Saçların yağlanması saçların ciddi anlamda yıpranmasına neden olduğu gibi saç derisi ile alakalı çeşitli sorunların da ortaya çıkmasına neden olur. Saçları aşırı derecede yağlı olan kişilerde sıklıkla egzama ve kepeklenme gibi problemlerin ortaya çıktığı bilinmektedir. Bu yüzden saçın yağlanmasının nedenleri üzerinde uzmanlar tarafından çeşitli bilimsel araştırmalar yapılmaktadır. Bu nedenler tespit edildikten sonra kepeklenme ve egzama gibi problemlerin ortaya çıkmaması için saçın yağlanmasının önüne geçilmeye çalışılır. Belirttiğimiz gibi yağlanma problemini ortadan kaldırmak için öncelikli olarak saçın yağlanmasının nedenleri tespit edilmelidir. Yağlanmaya neden olan faktörler doğru bir şekilde tespit edilmeyecek olursa maalesef saçlardaki yağlanmanın önüne geçmek pek mümkün değildir.

Halk arasında saçın sahip olduğu yağın saçları beslediği yönünde bir kanı bulunmaktadır. Uzmanlar bu durumun gerçekte böyle olmadığını aşırı yağlanmanın saçların yıpranmasına neden olduğunu belirtiyor. Elbette yağlanma beraberinde yüksek nemi getirmektedir. Sizlerin de bildiğiniz gibi nem saçlar için aşırı derecede önemlidir. Saçlarda yeterli oranda nemlenme olmazsa bu durum saçlarda kurumaların ve kırıkların oluşmasına neden olacaktır. Yani nem dengesi sağlanacak olursa aslında saçların yağlanması da büyük oranda engellenebilir. Bu tip durumların kişinin bireysel çalışmaları sonucunda aşılması pek mümkün değildir. Bu yüzden saçları aşırı derecede yağlanan kişiler bir cilt uzmanından destek almalıdır çünkü saçlardaki yağlanma ciltte meydana gelmiş olan sorunlardan dolayı ortaya çıkar.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Saçın yağlanmasının sebepleri

Saçtaki yağ oranının artmasına çeşitli nedenler etki etmektedir. Örneğin kepeklenmenin artması beraberinde saçtaki yağlanmanın artmasına neden olmaktadır. Ayrıca makalemizin başında belirttiğimiz gibi egzama gibi cilt problemleri de saçlardaki yağ oranının artmasına neden olur. Uzmanlar tüketilen besinlerin de bu konuda etkili olduğunu belirtiyor. Yağ oranı yüksek olan besinler daha fazla tüketilecek olursa bu durum beraberinde saçlarda da yüksek yağlanmanın meydana gelmesine neden olacaktır. Bazen kişi herhangi bir hata yapmamış olmasına rağmen de saçlarında yağlanma meydana gelebilir. Bu tip durumlar genetik faktörlere bağlanmaktadır.

Günümüzde birçok kozmetik ürün içerisinde çeşitli kimyasal maddeler yer alıyor. Bu kimyasal maddelerin bazıları saçlardaki yağ oranının artmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden sadece kaliteli kozmetik ürünlerin kullanılması tavsiye ediliyor. Kişinin aşırı derece stresli ve yorgun olması da aynı şekilde saçlardaki yağ oranının artmasına neden olur. Kanser, çeşitli deri hastalıkları, az banyo yapılması gibi durumlar da saçlarda yağlanmanın oluşmasına neden olmaktadır. Kişinin yeterli düzeyde uyumaması, kalitesiz şampuanların kullanılması, obezite ve kanser gibi problemler saçlardaki yağ oranının artmasına neden olur. Bu yağ oranı artışına neden olan faktörler ortadan kaldırılmadığı müddetçe kişi saç yağlanması ile mücadele etmek zorunda kalmaya devam eder.

Saçlarınızdaki yağlardan kurtulmak istiyorsanız yaşam tarzınızda çeşitli değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Örneğin stresten uzak, aşırı derecede yorulmadan bir yaşam sürmeye çalışın. Buna dikkat edeceğiniz müddetçe saçlarınızdaki yağlanma da ciddi oranda azalacaktır. Her ne olursa olsun saçlarınız sizler için önemli olmalı. Bu yüzden kalitesiz şampuanları kullanmak yerine daha kaliteli ürünleri tercih edin. Yukarıda da belirttiğimiz gibi beslenme alışkanlığı saçlardaki yağ oranının artmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden kişi dengeli beslenmeye dikkat etmelidir. Saçlarda meydana gelen yağı saçlardan arındırmak için haftada en az iki defa banyo yapın. Bu sayede saçlarınızda yer alan yağ akıp gider ve saçlarınızdaki yağ oranı ciddi anlamda düşer. Eğer bunları yapmış olmanıza rağmen bir türlü saçlarınızdaki yağlardan kurtulamıyorsanız kesinlikle tıbbi destek almaya çalışın çünkü ilgili problemin neyden kaynaklandığının tespit edilmesi yağlanma ile mücadele etme konusunda aşırı derecede önemlidir. Hastanelerin dermatoloji bölümlerinden bu konu hakkında destek alabilirsiniz.

Saçların yağlanması ciddi bir problem haline geldiği için kozmetik firmaları sadece saçlardaki yağlanmayı engelleyici yönde kozmetik ürünler üretmeye devam etmektedir. Özellikle şampuan reyonlarında gezecek olursanız neredeyse her firmanın yağlı saçlar için şampuan geliştirdiğini görebilirsiniz. Saç derinize uygun olacağını düşündüğünüz kaliteli yağlanmayı engelleyici yönde etkisi olan şampuanları alıp kullanmaya çalışın. Emin olun bu şampuanlar da saç yağlanmasının büyük oranda ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Bu vermiş olduğumuz bilgiler kesinlikle bir reçete değildir. Bu yüzden doktor gözetiminde uygulamaların yapılması gerekmektedir. Her ne kadar basit bir sorun olarak görülse de saç yağlanması aslında ciddi bir problemdir. Bu yüzden saç yağlanması ile mücadele eden kişiler kesinlikle tıbbi destek almalıdır.

14 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları