Rüzgar Yönleri İsimleri Özellikleri Nelerdir?

0

Rüzgar; atmosfer sistemi içerisinde yer alan havanın dünya yüzeyine paralel olarak hareket etmesi sonucunda oluşan hava hareketidir. Rüzgar bir yönde esmeyip çeşitli yönlerden esmektedir. Bu esişlerin farklı etkiler oluşturmasından dolayı rüzgarla çeşitli şekillerde isimlendirilmiştir ve bu rüzgarların kendilerine has özellikleri bulunmaktadır. Bu makalemizden rüzgar yönleri adları ve özellikleri nelerdir konusunda bilgi alabilirsiniz.

Rüzgar Nedir?

Rüzgar, atmosferde bulunan havanın hareketleri sonucunda meydana gelen bir olaydır. Atmosferdeki hava dünya yüzeyine yakın yeterlerde yatay doğrultuda hareket yaptığında bu durum rüzgarın oluşmasına neden olur. Rüzgarın oluşmasındaki temel neden dünya genelindeki atmosfer basıncının bölgelere göre farklılık göstermesidir. Basınç farkı havanın hareket etmesine neden olarak rüzgar adı verilen doğa olayının meydana gelmesini sağlar. Rüzgarın esiş yönü incelendiğinde hareketin yüksek basınçtan alçak basınca doğru olduğu gözlemlenir. Her zaman şiddeti ve yönü aynı olmadığı için bu durum rüzgar çeşitlerinin oluşmasına neden olmuştur.

Rüzgar yönleri ve isimleri

Birçok kişi günlük yaşam içerisinde rüzgarların isimlerini duysa da bu rüzgarların hangi yönde estikleri ve özellikleri hakkında bilgi sahibi değildir. Sizlere hem görsel içerik hem de metinsel içerik olarak rüzgarların yönleri, isimleri ve özellikleri hakkında özet halinde bilgiler vermeye çalışacağız.

  • Karayel Rüzgarı: Bu rüzgar kuzeybatı yönünden esen rüzgardır. Soğuk alanlardan geliyor olması nedeniyle soğuk rüzgar türleri arasında yer alır. Yaz aylarında yağmur, kış aylarında ise kar getirici etkisi bulunmaktadır. Özellikle yaz mevsiminde en çok sevilen rüzgar türüdür. Bu durumun temel sebebi hava sıcaklığını hissedilir derecede düşürmesidir.
  • Poyraz Rüzgarı: Poyraz kuzeydoğu yönünden esen rüzgardır. Soğuk rüzgar türleri arasında yer aldığından dolayı kış aylarında karı getiren rüzgar olarak da bilinir. Yaz aylarında sıcaklığın kırılmasını yani havanın serinlemesini sağlar.
  • Lodos Rüzgarı: Lodos güneybatı yönünden esen rüzgardır. Sıcak rüzgarlar sınıfında yer alır. Lodos genelde yağan yağmurdan sonra etkisini gösterir ve havanın ısınmasını sağlar. En önemli özelliği kış mevsiminde karın birden erimesine mani olarak sel oluşumunu engellemesidir. Yaz mevsiminde bunaltıcı sıcakların oluşmasına neden olan rüzgar lodos adı verilen bu rüzgardır. Kimi zaman şiddetli fırtınaları tetikleyici bir etki oluşturduğu da bilinir.
  • Keşişleme Rüzgarı: Güneydoğu yönünden esen rüzgar keşişleme rüzgardır. Sıcak rüzgar tipleri arasında yer alır ve havanın ciddi manada kurumasına neden olur. Yaz aylarında kuraklık değerlerinin yükselmesine ve havanın bunaltıcı bir hal almasına neden olur.
  • Yıldız Rüzgarı: Kuzey yönlü esen rüzgardır. Kuzeyden esiyor olmasından dolayı soğuk rüzgarlar sınıfında yer alır. Yaz mevsiminde sıcaklık değerlerinin düşmesini sağladığı gibi kış mevsiminde havanın aşırı derecede soğumasına neden olur. Ülkemizde en çok Karadeniz bölgesinde hissedilmektedir.
  • Kıble Rüzgarı: Güneyden esen rüzgardır. Güneyden esip sıcak havanın etkisiyle ısındığından sıcak rüzgarlar grubunda yer alır. Yaz aylarında bunaltıcı sıcakların oluşmasına neden olur. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ciddi derecede kuraklığın oluşmasına neden olur.

Ülkemizde bu rüzgarlar dışında meltem, gün doğusu ve gün batısı rüzgarları da sürekli olarak görülmektedir. Mevsimsel çeşitliliğin oluşmasında bu rüzgarların etkisinin olduğu göz ardı edilemez. Bu konuyu inceleyen bir kişiyseniz iklim çeşitleri makalemize de göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here