Mantar Zehirlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

107

Protein değerinin yüksek olması ve diğer protein içeren besinlere göre fiyatlarının düşük olması mantarın sıklıkla tüketilen bir besin olmasını sağlıyor. Mantarların zehirsiz türleri olduğu gibi zehirli türleri de bulunmaktadır ve bu durum da sıklıkla mantar zehirlenmesi vakalarına neden olmaktadır. Mantar zehirlenmesi ölümcül sonuçlara neden olabileceğinden dolayı mantar zehirlenmesi belirtileri ve tedavisi iyi bilinmelidir.

Yurt genelinde yetişen ve zehir ihtiva eden amatoksin ve çayır mantarları nedeniyle yıl içerisinde çok sayıda mantar zehirlenmesi vakası ile karşılaşılmaktadır. Özellikle sonbahar aylarında yaşanan yağış ile birlikte nem kazanan toprağın kısa süre içerisinde mantar üretmesi insanların mantara yönelmesine neden oluyor. Birçok kişi mantar kaynatılınca nasıl olsa zehri kaybolur diye düşünerek etrafta bulduğu her mantarı toplamakta ve tüketmektedir. Bilinçsiz olarak toplanan bu mantarla da mantar zehirlenmesi vakalarının meydana gelmesine neden olmaktadır.

Bu tip durumlardan ötürü zehirlenmemek adına özel mantar fabrikalarından mantar temin edebileceğiniz gibi yurt genelinde yer alan süper marketlerden de mantar temin edebilirsiniz. Birçok kişi ucuz olmasından dolayı pazar yerlerinde satılan mantarları tercih etmektedir. Köylüler tarafından toplanan mantarlar denetilmediğinden dolayı pazardan mantar alıp zehirlenen kişi sayısı da bir hayli fazladır. Bu yüzden sadece güvenilir firmalardan mantar temin etmelisiniz.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri

Mantar zehirlenmelerinde her zaman aynı belirtiler gözlemlenmez. Durumun böyle olmasındaki en büyük neden tüketilen ve zehirlenmeye neden olan mantar türlerinin farklı olmasıdır. Durum her ne kadar böyle olsa da mantar zehirlenmelerinde ortaya çıkan benzer belirtiler vardır ve mantar zehirlenmesi belirtileri şu şekildedir.

  • Zehirlenmeye neden olan maddeler tansiyon düşüklüğüne neden olur. Kan akışında meydana gelen bu değişim kalpte çarpıntı olmasına da neden olmaktadır.
  • Göz bebeklerinde büyüme meydana gelir ve buna ek olarak kişi etrafı bulanık görmeye başlar.
  • Solunum sistemi de mantar zehirlenmesinden olumsuz etkilenir. Zehirlenen kişilerde nefes alıp verme konusunda sıkıntılar yaşanır.
  • Mantar zehirlenmelerinde gözlemlenen en önemli belirti, vücudun birdenbire üşümeye başlamasıdır. El ve ayaklarınız mantar yedikten sonra aşırı derecede üşümeye başladıysa bu durum zehirlenmiş olabileceğinizin habercisi olabilir.
  • Mantar zehirlenmesinde belirtiler genel olarak 3 saat içerisinde kendisini gösterse de bazı mantar türlerinden kaynaklanan zehirlenmelerde belirtilerin 24 saat sonra gözlemlenmeye başladığı da bilinenler arasında yer alıyor.
  • Mide bulantısı, kusma, aşırı derecede susama, karın ağrıları ve baş dönemleri de mantar zehirlenmesi belirtileri arasında yer almaktadır.

Bu belirtileri kendisini ilk etapta sıradan bir rahatsızlık gibi gösterebilir ancak zehirlenme meydana geldiyse ilerleyen saatlerde yaşanan bu belirtilerin dozu bir hayli artar. Zehrin kana karışıp hayati tehlikenin oluşmaması adına kişiye en yakın zaman içerisinde sağlık alanında uzman kişiler tarafından müdahale yapılmalıdır.

Mantar Zehirlenmesi Tedavisi

Zehirli maddenin vücuttan uzaklaştırılması için zehirlenen kişi kusturulur. Kusturma eylemi gerçekleştirilemiyorsa hasta olan şahısın midesi yıkanır. Zehirlenme olaylarında kişi aşırı derecede sıvı kaybeder. Kaybedilen sıvının geri alınması gerektiğinden serum takviyesi yapılır. Zehirlenmenin ciddi boyutlara ulaşması muhtemel olduğundan dolayı hasta olan kişi hemen taburcu edilmez. Bir süre gözlem altında tutulur.

Birçok kişi mantar zehirlenmesinden ne olur ki bilinci ile doktora gitmeyi tercih etmeyebilir ancak mantar zehirlenmesi yüzünden hayatını kaybeden kişi sayısı bir hayli fazladır. Hayatınızın son bulmasını istemiyorsanız en kısa zaman içerisinde doktora görünmenizi tavsiye ederiz. Mantar zehirlenmelerinde tipik belirtiler ortaya çıkıyor. Yukarıda sizlere belirtmiş olduğumuz mantar zehirlenmesi belirtileri sizlerde de ortay açıktıysa vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır. Mantar zehirlenmelerinde yapılan en büyük yanlış zehirlenen kişiye süt ya da yoğurt gibi şeylerin yedirilmesidir. Bu yiyecekler zehirle tepkimeye girerek kişinin daha da kötü hale gelmesine neden olabilir. Bu tip durumlarda zehirlenen kişiye bir şey yedirmeyin ve tüketilen mantardan bir parça yanınıza alarak uzman bir doktora gidin. Yenilen mantardan numune almanız zehirlenme türünün ne olduğunun daha kolay kavranmasını sağlayacaktır. Mantar zehirlenmesilerinde yapılan ilk yardım hayati önem taşıyor.

Zehirli Mantar Nasıl Anlaşılır

Mantarların zehirli olup olmadıklarını göz yordamı ile anlamak pek mümkün değildir. Sadece bir mantara bakarak zehirli olup olmadığını anlamak için uzun süre boyunca mantar üzerinde çalışma yapılması gerekmektedir. Mantarların zehirli olup olmadığını anlamak için genel bir yol izleniyor mu derseniz size dünya genelinde kabul gören bir yöntemin olduğunu söyleyebiliriz. Bilim insanları canlı bitkilerin üzerinde yetişen mantarların zehirsiz, cansız bitkilerin yani odunların üzerinde yetişen mantarların ise zehirli olduklarını belirtiyor.

Günümüzde mantarların zehirli olup olmadıkları laboratuar ortamında yapılan çeşitli testler sonucunda öğrenilmektedir. Laboratuarların gelişmedi yıllarda ise hayvanlar tarafından tüketilen mantarların zehirsiz, tüketilmeyenlerin ise zehirli oldukları kabul edilirdi. Bu sayede hayvanların tüketmiş oldukları mantarları insanlar herhangi bir test yapmadan tüketmişlerdir. Mantar zehirlenmesi ile karşı karşıya kalmamak için kesinlikle güvenilir ve testten geçmiş mantarları almanızı tavsiye ederiz. İlkbahar mevsimine geçerken doğada hızlı bir şekilde mantarlar çoğalmaya başlar. Komşunuz ya da bir yakınınız size doğadan toplamış olduğu mantarları ikram edecek olursa zehirlenmemek için bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here