İndüksiyonlu Ocak Nedir Nasıl Çalışır?

İndüksiyonlu ocaklar, yeni nesil mutfak ürünlerinden birisi olan ocaklardır. İndüksiyonlu ocak nedir diyecek olursanız sizlere eli yakmayan, sadece üzerine konulan kabı ısıtan ocaklardır diyebiliriz. Birçok ocak sistemine oranla farklı olduğundan dolayı indüksiyonlu ocak nasıl çalışır konusu merak edilmektedir. İndüksiyonlu ocaklar genel olarak bir elektrik devresine benzer şekilde çalışmaktadır. Ocak aktif edildiğinde üzerine bir şey konulmazda sistem açık konumdadır. Eğer ocağın üzerine bir şey konulacak olursa sistem kapalı hale gelerek aktif olur. Bu sayede ocak yüzeyi değil ocağın üzerinde yer alan tencere ısınmış olur.

İndüksiyonlu ocaklar özellikle elini yakma korkusu olan kişiler tarafından tercih edilen bir üründür. Bu ocakların bu tarz artı yönleri olsa da emin olun ilgili ocakların eksi yönleri de bulunmaktadır. İndüksiyonlu ocaklar diğer ocak türlerine göre daha hızlı pişirme işlemi yapmaktadır. Durumun böyle olmasındaki temel neden tencere içerisinde yer alan yiyecekler direkt olarak ısı veriliyor olmasıdır. Aynı anda iki ocak yakılacak olursa indüksiyonlu ocaklar diğer ocaklara oranla daha hızlı bir şekilde tencere içerisinde yer alan yemekleri pişirecektir.

İndüksiyonlu ocak nasıl çalışır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi indüksiyonlu ocaklar elektrik devlerine benzer bir prensip ile çalışmaktadır. Sistemin eksik olan elemanı tenceredir. Tencere ocak üzerine konulduğunda sistem tamamlanır ve tencere içerisinde yer alan besinler ısınmaya başlar. İndüksiyonlu ocakların seramik yüzeyi bulunmaktadır. İlgili seramik yüzeyin alt kısmında bir elektromıknatıs bulunur. Bu mıknatısın görevi manyetik alan oluşturmaktır. İndüksiyonlu ocak üzerine tencere konulduğunda bu tencere manyetik alana dahil olarak ısınmaya başlar. İlgili sistemi gözünüzde canlandıracak olursanız ısının ocak üzerinde değil tencerenin kendisinde meydana geldiğini daha iyi bir şekilde anlayabilirsiniz.

Oluşan manyetik alanın kimi zaman arttırılması kimi zaman ise azaltılması istenmektedir. Bu durumu sağlamak adına manyetik alanı kontrol etmek için çeşitli elektrik devreleri geliştirilmiştir. İlgili sistem sayesinde istenilen sıcaklık değerleri yakalanarak yemekler leziz bir şekilde pişirilmektedir.

İndüksiyonlu ocakları diğer ocaklardan cazip kılan en önemli şey verimlerinin yüksek olmasıdır. Gazlı ocaklarda sizlerin de bildiğiniz gibi ısının büyük bölümü tencere kenarlarında çıkarak dış ortama yayılmaktadır. Yaşanan bu durum da gazlı ocakların veriminin düşmesine neden olmaktadır. İndüksiyonlu ocaklarda ise böyle bir durum söz konusu değildir. Yapılan bilimsel analizler sonucunda indüksiyonlu ocakların %80’lik verimlerde, gazlı ocakların ise %37’lik verimlerde çalıştığı belirlenmiştir. Buradan yola çıkıldığında indüksiyonlu ocakların aile ekonomisine katkı sağladığı söylenebilir.

İndüksiyonlu ocakların sizlere yararlarını sunmuş bulunmaktayız ancak bu ocakların çeşitli sakıncaları da bulunmaktadır. Bu sakıncalar arasında baş sırada şüphesiz indüksiyonlu ocakların her tencere ile çalışamaması bulunmaktadır. Eğer bir indüksiyonlu ocak almayı düşünüyorsanız evinizde yer alan tencerelerin tamamını değiştirmeniz gerekmektedir. Bu durum da aile ekonominizin ciddi anlamda sarsılmasına neden olabilir. Eğer aşırı derecede tencere ve tavası olan bir kişiyseniz indüksiyonlu ocaktan kar ederken alacağınız yeni mutfak ürünlerinden dolayı derin bir zarar içerisine girebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here