Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

48

Çok eski zamanlarda büyük annelerimizin karın ağrısı yaşadığında ya da sivrisinek ısırıklarından kurtulmak için kullandığı elma sirkesi tekrardan gün yüzüne çıktı ve faydaları nedeniyle yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandı. Elma sirkesi, doğanın bizlere sunmuş olduğu en güçlü içeriklerinden birisidir ve hem sağlık hem de güzellik açısından birçok faydası vardır. Elma sirkesinin cilde faydaları çok eski zamanlardan beri bilinmektedir ve bu mucizevi karışım yaklaşık olarak milattan önce 400’lü yıllardan beri çeşitli sağlık sorunlarından kurtulmak için kullanılmaktadır.

Elma sirkesi; sitrik, asetik ve malik asit açısından zengindir. Ayrıca elma sirkesinin içerisinde yetkin düzeyde vitamin, mineral, enzimler ve amino asitler yer alır. Antibakteriyel özelliği olan elma sirkesi cilde olan faydalarının yanı sıra kas ağrısı, artrit ağrısı, yüksek kolesterol ve kilo sorunlarında kullanılıyor. Elma sirkesi doğal bir ürün olduğu için güzellik alanında da yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Elma sirkesi cilt için kullanılacaksa kesinlikle filtrelenmemiş olan ürünler tercih edilmelidir. Filtrelenen elma sirkeleri birçok şifa verici özelliğini kaybeder. Bu yüzden cildiniz için kullanacağınız elma sirkelerinin ev yapımı olmasına özen gösterin. Bu mucizevi karışımın cildime ne gibi faydaları olur diyorsanız gelin hep birlikte elma sirkesinin cilde faydaları nelermiş öğrenelim.

