Ördek yumurtası ülkemiz genelinde sıklıkla tüketilen bir yumurta türü olmasa da bir şekilde ördek yumurtasını temin etmiş olan kişiler ördek yumurtasının faydaları hakkında bilgi istedikleri gibi ördek yumurtasının zararları hakkında da bilgi istemektedir. Sarısının tavuk yumurtasına oranla daha büyük olduğu bilinen ördek yumurtası ayrıca ince ve şeffaf bir yapıda kabuğa sahiptir. Ördek yumurtasının faydaları incelenecek olursa özellikle ördek yumurtasının içerisinde yer alan maddeler incelenmelidir. Ördek yumurtasının lipit, karbonhidrat, protein bakımından zengin olduğunu kalori değerinin yaklaşık olarak 185 kilo kalori olduğunu söyleyebiliriz. Ördekler genellikle su içerisinde ve bataklık bölgelerde yaşadıklarından dolayı yapmış oldukları bu yumurtalar tüketmiş olduğumuz tavuk yumurtalarına oranla ağır bir kokuya sahiptir. Bu yüzden daha önceden bu yumurtayı tüketmemiş olan kişiler ilk defa ördek yumurtası tükettikleri zaman damak tatları alışmadığından dolayı zorluk çekebilirler.

Ördek yumurtasının faydaları üzerine araştırma yapan uzmanlar ördek yumurtasının içerisinde yer alan maddelerin vücut için gerekli olan tüm besin öğelerini içerdiğini belirtiyor. Yumurta genel olarak yeni bir yaşama başlangıç için gerekli olan ana madde olduğundan dolayı bu kadar insan sağlığı açısından önemli olan maddeleri içerisinde barındırıyor olması aslında şaşırtıcı bir durum olarak kabul edilemez. Yumurta enerji değeri düşük olan bir besin türü olsa da içerisinde yer alan yüksek orandaki maddeler besleyici değerinin yüksek olmasını sağlamaktadır. Gelişim çağında olan çocuklar fiziki açıdan emsallerine oranla eş bir değerde gelişim gösterebilmek için gün içerisinde tüm besin öğelerinden yeterli oranda tüketmelidir. Özellikle gelişim çağında olan çocukların protein tüketimi aşırı derecede önemlidir. Bu yüzden uzmanlar ördek yumurtasının hayvansal kaynaklı bir protein olmasından dolayı özellikle gelişim çağındaki çocuklar tarafından tüketilmesini tavsiye ediyor.

Sürekli olarak tüketmiş olduğumuz protein kaynakları arasında bir kıyaslama yapacak olursak yumurtanın en değerli protein kaynağı olduğu söylenebilir. İnsan vücudunda sentezlenemeyen yani dışarıdan alınması gereken esansiyel aminoasitler ördek yumurtası içerisinde yer aldığından dolayı esansiyel aminoasit gereksinimini ördek yumurtasından karşılayabilirsiniz. Ördek yumurtasının içerisinde insan bedeni için önemli olan maddeler yer aldığından ötürü ördek yumurtası tüketildiğinde bu yumurtanın çok az miktarının dışkı olarak atıldığını, büyük bölümünün vücut içerisinde gerekli metabolik faaliyetler için kullanıldığını söyleyebiliriz. Size şimdiye kadar ördek yumurtasının faydaları hakkında bilgiler verdik ancak uzmanlar ördek yumurtasının zararları hakkında da bilgiler verdiklerinden dolayı sizlere bu yumurtanın ne gibi zararları olduğu hakkında da bilgiler vereceğiz.

Yaban hayatındaki örneklerin neredeyse tamamı bataklık bölgelerde yaşadıklarından dolayı üzerlerinde çeşitli mikropları barındırmaktadırlar. Ördekleri inceleyen uzmanlar ördeklerin büyük bölümünde salmonella adı verilen bir mikrobun bulunduğunu tespit etmiştir. Bu mikrop türü bağırsaklarımıza ciddi anlamda zarar verir. Dizanteri, tifo gibi hastalıklara neden olmasıyla tanınan bu mikrop özellikle pis olarak nitelendirilen bataklık alanlarda yoğun bir şekilde yer alır. Ördekler yumurtalarını bataklık alanlara yaptığından dolayı bu mikroplar yumurtalara geçerek. Yumurtaların zararlı hale gelmesine neden olabilir. Bazı bilinçli ülkelerde bu etkisi bilindiğinden dolayı ördek yumurtasının satışı yasaklanmıştır. Ülkemizde her zaman olduğu gibi insana verilen değer yeterli oranda olmadığı için ördek yumurtası satışının yapılmaya devam ettiği biliniyor. Eğer sizler de ördek yumurtası tüketiyorsanız kesinlikle bu yumurtaların hijyenik koşullarda elde edilmiş olmasına dikkat edin. Güvenilir noktalar dışında herhangi bir yerden ördek yumurtası almamaya özen gösterin. Bu sayede ördek yumurtasının zararlarından çok yararlarından nasiplenebilirsiniz.

13 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları