Beden Dilinde Yüz ve Mimik Hareketlerinin Anlamları

İnsan duygularını ne kadar gizlemek isterse istesin özellikle yüz ve mimik hareketleri bir kişinin hangi duygular içerisinde olduğunu anlama konusunda bizlere detaylı bilgiler vermektedir. Beden dili uzmanları yüz ve mimik hareketlerinin anlamları üzerine yapmış olduğu çalışmalar sonucunda bazı yüz ve mimik hareketlerinin çeşitli anlamlar taşıdığını belirlemişlerdir. İnsan bedeni incelendiğinde özellikle yüz bölgesinde aşırı derecede yoğun bir şekilde kasların yer aldığı görülmektedir. Yüzde yer alan kasların büyük bölümü insan iradesi ile hareket ettirilebilir ancak bazı kasların istemsiz bir şekilde hareket ettiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Özellikle istemsiz şekilde meydana gelen yüz ve mimik hareketleri beden dilinin üzerinde çalıştığı bir konudur. Siz ne kadar duygularınızı gizlemek için uğraşsanız da istemsiz yüz ve mimik hareketleri sizi ele verecektir.

Beden dili uzmanlarının özellikle yüz ve mimik hareketleri üzerinde durmasının temel nedeni meydana gelen diyaloglarda insanların özellikle birbirlerinin yüzlerine dikkatli bir şekilde bakıyor olmasıdır. İnsanların yüzünü saklaması mümkün olmadığından dolayı kişilerin hal ve durumlarını yüzlerine bakarak anlamak gayet kolaydır. Yüz yukarıda da belirttiğimiz gibi diyaloglarda en ön planda olduğundan dolayı insanlar duygularını ne kadar bastırırsa bastırsın sahip olduğu duygular istemsiz bir şekilde karşı tarafa aktarılacaktır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Yüz ve mimik hareketlerinin insanları anlama konusunda ne kadar etkili olduğunu anlamak için sadece bir kişinin sahip olduğu gülümsemeyi analiz etmeniz yeterlidir. Bazı gülümsemeler içten yani samimi bir şekilde yapılırken bazı gülümsemelerin sadece karşıdaki kişiyi aşağılamak adına yapıldığı bilinmektedir. Bir kişinin sadece gülüşü analiz edilerek bu kişinin aşağılamak amacıyla mı yoksa gerçekten samimi duygular ile mi güldüğü kolay bir şekilde tespit edilebilir. Aşağılayıcı olan gülüşlere halk arasında bıyık altından gülmek de denilmektedir. Bıyık altından gülmek karşıdaki kişinin gerçekten duygusal manada yara almasına neden olabildiğinden dolayı bu gülüş türü halk arasında kınanan bir gülüş türü olarak yer almaktadır. Toplum tarafından dışlanmamak adına gülüşünüz başta olmak üzere tüm ve yüz ve mimik hareketlerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Sadece gülüşten yola çıkarak bile beden dilinde yüz ve mimik hareketlerinin anlamları hakkında detaylı bilgi alınmış bulunmaktadır.

Yüz bölgesi duygu ve düşüncelerin yoğun bir şekilde dışarı yansıdığı bölgedir. Jestler, mimikler ve yüz hareketleri insanı istemsiz bir şekilde verebilir. Karşınızdaki kişinin güldüğü anda bile aşırı derecede üzgün olduğunu sadece yüzüne bakarak anlamanız dahi mümkündür. Bazı durumlarda yüz ve mimik hareketleri insanın başının belaya girmesine neden olduğundan dolayı duygularını aşırı derecede yüzüne yansıtan kişilerin jest ve mimik hareketleri üzerine eğitim alarak duygularını dışa vurmama konusunda kendilerini geliştirdiği biliniyor. Örneğin poker oyununda oyuncuların hiçbir şekilde duygularını dışa yansıtmaması gerekmektedir. Poker oyununda aşırı derecede kendisini kanıtlamış olan kişilerin yüzlerine bakarak bir şeyler anlamak gerçekten de mümkün değildir. Bu durum halk arasında yoğun bir şekilde bilindiğinden dolayı yüzüne duygularını yansıtmayan kişilere poker yüz denildiğinde bilinenler arasında yer almaktadır.

Beden dilinde yer alan göz hareketleri bir kişiyi anlama konusunda aşırı derecede etkilidir. Yüz hareketleri arasında yer alan göz hareketleri duygu ve düşünceleri analiz etme ve doğru bilgilere ulaşma konusunda beden dili uzmanlarının en çok gözlemleme yaptığı kısımdır. Örneğin bir konuşma esnasında karşınıza yer alan kişiler gözlerini sizden kaçırıyorsa ya da göz kapaklarını kapatıyorsa bu kişilerin sizleri umursamadığını yani anlattıklarınızı dinlemediğini söylemek mümkündür. Aynı şekilde siz konuşma yaptığınız esnada karşınızda yer alan kişi gözlerini sizden ayırmıyorsa ve göz kapaklarını açık bir şekilde tutuyorsa bu durum sizleri pür dikkat dinlediğini ve anlattıklarınıza önem verdiğini göstermektedir. Bir kişiye hitap ettiğiniz zaman söylediklerinizin dinlenebilmesi için özellikle karşınızdaki kişinin gözleriyle gözlerinizi aynı hizaya getirip ona uzun süre bakın. Bu sayede karşınızda yer alan kişi önemli bir şeyler anlattığınızı ve sizin onu dinlemesini istediğinizi kavrayacaktır. Bu duruma dikkat ederek hitap gücünüzün daha da artmasını sağlamanız mümkündür. Bu yöntemi özellikle sizleri dinlemeyen çocuklarınızı yola getirmek adına ya da sözlerinizin daha çok kabul görmesi adına kullanmanız faydalı olacaktır.

Beden dilinde yer alan yüz ve mimik hareketleri sadece karşı tarafı anlama konusunda kullanılmamaktadır. Yüz ve mimik hareketleri ayrıca karşıda yer alan kişiye duygu aktarımında da aktif bir şekilde kullanılır. Örneğin bir konuşma yapan kişiyi dinlediğiniz esnada doğru bulduğunuz yerlerde kafanızı aşağı yukarı sağlamanız ya da yanlış gördüğünüz yerlerde kafanızı sağa sola sallamanız konuşmacının konuşmasını onaylayıp onaylamadığınızı karşı tarafa aktarma konusunda etkili olacaktır. Konuşmayı dinlediğiniz esnada baş hareketleri yapmanız konuşmacının size odaklanmasını sağlayacağı gibi gerektiği yerlerde konuşmalarına çekidüzen vermesinde de etkili olacaktır. Bu yüzden her ne olursa olsun konuşmanın akıcı bir şekilde geçebilmesi için baş hareketlerinin aktif bir şekilde kullanılması faydalı olacaktır.

Konuşma yaptığınız sırada bir kişi gözlerini aşırı derecede açıyorsa bu durum karşınızda yer alan kişinin hayretler içerisinde kaldığına, aynı kişi konuşma esnasında ağzını kocaman açıyorsa bu durum kişinin şaşırdığını, gözlerini aşırı derecede kısıyorsa ilgili durum anlattıklarınızı anlama konusunda zorluk çektiğine işaret etmektedir. Karşınızda yer alan kişilerin sergilemiş oldukları bu hareketleri analiz ederek konuşmalarınıza yön vererek konuşmanızın daha aktif bir şekilde geçmesini ve anlattıklarınızın daha iyi bir şekilde anlaşılmasını sağlamanız mümkündür. Görüldüğü gibi sadece beden dili analizi yaparak insanlara bir şeyler anlatmanın daha kolay olduğu tezi ortaya çıkmaktadır.

Beden dilinde sadece yüz ve mimik hareketlerine anlam yüklenmemiştir ayrıca beden dilinde el hareketlerinin anlamları da bulunmaktadır. Bu yüzden iyi bir beden dili analizi yapabilmek için sadece yüze bakmak yeterli olmayacaktır ayrıca kişinin konuşma esnasında vücudunun her yerinin iyi bir şekilde analiz edilmesi gerekmektedir. Bir kişi sizi dinlerken sadece bir gözünü kapatıyorsa bu kişi sizlere anlattıklarınızın eksik olduğunu anlatmaya çalışmaktadır. Bu tip durumlarda anlattıklarınızı gözden geçirerek gerçekten de bir şeyi atlamış olup olmadığını analiz etmeniz faydalı olacaktır. Bir kişiyle aşırı derecede yakınsanız yani göz bebeklerini iyi bir şekilde gözlemliyorsanız sadece göz bebeklerine bakarak bile bu kişinin duygu durumunu anlamanız mümkündür. İnsan mutlu olduğunda göz bebeklerinin ortalama olarak 400 kat civarında büyüdü bilimsel olarak kanıtlanmıştır aynı şekilde kişi kötü durumla karşılaştığında göz bebeklerinin aşırı derecede küçüldüğü de bilinmektedir. Bu bilimsel verilerden yola çıkarak sadece göz bebeği analizi yaparak kişinin duygu durumunu daha iyi anlamak mümkündür.

Bir kişi sizinle konuşurken gözlerini aşırı derecede kaçırıyorsa bu kişinin yalan söylediğini söyleyebiliriz. İnsanlar üzerinde yapılan incelemeler sonucunda yalan söyleyen kişilerin göz teması kuramadığı ve sürekli olarak konuşma esnasında gözlerini kaçırdığı tespit edilmiştir. Önemli bir konu konuştuğunuzda kişi sizlerden gözlerini kaçırıyorsa bunun yalan olduğunu söylememiz mümkündür.

Makalemizin başında da belirttiğimiz gibi gözler beden dilinde aşırı derecede önemlidir. Yüz ve mimik hareketlerini iyi bir şekilde kavramak için özellikle gözleri iyi bir şekilde analiz etmeniz gerekmektedir çünkü gözler sizlere insanların sahip olduğu duyguları anlatma konusunda aşırı derecede etkili olan kısımlardır. Hangi konuşma olursa olsun her zaman göz teması kurmaya ve insanlar ile sıkı iletişim içerisinde olmaya özen gösterin. Bu duruma dikkat edecek olursanız sözü dinlenen, söyledikleri değerli olan ve kabul gören bir kişi haline gelebilirsiniz. Beden diliyle aşırı derecede ilgileniyorsanız yalan beden diliyle nasıl anlaşılır konusuna da göz atmanızı tavsiye ederiz.

20 + 3 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar