Hayaletler Gerçekten Var Mı?

Doğaüstü varlıklar arasında kabul edilen hayaletler herkes tarafından gözlemlenemediklerinden dolayı gizemli varlıklardandır. Genel olarak hayalet nedir diyecek olursanız ölmüş insanların ruhlarının görüntüsüne hayalet denildiğini söyleyebiliriz. Ölen insanları tekrardan görmek isteyen çok sayıda kişi olduğundan dolayı da hayaletler gerçekten var mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Dünya genelinde kabul gören dinsel inançların tamamında ruhların başka bir alemde yaşadıklarına inanılmaktadır. Bazı dinsel inançlarda ise başka alemde yaşam süren ruhların sıklıkla dünyamızı ziyaret ettiklerine inanılmaktadır. Dinimize göre bu durumu açıklayan bir şey olmadığından dolayı hayaletler gerçekten var mı sorunuza hayaletlerin olup olmadığını bilmiyoruz ancak ruh olarak tabir edilen bir kavramın olduğunu söyleyebiliriz.

Bilim dünyası da hayaletlerin varlığına inanmamaktadır. Hayalet gördüğünü iddia eden kişilerin sadece hayal gördükleri bilim insanları tarafından söylenmektedir. İlgili durumun bilinçaltından kaynaklandığı düşünülüyor. İzlenilen korku filmleri yaşanılan olaylar bir süre sonra bilinçaltında bu şeylerin aşırı derecede yer kaplamasına neden oluyor. Bu tip durumlarda da bilinçaltımız bizlere oyun oynayarak aslında olmayan bazı şeyleri gördürüyor. Bizler de bunları hayalet sanıyoruz ancak gerçekte böyle bir şeyin olmadığını söyleyebiliriz.

Hayaletlerin varlığına inanan insanlar hayaletler hakkında değişik bilgiler vermeye devam ediyor. Bir kişi öldüğü zaman eğer yarım kalmış bir işi varsa dünya ile ahret arasında sıkışır. Bu işleri tamamlamadan ahrete gidemez. Bu yüzden dünyada kalarak işlerini tamamlar ve ahrete bu şekilde gider. İşte bu işleri yaparken dünyada kaldıkları için görülme ihtimalleri vardır. Ruhlara inanan kişiler ayrıca ruhları sadece özel insanların görüp ruhlarla iletişim kurabildiklerini de belirtiyor. Bu olayın bilimsel bir dayanağı olmasa da günümüzde çok sayıda insan ruhlara inanmaktadır.

Sizler de son zamanlarda hayalet gördüğünüzü zannediyorsanız ilgili durumun bilinçaltınızın size oyun oynamasından kaynaklandığını bilmenizi isteriz. Mesela karanlık bir odaya girdiğiniz zaman korku dürtüleriniz ön plana çıkar ve ürperirsiniz. Bu durumla hayalet görmeyi özdeşleştirirsek sizler sürekli olarak hayalet görmeyi hayal ettiğinizden dolayı beyniniz size oyunlar oynar ve gerçekte olmayan bazı şeyleri görmeye başlarsınız. Bu gördüğünüz şeyleri hayalet olarak tanımlamak yanlıştır çünkü gördükleriniz sadece bir hayal ürünüdür. Bazı kişiler ortam ısısında değişiklik olmasını hayaletlerin varlığını kanıtlamak için kullanıyor ancak insan aurası da ortam ısının değişmesine neden olabilir. Mesela aşırı derecede sinirlendiğiniz zaman ortam ısısı artar aynı şekilde aşırı derecede üzüldüğünüz zaman ortam ısısında düşüş meydana gelir. Bu nedenden dolayı ortam ısısında olan değişiklikler ile hayaletlerin varlığını kanıtlamak mümkün değildir.

Hayaletler gerçekten var mı sorusuna bilimsel yollarla cevap veren kimse bulunmuyor olsa da hayalet gördüğünü iddia eden çok sayıda insan bulunuyor. Din alimleri aslında onların gördükleri şeylerin hayalet olmadığını dumansız ateşten yaratılmış olan cinler olduklarını belirtmektedir. Cinlenme durumu dinimize göre vardır. Eğer son zamanlarda etrafınızda hayalet gördüğünü iddia eden kişiler yer alıyorsa bunlar ya cinlenmiştir ya da derin bir psikolojik travma yaşıyordur. Bizlerin görünün ne olduğunu düşünüyorsanız bizler de hayaletlere inanmamaktayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here