Cilt için elma sirkesinin faydaları

  1. Sivilceler: cildinizde yer alan akne ve sivilceler bir türlü geçmiyorsa bir de elma sirkesini deneyin. Elma sirkesi cilt üzerinde yer alan tıkanmış durumdaki gözenekleri açarak cildin nefes almasını sağlar. Cildin üzerindeki yağ ve toz zerrecikleri elma sirkesi sayesinde cilt üzerinden uzaklaştırılır. Bu mucizevi karışım antiseptik ve antibakteriyel özelliğe sahip olduğundan dolayı akne ve sivilce oluşumunu engeller. Sivilceler için elma sirkesini uygulayacaksanız bir kabın içerisine bir miktar su ve bir miktar elma sirkesi koyun. Daha sonra bir pamuğu bu karışıma daldırın ve sonrasında cildinize sürün. Bunu sivilcelerin meydana geldiği yere periyodik olarak sürerseniz bir süre sonra sivilceler yok olacaktır. Ayrıca yeni sivilce ve akne oluşumunu da engelleyecektir.
  2. Cilt temizliği: cildimiz gün içerisinde dış etkilerle en fazla etkileşim halinde olan kısmımızdır. Bu etkileşim neticesinde cilt üzerinde çok sayıda zararlı madde birikime olur. Suyun içerisine bir miktar elma sirkesi koyup pamuklar baskı uygulamadan cildimizi silersek cildimiz bu zararlı maddelerden arınır. Cilt temizliği açısından bir doğal ürün arayışında olan kişiler elma sirkesinin bu faydasından yararlanabilir.
  3. Kepeklenme: kafa derisinde pullanmaların olmasına ve saçların yağlanmasına neden olan bir sorun da kepek problemidir. Özellikle havadaki nemin yetersiz olduğu coğrafyalarda yaşayan kişilerde kepeklenme daha fazla görülür. Elma sirkesi kepeklenmeyle mücadele etme açısından etkili olan doğal bir üründür. Cildin pH dengesini sağlayan ve cildi nemlendiren elma sirkesi kepeklenme problemini de ortadan kaldıracaktır. Yıkama suyunun içerisine bir miktar elma sirkesi karıştırın ve saçlarınızı bu karışım ile yıkayın. Bu karışım saç derinizdeki gözeneklerin açılmasını ve saçlarınızın güçlenmesini sağlayacaktır. Bunu bir süre tekrarlandığınız zaman kepeklenme problemi de ortadan kalkacaktır.
  4. Ayak kokusu: yaygın sorunlardan birisi olan ayak kokusu hem sizi hem de çevrenizdeki kişileri rahatsız ettiği gibi çoğu zaman utanç duymanıza neden olan bir sorundur. Elma sirkesinin antimikrobiyal özellikleri, ayak kokusuna neden olan bakterileri yok ederek ayaklarınızı dezenfekte eder ve kötü kokular da bu sayede yok olur. Akşamları yatmadan evvel ılık suyun içerisine bir miktar elma sirkesi koyup ayaklarınızı bu su içerisinde bekletin. 10 ila 15 dakikalık bir beklemenin ardından ayaklarınızı durulayıp iyice kurutun. Bunu bir sür tekrarladığınızda ayak kokusu da yok olacaktır.
  5. Güneş ışınları: güneşin zararlı ışınları cilt üzerinde lekelerin oluşmasına neden olur. Uzun süre güneş altında kalmaktan dolayı cildinde aşırı derecede lekelenme olan çok sayıda kişi vardır. Güneş lekelerini yok ettiği gibi güneş yanıklarının hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayan elma sirkesi, tam bir cilt dostudur diyebiliriz. Ayrıca elma sirkesi cilt üzerinde yer alan tahrişleri ve iltihaplanmaları da hızlı bir şekilde geçirir. Güneşin altında uzun süre kaldıysanız ve cildiniz bundan etkilendiyse soğuk suyun içerisine bir miktar elma sirkesi koyun. Bu karışımla cildinize masaj yapın. Bir süre sonra güneş ışınlarından dolayı meydana gelen yakınmalarınız ortadan kalkacaktır.
  6. Saçlar: elma sirkesi saçlara parlaklık kazandırdığı gibi saçların güçlenmesini sağlar. Bir miktar suyun içerisine elma sirkesi koyduktan sonra saçlarınıza bu karışımla masaj yapın. Bu karışım saçlarınızın yumuşamasını ve güçlenmesini sağlayacaktır. Özellikle saç derisindeki pH dengesini ayarlayarak saç köklerinin güçlenmesine yardımcı olur. Bu sayede saç dökülmelerini de büyük ölçüde engeller.
  7. Tırnak: elma sirkesi tırnakların üzerinde yer alan sarı lekelenmeleri yok eder. Özellikle sigara içen kişilerin tırnaklarında sararmalar olur. Bu sararmalar toplum içerisinde kimi zaman küçük düşmemize neden olabilir. Elma sirkesinin faydaları sayesinde tırnaklarınızda yer alan bu lekelerden kurtulup tırnaklarınızın doğal görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz. Suyun içerisine bir miktar elma sirkesi koyup tırnaklarınızı bu da ovalayın. Bunu her gün düzenli olarak yaparsanız bir süre sonra tırnaklarınız doğal rengine kavuşacaktır.
  8. Selülit: yaz mevsimi geldiğinde bayanlar kumsalda bikini giymek için büyük bir telaş içerine girer ancak selülit problemi olan kişiler yazın gelmiş olmasına isyan edebilir. Ayaklarınızda ve kollarınızda olan selülit utanmanıza neden oluyorsa elma sirkesi sayesinde bu sorundan kurtulabilirsiniz. Bir miktar zeytinyağının içerisine elma sirkesi koyun ve bu karışımla selülitlerin olduğu yerlere masaj yapın günde ortalama olarak yapacağınız 15 dakikalık masajlar bir süre sonra selülitlerin yok olmasını sağlar.
  9. Cilt tahrişi: özellikle tıraş olduktan sonra cildimizin üzerinde dış görünümümüzü olumsuz etkileyen kızarıklıklar meydana gelir. Bu kızarıklıklara elma sirkesi sürülecek olursa kısa süre içerisinde bu kızarıklıklar yok olur. Cildi hassas olan kişilerde elma sirkesi sert olduğu için ciltteki kızarmaların artmasına neden olabiliyor. Bu tip durumlarda elma sirkesini suyla seyrelterek kullanmanız sorunun ortadan kalkmasını sağlayacaktır.
  10. Böcek ısırığı: cildinizi bir böcek ısırdığı zaman kızarıklık, şişkinlik ve tatlı bir kaşıntı olur. Bu da cildinizin zarar görmesine neden olmaktadır. Bu tip durumlarda yani böcek ısırmalarında bir miktar elma sirkesini pamuğa damlatın ve böcek ısırmasının olduğu yere sürün. Bu cildinizin rahatlamasını sağlayacaktır.

Elma sirkesinin cilde faydaları genel olarak bu şekildedir. Elma sirkesinin yüze ve saça olan faydaları o kadar fazladır ki güzellik uzmanlarının neredeyse tamamı bu doğal şifa kaynağını tavsiye ediyor. Elma sirkesi cildin PH dengesini sağlayıcı özelliğe sahiptir. PH dengesinin düzgün olmasından dolayı cilt kuruluğu ve ya cilt yağlanması problemi ile mücadele etmek zorunda kalıyorsanız elma sirkesini bir pamuk aracılığıyla yüzünüze sürerek yüzünüzdeki PH dengesini sağlayabilirsiniz. Ayrıca saçları aşırı derecede yağlı olan kişiler elma sirkesi kullanarak saç yağlanmasını da önleyebilirler. Elma sirkesini kullanmaya başladığınız andan itibaren bu faydaları görmeye başlayacaksınız. Eğer alerjik tepkimeler ortaya çıkarsa elma sirkesinin kullanımına son verin.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here