Fırtına Obüsü Atışları ve Özellikleri

Fırtına obüsü, ülkemiz Türkiye tarafından üretilmekte olan motorlu topçu envanterlerindendir. Özel olarak geliştirilmiş olan süspansiyon sistemi sayesinde en zorlayıcı coğrafi alanlarda rahatlıkla ilerleyebilmekte ve bu özelliği sayesinde sınıfının en iyisi olmaktadır. Ağırlığı 47 ton olan fırtına obüsü 2004 yılından bu yana ülkemize hizmet vermektedir. 5 mürettebat kapasitesi olan bu obüs, ayrıca özel olarak donatılmış olan makineli tüfekler sayesinde hem saldırı hem de savunma özelliği olan askeri teknik bir araçtır.

Obüs nedir?

Obüs, askeri envanterler arasında yer alı, hedef gözetmeksizin açık havada atış yapabilen ateşli silahladır. Obüslere dışarıdan bakıldığında topları andırırlar fakat aralarında bariz farklar bulunmaktadır. Namluya sahip olan bu askeri envanterler sınıflandırılacak olursa namlu uzunluğunun namlu çapına oranı 20’den küçük olanlar havan, 20 – 30 arasında olanlar obüs, 30’dan büyük olanlar ise top şeklinde tanımlanır. Havanlarla sadece doldur boşlat yapılmadan tek atış yapılır yani atış esnasında tüm barut harcanır. Obüs ve toplarda birden fazla atış yapılabilir çünkü farklı barut özellikleri vardır. Obüsleri top ve havandan ayıran en önemli özellik aynı noktaya isabetli bir şekilde atış yapabiliyor olmalarıdır. Günümüzde obüsler kendi tekerlekli ya da paletleri zırhlarıyla üretiliyor. Bu sayede bir noktadan başka bir noktaya hızlı bir şekilde ilerleyip hedef gözetmeksizin atış yapabiliyorlar.

Fırtına obüsü özellikleri

Milli üretim fırtına obüs topu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en önemli zırhlı araçlarından birisidir. Fırtına obüsü atışları özellikle sınıra yakın bölgelerde ülkeyi tehdit eden olayları ortadan kaldırmak adına kullanılmaktadır. Fırtına obüsünün özellikleri birçok top türüne göre daha üstün olduğundan dolayı kendi grubunun lideri olarak görülebilir. Türk ve Güney Kore asıllı olan mühendislerin yürütmüş oldukları ARGE çalışmaları sayesinde seri üretimi sokulmuş olan fırtına obüslerinde dışa bağımlılık söz konusu olmadığından dolayı fırtına obüsü sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor. Ayrıca bu obüs topunu daha da geliştirmek için çalışmaların yapıldığı biliniyor.

  • Normalde obüs topları ek araçlar ile atış yapılacak bölgeye sevk edilir çünkü sistemlerinde yürüyen motorlu aksam bulunmamaktadır ancak fırtına obüslerinde bu tarz bir durum söz konusu değildir çünkü fırtına obüsleri tankı andıran bir görüne sahip olup sahip oldukları paletlerin motorlar ile tetiklenmesi sayesinde tankların girebildikleri her yerlere girebilmektedirler. Birçok aksamının otomatik olmasından ötürü sınıfının lideri konumundadır. Kullanıma elverişli yapısı sayesinde fırtına obüslerine yerleştirilen ilave sistemler de sıcak temaslarda üstünlük sağlanmasına yardımcı olur.
  • Fırtına obüslerinin üzerinde frekans atlama özelline sahip telsiz sistemi ve elektronik harp sistemi bulunuyor. Sadece bu özellikler referans alınsa dahi fırtına obüslerinin günümüz teknolojisi ile üretildiği görülebilir. Fırtına obüsleri seri atış yapabilmektedir. Bir top atıldıktan sonra diğer topun atılması sadece 15 saniye sürer. Buradan yola çıkıldığında yapılan özel çalışmalar ve teknikler ile fırtına obüslerinin sadece 1 dakika içerisinde 8 atış yapabildiği söylenebilir.
  • Namluyu doldurmak için manüel müdahaleye gerek bulunmamaktadır. Elektronik sistemler sayesinde topun namluya otomatik olarak sürülmesi mümkündür. Fırtına obüslerinin atış menzili 40 kilometredir. Her ne kadar uzun bir mesafe olarak görülse de 25 kilometreden sonra özellikle dış etkiler nedeniyle hedefin kısmen de olsa sapması söz konusu olabilir ancak 25 kilometreye kadar sıfır hatayla atışların yapılabilmesi mümkündür.
  • Fırtına obüsleri 155 milimetre çapında olan, NATO standartlarına uygun olan her mermiyi atabilir. Bu da mühimmat sıkıntısının yaşanmasını ciddi oranda engellemektedir. Maksimum 66 kilometre hızına ulaşabilen fırtına obüsleri ayrıca makineli tüfek sistemleriyle donatılmıştır. Makineli tüfekler sayesinde top atışları dışında tehdit unsuru kabul edilen yakın mesafedeki hedeflerin de yok edilmesi mümkündür.

Fırtına obüsü atışları

Türk milletinin ulaşmış olduğu gelişmiş teknolojiyi gözlerinizle görmek istiyorsanız yukarıda yer alan fırtına obüs atışlarının ve özelliklerinin yer aldığı videoyu izleyebilirsiniz. Türk yetkililer askeri ARGE konusunda ciddi yatırımlar yapmaya devam ediyor. Fırtına obüslerini geliştirmek için de ciddi ARGE çalışmaları yapılıyor. İlerleyen zaman içerisinde bu obüs toplarına dahil edilen ekstra özellikler şüphesiz bir Türk insanıyla paylaşılacak ve tekrardan gururlanacağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here