Manikür, güzellik salonlarında en çok verilen hizmetlerden birisi olsa da fiyatların her geçen gün artması insanları ev ortamında manikür yapmaya teşvik etmektedir. İnsanlar genel olarak kolaya kaçtıklarından dolayı evde manikür nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi değildir. Az çok bilgisi olan kişiler de manikür yaparken tırnaklarına zarar vermekten korktuğundan dolayı manikür yapmaya çekinmektedir. Sizlere evde manikür nasıl yapılır konusunda en ayrıntılı bilgileri sunarak profesyonel bir şekilde manikür yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağız.

Estetik ve sağlıklı görünüme sahip tırnaklara sahip olmak istiyorsanız kesinlikle manikür yaptırmalısınız. Uzmanlar bilinçsiz bir şekilde yapılan manikürün tırnakları ciddi derecede olumsuz etkileyeceğini ve bu yüzden manikürün sadece alanında uzman kişiler tarafından yapılması gerektiğini söylese de sizlere aktaracaklarımıza dikkat ederek, hiçbir sorun yaşamadan ev ortamında manikür yapabilirsiniz. Genel olarak bakımlı tırnaklara sahip olmak için yapılan manikür, ayrıca ellerin aşırı derecede rahatlamasını sağlamaktadır. Bu rahatlatıcı etki sayesinde psikolojinizin de olumlu etkileneceğine emin olabilirsiniz.

Manikür yapmaya başlamadan evvel tırnaklarınızı mikroplardan arındırmanız gerekmektedir. Eğer tırnaklarınızda oje varsa aseton aracılığıyla bu ojeleri çıkarın. Tırnaklarınız aşırı derecede uzamış ise tırnaklarınızı kesin. Tırnak formunuzun küt mü yoksa yuvarlak mı olmasını istediğinize karar verin. Kararınızı verdikten sonra cam törpü aracılığıyla tırnaklarınıza istediğiniz formu vermeye çalışın. Bu işlemi yaparken kesinlikle cam törpü kullanın. Diğer törpüler tırnaklarınızı aşırı derecede tahrip edecektir. Ayrıca törpüleme yaparken sürekli aynı yöne doğru törpü yapmaya çalışın. Buna dikkat etmezseniz tırnağınız ciddi oranda zarar görür.

Hassas bir şekilde törpüleme işlemini gerçekleştirdikten sonra sıra tırnaklarda yer alan ölü derilerden kurtulmaya geldi. Tırnaklarınızda yer alan ölü derilerden kurtulmak için kütikül çubuğunu kullanın. Bu çubuk aracılığıyla tırnaklarınızın üzerinde yer alan ölü derileri geriye doğru iterek tırnaklarınızın üzerinden sıyırın. İtme işlemini gerçekleştirirken aşır derecede baskı uygulamayın. Yoğun bir şekilde baskı uygulayacak olursanız çubuk tırnağınızdan sıyrılıp parmağınıza batabilir ve bu durum da derin yaraların oluşmasına neden olabilir. Ölü derileri iterek sıyırdıktan sonra etleri kesme işlemine geçmeden evvel bu etkileri yumuşatıcı yönde etkisi olan kremleri etlerin üzerine sürerek etleri yumuşatın. Bu sayede kesme işlemi daha kolay bir şekilde gerçekleşecektir.

Bu işlemler sonrasında hazırlamış olduğunuz manikür suyu içerisine tırnaklarınızı daldırın ve ortalama olarak 5 dakika civarında bekletin. Manikür suyunun içerisine E vitamini bakımından zengin olan zeytinyağı gibi ürünleri katarak tırnaklarınızın daha da güçlenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle sürekli olarak tırnakları kırılan kişilerin bu önerimizi dikkate almalarında fayda var.

Manikür suyunda tırnaklarınızı beklettikten sonra artık ölü etler yumuşak hale gelmiştir. Bu etlerden hijyenik olduğuna emin olduğunuz et makasları aracılığıyla kurtulabilirsiniz. Yumuşayan etleri et makası ile dikkatli bir şekilde derine dalmadan kesmeniz durumunda manikür işlemi son bulacaktır. Manikür işleminden sonra tırnaklarınız aşırı derecede hassaslaşacağından dolayı koruyucu kremler kullanmanız faydalı olacaktır. Manikür işleminde kullanmış olduğunuz aletleri bir sonraki manikür işleminde tekrardan kullanmayı düşünüyorsanız bu aletleri özel olarak steril etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde tırnaklarınıza mikrop bulaşarak ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

18 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları