Mide Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mide sindirim sisteminin en önemli organlarından birisidir. Sindirimin büyük bölümünün midede gerçekleştiğini söylememiz mümkündür. Zaman zaman meydana gelen sağlık sorunları midede çekilmez ağrıların meydana gelmesine ve hayatın aksamasına neden olmaktadır. Bu yüzden mide ağrısına ne iyi gelir konusu mide ağrısı çeken kişiler için cevaplanması gereken bir sorudur. Midenin ağrıması farklı problemlerden dolayı ortaya çıkabileceği için öncelikli olarak midenin neden ağrıdığının tespit edilmesi gerekmektedir. Midenin neden ağrıdığı tespit edildikten sonra ağrının ortadan kaldırılması daha kolay olacaktır. Mide ağrınız başladığı zaman ağrının şiddetlenmemesi için önlemler almaya çalışın. Ne kadar erken önlem alırsanız o derecede mide ağrınız erken sonlanacaktır.

Midenin yorulmasına neden olan her şey midenin ağrımasına neden olmaktadır. Ayrıca mide ile alakalı çeşitli sağlık sorunları da mide ağrısına neden olabilir. Özellikle reflü yaygın bir sindirim sistemi sorunu olduğu için meydana gelen mide ağrılarının büyük bölümü reflü hastalığından dolayı ortaya çıkmaktadır. Uzmanlar mideyi yormamak ve mide ağrısını önlemek adına yağlı ve aşırı baharatlı yiyeceklerden uzak durulmasını tavsiye etmektedir. Ayrıca asit oranı yüksek olan yiyecekler midedeki asit oranının artmasına neden olacağından dolayı midede şiddetli ağrıların oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden asit oranı yüksek olan yiyeceklerden uzak durulması gerekmektedir. Tüketilen sigara ve alkol, uyku düzeninin bozuk olması, aşırı derecede yağlı ve hamur işi gıdaların tüketilmesi de mide ağrısına neden olur çünkü bu tüketilen şeyler mideyi yorar ve asit üretimini arttırır. Asit üretimi artınca da midede şiddetli ağrılar meydana gelir. Ayrıca şeker oranı yüksek olan yiyeceklerin tüketilmesi midenin ağrımasına neden olan faktörler arasında gösterilebilir.

Yaşanılan mide ağrısı türlerini incelediğimizde ağrının başlamadan önce midede bir yanma hissiyatının meydana geldiğini, sonrasında ishal ya da kabızlık probleminin ortaya çıktığını görüyoruz. Tüm bu belirtilerden sonra mide ağrısı kendisini göstermektedir. Yaşanılan mide ağrıları hafif bir şekilde başlayıp sonrasında artabileceği gibi birdenbire sert bir şekilde ortaya çıkan mide ağrıları da bulunmaktadır. Mideniz ağrıdığı zaman aşırı derecede zor durumda kalacağınızdan dolayı evde bir şeyler yapmak yerine kesinlikle vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.

Midesi ağrıdığı için doktora giden kişilere uygulanan tedavi yöntemlerini incelediğimizde öncelikli olarak kişiye midesini rahatlatıcı ilaçlar verildiğini görüyoruz. Mide ağrısını hafifletici etkiye sahip olan bu ilaçlar başka sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmamaktadır. Uzmanlar midesi ağrıyan kişilere özellikle bitkisel çayları tüketmelerini tavsiye ediyor çünkü bitkisel çaylar midenin ciddi anlamda rahatlamasına yardımcı olmaktadır. Ihlamur, papatya, melisa ve adaçayı gibi çay türleri ciddi anlamda mide ağrınızın ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ayrıca yiyecekler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda yoğurt ve süt gibi ürünlerin de mide ağrısını ortadan kaldırıcı etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Sindirim sistemi organları arasında yer alan mide ayrıca psikolojik sorunlardan da aşırı derecede olumsuz etkilenir. Bir kişi psikolojik sorunlara sahipse vücut kendini kasacağından dolayı mide ağrısı ortaya çıkar. Bu tip durumlarda mide ağrısını ortadan kaldırmak için stresi bir an önce üstünüzden atmanız ve rahatlamanız gerekmektedir. Stresi üzerinizden attığınızda mide ağrınız da büyük oranda ortadan kalkacaktır. Alternatif tıp dünyasında mide ağrısını geçirici yönde etkisi olduğu belirlenmiş olan çok sayıda yiyecek bulunmaktadır. Makalemizin devamından mide ağrısını hafifleten yiyecekler hakkındaki bilgilere ulaşabilirsiniz.

Papatya: çay olarak tüketilen bu bitki türü üşütme kaynaklı olan mide ağrılarını geçirici etkiye sahiptir. Papatya stresin vücuttan uzaklaştırılmasını sağladığı için stres kaynaklı mide ağrılarında kullanılır. Bir tutam papatyayı çay şeklinde demleyip gün içerisinde tüketecek olursanız mide kaslarının kasılmasından dolayı meydana gelen mide ağrılarının son bulmasını sağlayabilirsiniz.

Rezene: yaşanılan mide ağrılarının bazıları aşırı derecede gaz birikiminden dolayı da ortaya çıkmaktadır. Rezene içerisinde yer alan maddeler sayesinde gazın vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Rezene tohumları çay şeklinde demlenip tüketildikten sonra vücutta yer alan gaz birikimi kısa süre içerisinde atılacaktır. Alternatif tıp dünyasında gaz kaynaklı mide ağrılarını gidermek için rezene çayından yaygın bir şekilde yararlanılır. Rezeneyi sadece çay şeklinde tüketmeyebilirsiniz. Ayrıca bir çay kaşığı kadar rezene tohumunu çiğneyerek mide ağrınızın geçmesini sağlamanız da mümkündür.

Nane: bu bitki hazımsızlık kaynaklı mide ağrılarının tedavisinde kullanılır. Gün içerisinde yaklaşık olarak 3 bardak nane çayı tüketerek hazımsızlık kaynaklı mide ağrılarını ortadan kaldırabilirsiniz. Ayrıca elinizde varsa taze nane yapraklarını çiğneyerek tüketin. Taze nane yapraklarını çiğnemeniz mide ağrınızın hafiflemesini ve bir süre sonra ortadan kalkmasını sağlayacaktır.

Mide ağrısının geçirmek adına kullanılan daha çok sayıda bitki türü bulunmaktadır. Sizlere elimizden geldiğince en olumlu sonuçlar alınan bitki türlerini sunmuş bulunuyoruz ancak bu bitki türlerinin dahi geçiremeyeceği türden mide ağrıları da bulunmaktadır. Bu yüzden birçok yöntemi denemiş olmanıza rağmen mide ağrınız bir türlü geçmiyorsa vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünün çünkü yaşanılan bazı mide ağrıları çeşitli sağlık sorunlarının ön habercisi yani belirtisi olarak kendisini göstermektedir. Mide ağrıları bazı hastalıkların teşhisinde erken tanıya yardımcı olacağı için kesinlikle yaşadığınız mide ağrılarını önemseyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here