Muhabbet Kuşunun Özellikleri

Muhabbet kuşunun özellikleri bu kuşları beslemek isteyenler tarafından iyi bir şekilde bilinemlidir. Muhabbet kuşları ev ortamında bakımı en fazla yapılan kuş türlerinden birisidir. Özellikle küçüklük dönemlerinde alınması halinde insanlara aşırı derecede yakın bir davranış sergiledikleri bilinmektedir. Üzerlerine düşülmesi durumunda birkaç kelime kadar konuştukları da bilinenler arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının özellikleri sayılırken özellikle insana yakın olmaları üzerinde durulur. Muhabbet kuşları normalde yaban hayatında yaşayan bir kuş türüdür ancak ülkemizde doğada serbest halde dolaşan muhabbet kuşlarına rastlamak mümkün değildir çünkü bu kuşların anavatanı tropikal bölgelerdir. Tropikal bölgelerde yer alan ormanları inceleyecek olursanız bu ormanlar içerisinde çok sayıda muhabbet kuşunun yaşadığını görebilirsiniz. Muhabbet kuşlarının özellikleri insanların özellikle bu kuşları tercih etmesini sağlamaktadır. Günümüzde ev ortamında çok sayıda ailenin bu kuş türünü beslediği bilinenler arasında yer alıyor.

Muhabbet kuşlarına iyi bir eğitim verilmesi durumunda bu kuşlar insana aşırı derecede yakın olur. Muhabbet kuşları kesinlikle yalnızlığı sevmez. Bu yüzden uzun süre yalnız bırakılan kuşların depresyona girip hayata küstükleri sıklıkla gözlemlenir. Eğer bir muhabbet kuşunuz varsa bunu yalnız başına bırakacak olursanız kuşunuz bu yalnızlığı içerler ve bir süre sonra size küser. Etrafa neşe saçan pozitif görünümlü bir muhabbet kuşuna sahip olmak için onunla gün içerisinde konuşmaya ve kesinlikle onu yalnız bırakmamaya özen gösterin. Bu sayede muhabbet kuşunuzdan tam bir şekilde verim alabilirsiniz.

Muhabbet kuşlarının özellikleri

muhabbet kuşu

Muhabbet kuşları en narin kuş türlerinden birisi olsa da bu kuşları beslemek aşırı derecede kolaydır. Vitaminlerini, yemlerini ve sularını eksik etmediğiniz sürece kuşunuz sağlıklı bir şekilde uzun yıllar boyunca yaşam sürebilir. Muhabbet kuşlarının kemik yapısı aşırı derecede incedir. Bu yüzden bu kuşları elinize aldığınız zaman aşırı şekilde nazik davranmanız gerekmektedir. Aksi takdirde kuşunuzun herhangi bir bölgesinde kırılma meydana gelebilir. Bu yüzden elinizden geldiğince muhabbet kuşlarını elinize almamaya, elinize almanız gerekiyorsa aşırı derecede narin davranmaya özen gösterin.

Bu kuşlar papağan ailesinde yer almaktadır. Yaklaşık olarak yetişkin bir muhabbet kuşu 40 gram ağırlığındadır. Ortalama olarak 20 santimetre boyunda olan bu kuşların daha iri ve daha minyon cinsleri de bulunmaktadır. Ana renkleri mavi, sarı ve yeşildir. Irkların çaprazlama bir şekilde eşleştirilmesi ile daha farklı renklerde ve fiziksel özelliklerde muhabbet kuşları üretiliyor.

Muhabbet kuşlarının en ilgi çekici özellikleri şüphesiz tüyleridir. Bu kuşların tüylerine mor ötesi ışık altında bakacak olursanız florasan özelliği gösterdiğini gözlemlersiniz. Ebabil kuşu kadar olmasa da bu kuşları da gizemli kuşlar arasında görmekteyiz.

Muhabbet kuşları nasıl konuşturulur?

Muhabbet kuşları insan seslerini taklit edebilme kabiliyeti olan kuşlardır. Bu yüzden muhabbet kuşları konuşabilen kuşlar arasında yer alır. Kim evinde konuşan bir muhabbet kuşunun olmasını istemez ki? Eğer sizler de sahibi olduğunuz kuşun konuşmasını istiyorsanız muhabbet kuşları nasıl konuşturulur konusunda sizlere vereceğimiz bilgilere dikkat edin.

Muhabbet kuşlarını konuşturabilmek sabır işidir. Bir kelime öğretmek istiyorsanız kuşu avucunuza alıp ağzınıza yaklaştırın ve sürekli olarak aynı kelimeyi tekrar edin. Bunu yaklaşık olarak her gün yaparsanız 1 ay sonunda kuşunuz sürekli olarak söylemiş olduğunuz bu kelimeyi söylemeye başlayacaktır. Kanatlı hayvan uzmanları erkek kuşların dişi kuşlara göre daha kolay bir şekilde konuştuğunu söylüyor. Ayrıca kafes içerisinde tek kuş olması da yani kuşun yalnız bakılması da konuşmasını kolaylaştırıyor. Bunlara dikkat edecek olursanız sizler de konuşan bir muhabbet kuşuna sahip olabilirsiniz.Aşağıda internet dünyasının fenomeni haline gelen cafer adlı muhabbet kuşunun videosu var. Bunu kesinlikle izlemenizi tavsiye ederiz.

Muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır?

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımının yapılması diğer birçok kuş türünü oranla kolaydır. Bir muhabbet kuşunun dişi mi yoksa erkek mi olduğunu anlamak için gagasının üzerinde yer alan renge bakmak yeterlidir. Erkek kuşlarda gaganın üstündeki renk mavi, dişi olan kuşlarda ise gaganın üzerindeki renk kahverengidir. Sadece kuşun burun deliklerinde bulunan bu renge bakarak kuşun cinsiyetini belirlemek gayet kolaydır. Muhabbet kuşları ömürleri uzun olan kuş türleri arasında yer alır. Bu kuşlara iyi bakılması durumunda yaklaşık olarak 10 yıl kadar yaşam sürdükleri bilinmektedir.

Muhabbet kuşlarının kafesi nasıl olmalı?

Muhabbet kuşları normal şartlarda yaban hayatında özgür bir şekilde yaşadıkları için kesinlikle dar alandan hoşlanmazlar. Her ne kadar küçük yapıda olsalar da kesinlikle geniş kafeslere ihtiyaç duyarlar. Muhabbet kuşları enerji potansiyeli yüksek yani gün boyu hareketli halde olan bir kuş türüdür. Sahip olduğu enerjiyi gün içerisinde atabilmesi için hareketli halde olmaları gerekiyor. Kuşunuzu sağlıklı bir şekilde yetiştirmek ve mutlu olmasını istiyorsanız kesinlikle kuşu aşırı derecede küçük bir kafese koymayın. Kuşunuz için bir kafes boyutu önerisi isterseniz ortalama olarak 50-60 santimetre civarında kafesler sizler için yeterli olacaktır. Bu verdiğimiz en, boy ve derinlik için sabittir. Bu ölçülere sadık kalınması, muhabbet kuşunun sağlıklı bir yaşam sürmesi için önemlidir. Tüm bunları değerlendirecek olursa muhabbet kuşlarının kafesi gerçekten de önemlidir diyebiliriz.

Yukarıda sizlere vermiş olduğumuz kafes ölçüleri maksimum 4 kuş bakımı için geçerlidir. Daha fazla kuşu bir arada tutma niyetindeyseniz yapısal olarak daha büyük kafeslere yönelmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here