Denizler var olduğu günden bu yana yaşam sürdükleri düşünülen deniz anaları, özellikle yaz mevsiminde serinlemek adına kendisini denizlere atan kişilerin çekindikleri canlılar arasında yer almaktadır. Çok uzun yaşamaları ile tanınan deniz anaları üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda bu deniz canlılarının çok sayıda türünün olduğu keşfedilmiştir.

Omurgasız canlılar sınıfında yer alan bir deniz anası incelendiğinde ilk olarak saydam yapısı dikkatimizi çekmektedir. Bu saydam yapı derinlemesine bir şekilde ele alındığında ise karşımıza gözler, pul, kalp, beyin ve kemik gibi yapılar çıkmamaktadır. Çünkü bu saydıklarımız deniz anasında yer almayan yapılardır. Birçok canlı türü ele alındığında kalp gibi yaşamsal organlar karşımıza çıktığından dolayı deniz analarında bu tarz organların yer almaması deniz analarının insanlar gözünde birden gizemli bir hal almasına neden oluyor. Peki deniz analarında bu tarz organlar yok ise deniz analarının özellikleri nelerdir? Yaptığımız incelemeler sonucunda denizlerde en çok yer alan canlılardan birisi olan deniz analarının yaklaşık olarak %94’lük kısmının sudan, %5’lik kısmının tuzdan ve geriye kalan %1’lik kısmının ise proteinden oluştuğu karşımıza çıkmaktadır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Deniz anası özellikleri sayıldığında bu canlıların ilk özelliği olarak insan tenini yakması akla gelmektedir. Deniz analarında her ne kadar normal metabolizmada yer alan organlar bulunmasa da bu canlılar kendilerini korumak adına belirli bir mekanizma geliştirmişlerdir. Bu mekanizma da kendisine değen bir kişinin derisinde yanma hissiyatını oluşturmaktır. Deniz anaları insan ile temasta bulunduğunda kendisini korumak adına nematosist adı verilen hücreleri deri üzerine bırakır. Bu hücreler bir süre sonra patlar veri üzerinde aşırı bir yanma hissiyatının oluşmasına neden olur. Yanmaya paralel olarak da kızarıklıklar meydana gelir. Bu durum deniz anasının kendisini dış etkilere karşı korumak için geliştirmiş olduğu bir mekanizma olarak ele alınabilir.

Dünya sularında çok sayıda deniz anası türü vardır ve bu deniz anası türlerinin neredeyse tamamına yakını zehirlidir. Öyle zehirli türleri vardır ki temas edilecek olunursa sadece birkaç dakika içerisinde insanı öldürecek etkiye sahiptir. Sizleri üst kısmında deniz analarının kendilerini korumak adına nematosist adı verilen hücrelerden yararlandıklarını söylemiştik. Deniz anası nematosist adı verilen hücreleri sadece kendisini korumak adına kullanmamaktadır. Bu hücreler ayrıca kendisinden küçük olan deniz canlılarının etkisiz hale getirmek adına da kullanılır.

Son zamanlarda akvaryum tutkunları aşırı derecede güzel bir yapıda olmalarından dolayı bazı deniz anası türlerini akvaryum ortamında beslemeye başlamıştır. Ayrıca bazı uzak doğu ülkelerinde deniz anasının temel besin kaynakları arasında da yer aldığı biliniyor.

1 Yorum Yapılmış.

  1. eda diyor ki:

    Deniz analarının su protein ve tuzdan oluştuğunu billmmiyordum.

15 + 9 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları