Astronot, uzaya yolculuk yapıp uzayda meydana gelen olayları inceleyen kişilerdir. Astronot giysilerinin özellikleri sayesinde uzay bilimcilerinin, insanın yaşamasına uygun olmayan uzay koşullarında kalabildikleri bilinmektedir. Uzay çağında olduğumuzdan dolayı artık uzaya gitmek ve uzayda yer alan gök cisimlerini incelemek eskisine oranla daha kolaydır ancak gidilen her gezegende yaşam koşulları farklı olduğundan dolayı rahat bir şekilde incelemeler yapabilmek adına astronot elbiselerinin özellikleri geliştirilmektedir. Astronot giysileri, astronotların uzayda zarar görmemesi adına özel olarak geliştirilip üretilmektedir. Uzayın en büyük sıkıntısı basınç değerlerinin farklı olması ve yerçekiminin olmamasıdır. Bu tarz ortamlar kişinin kan akışının bozulmasına neden olmaktadır. İşte bu esnada devreye astronot kıyafetleri girerek gerekli olan yaşam koşullarının elde edilmesi sağlanır ve kan akışı doğal bir halde tutulur. Hayati önem taşıyan bu elbiselerin astronotları ölümden koruduğunu söyleyebiliriz.

Uzaya giriş yapan uzay aracı, uzay boşluğunda yol almaya devam ettiği esnasında oluşan basınç etkisi ile insan ağırlığında ciddi bir artış meydana gelmektedir. Yaşanan bu ağırlık artışı da damarlar içerisinde yer alan kanın ağırlaşmasına ve kan akış hızının ciddi derecede düşmesine neden olur. Kanda ağırlaşma meydana geldiğinden dolayı vücut içerisinde yer alan kan belirli boşluklara dolar ve burada toplanır. İlgili durum neticesinde beyne kan ulaşamaz ve bu durum astronotun ölmesine neden olur. Bilim insanlarının yaşamını olumsuz etkileyen bu durumu ortada kaldırmak, kan akışını düzene somak adına astronot giysileri üretilmiştir.

Uzay içerisinde atmosfer yer almadığından dolayı nefes almak mümkün değildir. Sızdırmaz bir şekilde üretilmiş olan astronot giysileri sayesinde astronotlar kolay bir şekilde nefes alabilir. Bu da yaşamsallığın devamı için ciddi önem arz etmektedir. Uzayın bazı noktaları aşırı sıcak, bazı noktaları ise aşırı derecede soğuktur. Bu elbiseler elbiseyi giyen kişiyi aşırı soğuk ve sıcaklardan koruyacak bir şekilde tasarlanmıştır. Astronot giysileri detaylı bir şekilde incelendiğinde elbise içerisinde bulunan tulumun üzerinde su tüplerinin yer aldığı görülmektedir. Bu tüplerin içi normal şartlarda serin su ile doludur. Bu su sayesinde astronotlar aşırı sıcaklardan olumsuz etkilenmemektedir. Aşırı soğuklar meydana geldiği zaman elbise içerisinde yer alan bu su özel olarak tasarlanmış ısıtıcılar ile ısıtılarak astronot aşırı soğuklardan korunur.

Uzayın en büyük sıkıntılarından birisi şüphesiz basıncın dünyaya göre farklı olmasıdır. Basıncın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak ve basıncı dengelemek adına astronot giysileri hava ile şişirilmiştir. Dış kesimden hava ile şişirilmiş olan elbiseler dış ortamdaki basıncı dengeleyerek basıncı insan yaşamına uygun hale getirir. Astronot giysileri 15 kat olarak tasarlanır. Katmanların büyük bölümü alüminyum tabakalardan meydana gelmektedir. Bu katmanlar sayesinde astronotlar radyasyondan ve gök cisimlerinden korunur. Astronot giysilerinin en göze çarpan kısmı şüphesiz başlık kısmıdır. Başlık kısmı görüşü sağlamak adına kırılmaz camdan imal edilmektedir. Camda kırılma meydana gelmesi durumunda uzay bilimcinin çok kısa süre içerisinde basınç dengesinin sağlanamamasından dolayı öleceği bilinmektedir.

Astronot giysilerinin arka kısmında bir sırt çantası yer almaktadır. Bu sırt çantası içerisinde solunumu sağlamak adına oksijen tüpleri ve elbise içerisinde yer alan suyun sıcaklığını dengelemek adına ısıtıcı sistemlerin yer aldığı biliniyor. Ayrıca uzay aracı ile iletişimi sağlamak adına sırt çantasının içerisinde telsiz gibi teknolojik cihazlar da koyulmuştur. Bu telsizin kapsama alanı olması durumunda dünya ile de iletişimi sağladığı biliniyor. nasa.gov adresine göz atarak uzay ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

18 + 2 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Sağlık
Kategoriler
Bağlantılar