Marmara Bölgesinde Nüfus Yoğunluğu Neden Fazladır?

Marmara bölgesi tarih boyunca ülkemiz sınırları içerisinde en çok nüfus yoğunluğuna sahip yer olmuştur. Bu durumun temelde birçok sebebi bulunduğundan dolayı Marmara bölgesinde nüfus yoğunluğu neden fazladır konusunda sizlere bilgi vereceğiz. Şu anda da ülkemizin en fazla nüfusuna sahip yerlerinden birisi olan Marmara bölgesinin, önümüzdeki yıllarda nüfusunun daha da artması beklenmektedir.

Marmara bölgesindeki nüfus yoğunluğunun bu kadar çok olmasının en büyük nedeni istihdam oranının fazla olmasıdır. Marmara bölgesi özellikle ticaret yolları üzerinde yer aldığından dolayı sevkiyatın kolay olmasından ötürü yatırımcılar diğer bölgelerden ziyade bu bölgeye yatırım yapmayı tercih etmektedir. Yaşanan bu durum da özellikle işsizlik ile mücadele eden ailelerin Marmara bölgesine göç etmesine ve doğal olarak bölge nüfusunun artmasına neden olmaktadır. Nüfus planlama uzmanları diğer bölgelere yatırımların kaymaması durumunda özellikle Marmara bölgesinde ciddi sıkıntıların ortaya çıkacağını söylemektedir. Şu an istihdam konusunda ciddi bir sıkıntı bulunmasa da ilerleyen yıllarda özellikle Marmara bölgesinde işsizlik oranının tavan yapması beklenmektedir.

İstanbul gibi metropol bir şehrin bölgede yer alması da nüfusun her geçen gün artmasına neden olmaktadır. İstanbul ili ülkemizin en gelişmiş illerinden birisidir. Yerli ve yabancı çok sayıda turist bu ile gittiğinden dolayı İstanbul ilinde özellikle hizmet sektörü ciddi anlamda gelişmiştir. Gelişen hizmet sektöründe personele gereksinim olduğundan dolayı İstanbul ili istihdam kapasitesi bakımından en önemli ilimizdir. Marmara bölgesi ele alındığında en büyük nüfusun bu ilde olduğu karşımıza çıkmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu durumun yaşanmasındaki temel sebep iş imkanlarının çok olmasıdır. Bu il ile aynı özellikle olan diğer ilimiz Kocaeli’dir. Bu ilde özellikle sanayi gelişmiştir. Şehir sınırları içerisinde limanın yer alması özellikle ticaretteki en büyük sıkıntı ulaşım olduğundan dolayı sanayi yatırımcıların bu ile yatırım yapmasına neden olmaktadır. Yatırım arttıkça iş imkanları da arttığından dolayı ilgili duruma paralel olarak bu ildeki nüfus hızla artmaktadır. Sakarya ilinin Karasu ilçesinde yer alan Karasu limanı tamamlandığı zaman yatırımların Sakarya iline kayması beklenmektedir. Bu sayede İstanbul ve Kocaeli illeri nüfus açısından ciddi derecede rahatlayacaktır ancak bu rahatlama kısa süreli olarak karşımıza çıkacak. Eğer diğer bölgelere yatırım yapılmamaya devam edilecek olursa maalesef nüfus yoğunluğu er ya da geç olanca hızıyla artmaya devam edecektir.
Yukarıda anlatmış olduklarımızdan yola çıktığımızda nüfus yoğunluğunun yaşanmasındaki temel nedenin iş olanakları olduğunu görmekteyiz. Herhangi bir bölgede birden bire nüfus yoğunluğu ciddi anlamda artış gösteriyorsa şüphesiz bu durumun tek nedeni ilgili yerde iş imkanlarının artmasıdır. İnsanoğlu yaşamı boyunca her zaman iyi ve güzelin kendisinde olmasını ister. Konforlu bir yaşam tarzı da günümüzde para ile sağlandığından dolayı da şüphesiz istihdam büyük önem arz etmektedir. Nüfus yoğunluğu konusunu daha iyi kavramak adına nüfus ve yerleşme dağılışını etkileyen faktörler makalesine de göz atmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here