sabun ve deterjan lekelerinin oluşmasından yakınmakta ve bu durum sabun ve deterjan kiri nasıl temizlenir sorusunu akla getirmektedir. Yıkamış olduğunuz ürünlerin üzerinde sabun ve deterjan lekelerinin olmasını istemiyorsanız öncelikli olarak elbiseler üzerinde yer alan kirin kimyasal olarak nasıl bir özellik taşıdığını bilmeniz gerekmektedir. Ürünlerin üzerinde yer alan yağ lekeleri apolar özellik taşırken elbiseleri yıkamak için kullanılan su polar özellik taşımaktadır. İki farklı maddenin birbirinin içerisinde çözünmesi mümkün olmadığından dolayı yağ lekesi gibi kirleri çıkarmak için apolar özellik taşıyan sabun ve deterjan gibi temizlik ürünleri kullanılır. Çünkü apolar kirler apolar nitelikte olan temizleyici ürünler içerisinde çözünmekte ve bu sayede yer aldıkları bölgeden çıkmaktadır. Bu tarz lekelerin sadece su ile çıkarılması mümkün değildir.

Sabun ve deterjanlar yapısal olarak incelendiğinde hem polar hem de apolar özellik taşıdıkları görülüyor. Bu özellikleri sayesinde hem polar hem de apolar özellik taşıyan kirlerin sabun ve deterjan gibi temizlik ürünleriyle çıkarılması mümkündür. Kirli yapıda olan bir çamaşıra sabun ilave edildiği zaman sabunun hidrofobi kısmı elbise üzerinde yer alan yağ ile direkt olarak etkileşime geçmektedir. Karışımda yer alan hidrofilik kısımlar ise su ile etkileşime geçmektedir. Yani hidrofilik kısım elbise üzerinde yer alan kirler ile etkileşime geçmez. Elbise sabunla yıkandığı zaman yağ zerrecikleri birbirinden ayrılmaya başlar ve sabun molekülleriyle sarılır. Daha sonra ayrılan yağ zerrecikleri suya geçerek çözünür. Bu kimyasal işlem sayesinde yıkanan bölgedeki kirler uzaklaştırılır.

Bu durum ellerin yıkanmasında da geçerlidir. Sabun ya da deterjan ile eller yıkandığı zaman ellerde yer alan kir sabundaki kimyasal maddeler sayesinde çözünür ve suya karışır. Bu sayede eller temizlenmiş olur. Su belirli bir miktarda sabunu ve kiri çözme konusunda etkili olduğundan dolayı yıkama işlemlerinde kullanılan sabun ve deterjan miktarına dikkat edilmelidir. Suyun çözemeyeceği kadar yüksek oranda sabun ya da deterjan eklenmesi yıkanan üzerinden üzerinde sabun ve deterjan kirlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Yani yıkamış olduğunuz elbiselerde sabun ve deterjan lekesi meydana geliyorsa bu durum fazla miktarda temizlik ürünü kullandığınızı göstermektedir.

Bir elbisenin üzerinde sabun ya da deterjan kiri meydana geldiyse bu kirden kurtulmanın tek yolu ilgili ürünlerin tekrardan deterjan kullanmadan bol sulu ortamda yıkanmasıdır. Bu su ile etkileşime giren sabun ve deterjan kirleri elbiselerin üzerinden yıkama işleminden sonra uzaklaşacaktır. Bir şeyi yıkardan yüksek oranda sabun ve deterjanın kullanılıyor olması o şeyin iyi yıkandığı anlamına gelmez. Bu yüzden boşa israf yapmak yerine belirli oranlarda temizlik ürünü kullanmanız mantıklı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here