Turpun Faydaları Nelerdir?

Kırmızı, siyah ve beyaz gibi çok sayıda çeşidi bulunan turpun insan sağlığına olan faydaları herkes tarafından bilinir. Özellikle içerisinde yer alan antioksidanlar çağın hastalıkları arasında kabul edilen kanser hastalığı ile mücadele etme konusunda etkilidir. Turpun insan sağlığı açısından çok sayıda faydası olduğu çok eski zamanlardan beri bilindiğinden dolayı” turp gibi olmak” deyimi buradan gelmektedir. Turpu yapısal olarak incelediğimizde turpun c vitamini bakımından zengin bir besin türü olduğunu ve bu nedenden ötürü soğuk algınlığı gibi çeşitli solunum yolu hastalıkları ile mücadele etme konusunda etkili olduğunu görmekteyiz. Tabi ki turpun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Turpun bilimsel olarak kanıtlanmış olan daha çok sayıda faydası bulunmaktadır. Lif oranı yüksek besinler arasında bulunur. Bu nedenden dolayı turpun kabızlık problemi olan kişilere de iyi geldiği bilinmektedir. Kalori değeri düşük olduğundan dolayı ve kişiyi tok tutma konusunda etkili olduğundan ötürü ayrıca kilo vermek adına diyet yapan kişilerin de sürekli olarak beslenme zincirlerinde yer alan bir besin türüdür. Turpu salatalarınızın içine katarak tüketebileceğiniz gibi sade olarak da tüketmeniz mümkündür. Ülkemiz genelinde özellikle yoğurt ile karıştırılarak tüketilmesi yaygındır.

Birçoğumuz dengesiz bir şekilde beslendiğimizden dolayı sindirim sistemi ile alakalı çeşitli sorunlar yaşarız. Sindirim sistemi ve boşaltım sistemi ile ilgili sorunlarınız varsa uzmanlar lif oranı yüksek olan besinleri tüketmenizi tavsiye etmektedir. Çok yüksek oranda besin lifi içerdiğinden dolayı sindirim sistemini ve boşaltım sistemini ciddi anlamda rahatlatan bir besin türüdür. Lifli besinler sizlerinde bildiğiniz gibi diyabeti engelleme konusunda etkilidir. Ayrıca lifli besinler kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerini de engelleme konusunda etkilidir. Bu yüzden kesinlikle besin lifi değeri yüksek olan turp beslenme zincirine eklenmelidir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Turp folik asit bakımından daha zengin bir besin türüdür. Folik asit suda eriyen vitaminler arasında yer almaktadır. Folik asit hamilelik döneminde düşük riskini azalttığından dolayı içermiş olduğu folik asit nedeniyle hamile bayanlara uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Folik asit ayrıca kolon kanserini önleme konusunda da etkilidir. Pankreas kanseri, meme kanseri ve kolon kanseri riski taşıyan kişiler bu etkisinden dolayı turpu sıklıkla tüketmelidir. Günümüzde birçok kişi annemi ile mücadele etmektedir. Folik asit kırmızı kan hücresi üretimini artırdığından dolayı anemi ile mücadele etme konusunda etkilidir. Bu yüzden anemi problemi olan kişiler beslenme zincirine turpu eşlemelidir.

C vitamini bakımından zengin olan turp çeşitli cilt sorunlarını ortadan kaldırdığı gibi kanser tedavisinde ve kalp hastalıklarının tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Astım, solunum yolu enfeksiyonu, akciğer kanseri, bronşit ve soğuk algınlığı ile mücadele etme konusunda etkili olan turp böbrek sağlığı açısından da önem taşımaktadır. Özellikle kırmızı turp içerisinde yer alan maddeler sayesinde etkin bir idrar söktürücü görevi üstlenmektedir. İdrar yapma konusunda sıkıntılarınız varsa kırmızı turp tüketerek idrarınızı daha kısa süre içerisinde sökebilirsiniz.

13 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar