Kramp Nedir Sebepleri Nelerdir?

Kramp girmesi özellikle kol ve bacaklarda şiddetli ağrıların meydana gelmesine neden olduğundan dolayı kramp nasıl geçer konusu merak edilse de insanların öncelikle kramp neden girer konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir. Kramp, gün içerisinde sürekli olarak çalışan kasların ani bir şekilde kasılıp kaskatı kesilmesi sonucunda şiddetli ağrıların meydana gelmesi halidir. Kramp en çok kol ve bacaklarda kendisini göstermektedir. Kramp tedavisi sayesinde bu ağrılardan kurtulmak mümkün olsa da kramp sebepleri üzerinde durulması gerekmektedir.

Kramplar neredeyse herkeste görülse de özellikle yeterli düzeyde vitamin ve mineral almayan kişilerde sıklıkla gözlemlenmektedir. Ayrıca yaşlı ve hamilelerde de sık sık gece kramplarının ortaya çıktığı biliniyor. Kramp girmesi özellikle gün içerisinde aşırı derecede yorulan ve soğuk havaya maruz kalan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Aşırı soğuk havaların olduğu zamanlarda kan akışında ciddi oranda yavaşlama meydana gelir. Bu durum kas hücrelerine yeterli dozda oksijenin ve şekerin ulaştırılamamasına neden olur. Oksijen ve şeker azlığı bir süre sonra kasların ani bir şekilde kasılıp kaskatı kesilmesine yani kramp olayın gerçekleşmesine neden olmaktadır. Bu kasılmaların meydana gelmesindeki temel neden bu yoksunluktan dolayı kasların kendisini müdafaa etmeye uğraşmasıdır.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Gün içerisinde çok yapılan alıştırmalar, çok fazla yüklenme neticesi kasların bitkin düşmesi, çok su kaybı, aynı şekilde durağan bir şekilde uzun süre kalmak ve çok fazla bitkinlik durumu da bu nedenler arasında yer almaktadır. Kramp giren kesimde kasılmalar birkaç dakika civarında sürebilmektedir. Bu sırada kasılmaların önüne geçmek veya kasılma periyotlarını kısa hale getirmek adına masaj veya esneme alıştırmaları yapılarak sorunlu bölgenin rahatlaması sağlanabilir. Kramp sırasında kasılan kesime çimdik atmak meydana gelen kasılmayı yumuşak hale getirmek için kesime iğne batırmak gibi uygulamalar sakıncalı olabileceği için mütehassıslar tarafınca tasvip edilmemektedir.

Gün içerisinde yahut akşam saatlerinde meydana gelen krampların üstesinden gelebilmek için evvela beslenme zincirimizde yer alan besinlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Yeme içme öğünlerimizde potasyum alımını arttırmamız potasyum ve magnezyum azlığından meydana gelen krampların engellenmesinde faydalı olacaktır. Bunun için de potasyum bakımından zengin olan gıdalardan bol miktarda yememiz gereklidir. Krampların engellenmesinde birtakım gıdaların tüketilmesini arttırırken kimilerini de azaltmamız gereklidir. Kafein, nikotin ve alkolün çok kullanılması krampların artmasında etken olan maddeler arasında bulunduğundan dolayı tüketimini minimum dereceye indirmemiz kramp meydana gelme durumunda azalma olmasını sağlayacaktır. Kan değerlerindeki eksikliklerden dolayı meydana gelen kramplar dışında, masa başında çalışan yahut yatak istirahatı yapan insanların kan dolaşımının durağanlaşması sebebi ile giren krampları en az hale getirmek adına da bacak kaslarını güçlendirmek için yapılan alıştırmalar bu kramplarında meydana gelmesini önleyebilecek unsurlar arasında bulunmaktadır. Sorunun neyden kaynaklandığını tespit ettikten sonra kramp tedavisi için gerekli olan yönetimi yukarıda yer alan bilgilerden yola çıkarak belirleyip, kramp ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Bazı durumunda her yöntem denenmiş olsa da meydana gelen kramplardan kurtulmak mümkün olamayabilir. Bu tip durumlar bazı hastalıkların belirtileri olduğundan dolayı bu tarz sorunları olan kişilerin vakit kaybetmeden alanında uzman bir doktora görünmesi gerekmektedir. Kramplar yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Bu yüzden kaslarınızı aşırı derecede yoracak aktivitelerden uzak durmanız faydalı olacaktır.

12 + 4 = ? (İşleminin Sonucu)  


Bilim
Kategoriler
Sağlık
Bağlantılar