Çoban Yıldızı Nedir Özellikleri Nelerdir?

Gökyüzü ile ilgilenen kişilerin en çok ilgi duyduğu yıldızlardan birisi Çoban Yıldızı olduğundan dolayı ister istemez akıllara Çoban Yıldızı nedir sorusu gelmektedir. Öncelikle Çoban Yıldızı olarak bilinen yıldızın aslında bir yıldız olmayıp bir gezegen olduğunu belirtmek isteriz. Gökbilimcileri zaman içerisinde yaptıkları araştırmalar sonucunda Çoban Yıldızı olarak bilinen yıldızın aslında bir yıldız olmadığını, Çoban Yıldızının özellikleri üzerinden yola çıkarak bunun bir gezegen olduğunu keşfetmişlerdir.

Birçoğumuz günümüzde de bu parlak gök cismine Çoban Yıldızı desek de bilim dünyasında bu gök cisminin Venüs ismi ile anıldığını belirtmek istiyoruz. Venüs gezegeni güneş sistemi içerisinde yer alan ve parlaklığı ile gökbilimcilerin dikkatini çeken bir gezegendir. Güneş sistemi ele alındığında Çoban Yıldızı olarak bildiğimiz Venüs gezegeninin sıralamada ikinci sırada yer aldığını görüyoruz. Çoban Yıldızını güneş sisteminde yer alan diğer gezegenlerden ayıran ve insanları hayrete düşüren en önemli özelliği diğer güneş sisteminde yer alan gezegenlere göre dönüş yönünün ters olmasıdır. Bu dönüş yönü özelliği Çoban Yıldızının en önemli özelliğidir.

Çoban Yıldızı yani Venüs güneş etrafında dönen bir gezegen olup bir tam dönüşünün dünya zamanına göre 224 günde gerçekleştirmektedir. Dünya ile aşırı derecede benzer özelliklerinin olmasından dolayı Venüs gezegenine dünyanın kardeşi denildiği de bilinenler arasında yer alıyor.

Çoban Yıldızı gökyüzünün en parlak gökcisimlerinden birisi olduğundan dolayı bu gezegen tarih boyunca gizemli bir yıldız olarak görülmüş ve üzerinde çok sayıda araştırma yapılmıştır. Tarihsel süreçte yaşamış olan birçok medeniyetin Çoban Yıldızını gizemli ve mistik bulduğu günümüze kadar ulaşan metinlerde karşımıza çıkıyor. Bu da Çoban Yıldızının insanlar için ne kadar önemli ve merak duygusu uyandıran bir gökcismi olduğunun göstergesidir.

Çoban Yıldızı üzerinde tarihsel süreçte çok sayıda araştırma yapılsa da en önemli veriye Heraklit adlı bilim insanı ulaşmıştır. Heraklit Çoban Yıldızının yani Venüs gezegeninin ters yönde hareket ettiğini bulan kişidir. Bu bilgiyi ortaya attığından birçok bilim insanı ilgili durumu kabul etmese de zaman içerisinde teknoloji ilerledikçe Heraklit tarafından ortaya atılan ters dönüş bilgisinin doğru olduğu kanıtlanmıştır.

Çoban Yıldızı yani Venüs gezegeni dünyadan çıplak gözle bakıldığında gözlemlene bilen nadir gezegenlerden birisidir. Uydu teknolojisi ilerlediğinden dolayı bu gezegen hakkında daha fazla bilgi edinebilmek adına her yıl uzaya binlerce uygu gönderilmektedir ancak henüz insanlık tarihini değiştirebilecek yapıda bir bilgiye ulaşılamamıştır. Venüs gezeni hakkında bilinen en bilimsel şey şüphesiz bu gezegenin yüzey alanının aşırı derecede sıcak olmasıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here