Sardalya Balığı Özellikleri ve Faydaları

İlk bakıldığı zaman ülkemiz denizlerinin sevilen balık türlerinden olan hamsiyi andıran sardalya, hamsiden farklı olarak üst kısımları yeşile yakın, yan kısımları ise gümüş rengi olan bir balık türüdür. Yaklaşık olarak 25 santimetre boyutlarına kadar ulaşabilen bu balık türü, besleyici özelliklerinin yanı sıra çeşitli hastalıklara faydaları ile biliniyor. Ülkemiz insanı tarafından ateş balığı olarak da isimlendirilen sardalya balığı, deniz balıkları içerisinde en lezzetli olan türlerden birisidir.

Sardalya hem besleyici özelliklerinden hem de Türk damak tadına uygun olmasından dolayı ülkemizde en çok tüketilen balık türlerindendir. Ülkemizin tüm denizlerinde sardalya balığı yakalansa da Marmara denizinde yakalanan sardalya balığının özellikleri diğer türlere göre daha güzeldir. Ayrıca birçok kişi Karadenizde yaşayan balık türleri arasında olan sardalyanın daha lezzetli özelliklere sahip olduğunu da iddia ediyor.

Sardalya balığı sürüler halinde gezer. Özellikle Temmuz ayından sonra daha yoğun bir şekilde avcılığı yapılır çünkü bu aylarda Çanakkale boğazını geçen sardalyalar Marmara denizine giriş yapar. Bu balık türü 25 santimetre boyutlarına ulaşabilmektedir ancak lezzet uzmanları orta boy olan yanı yaklaşık olarak 15 santimetre boylarında olan sardalyaların diğerlerine göre lezzet açısından daha iyi olduğunu belirtmektedir. Sardalya balığını seven kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şey sardalyaları yakaladıktan sonra kısa süre içerisinde tüketmek olmalıdır çünkü bu balık türü ülkemizde avcılığı yapılan balıklar arasında en kısa süre içerisinde bozulan balıktır. Gıda zehirlenmesi yaşamamak için ya tutulduğu gibi tüketilmeli ya da bekletilmeden buzdolabına koyulmalıdır.

Sardalya balığı nedir?

Ülkemizde Çanakkale boğazında ve Marmara denizinde yoğun bir şekilde avcılığı yapılan sardalya, 25 ila 30 santimetre boylarına ulaşabilen bir balık türüdür. Yeşile yakın tonlarda rengi olan sardalyaların üzerinde ayrıca mavi benekler yer almaktadır. Alt kısımları aynı hamsi balığında olduğu gibi gümüş rengindedir. Bu yüzden sardalyalar çoğu zaman hamsilerle karıştırılır.

Sardalya balığının özellikleri

Dünyanın birçok yerinde avcılığı yapılıp sevilen bir balık türü olan sardalyanın en lezzetlisi Türkiye’de yakalanır. Anavatanı Portekiz olan sardalyalar tek seferde yaklaşık olarak 20.000 civarında yumurta bırakabiliyor. Bu da ırkın devamlılığı için büyük önem arz ediyor. Bırakılan yumurtaların büyük kısmı diğer deniz canlıları tarafından tüketilse de geriye kalan yumurtalar denizlerde sardalya ırkının devamı için yeterlidir. Sardalyalar etçil balık türüdür ve kendisinden küçük olan tüm deniz canlılarını tüketerek beslenir.

Av dönemlerinin bereketli olması, balık tezgahlarının sürekli olarak zengin kalmasını sağlamaktadır. Genelde yemek olarak tüketilse de balık unu ve balık yağı formlarına getirilerek tüketilmesi de mümkündür. Av döneminde tüketimden fazla yakalandıkları için konservesi yapılarak da tüketilmektedir. Sardalya aşırı derecede lezzetli olduğundan dolayı balık tüketen herkesin severek tükettiği bir balık türüdür. Boyutuna göre eti fazla olan sardalyalar en besleyici balık türlerinden kabul edilir. Ülkemiz denizlerinde yoğun miktarda yer alması bu balığın fiyatının diğer dünya ülkelerine göre ülkemizde daha ucuz olmasını sağlıyor.

Sardalya balığının faydaları

Besleyici yönü yüksek olan sardalya balığı, içerisinde yer alan vitaminler ve mineraller sayesinde faydaları ile ön plana çıkmaktadır. Kalsiyum açısından en zengin balık türlerinden olan sardalya özellikle gelişim döneminde tüketildiği zaman iskelet sisteminin sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesine yardımcı olur. Her balık türünden olduğu gibi sardalya da protein deposudur. Protein içeriği sayesinde kas sisteminin de düzgün bir şekilde gelişmesini sağlar. Metabolizma faaliyetleri açısından gerekli olan faydalı yağların birçoğunu da içerisinde barındıran sardalya, ayrıca diyabet hastalarında kan şekeri değerlerinin normal değerlerde kalmasına yardımcı olmaktadır.

Ruh bilimciler, kişinin vücudunda Omega 3 eksikliği varsa b durumunun çeşitli psikolojik sorunlarına neden olduğunu belirtmektedir. Özellikle depresyonda olan ya da kaygı bozukluğu yaşayan kişiler incelenirse bunların Omega 3 eksikliği yaşadığı görülür. Sardalya omega 3 açısından zengin bir balık türüdür. Bu balığı tüketerek ihtiyacınız olan omega 3’ü temin edebilirsiniz. Sardalya metabolizma faaliyetleri için gerekli olan birçok yağ asidini içerisinde barındırır ve bu özelliğinden dolayı kalp dostu olarak kabul edilir. Sardalya balığına alternatif bir balık arayışındaysanız palamut balığının faydaları makalesini inceleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here