Kivi Kuşu Özellikleri

Dünya genelinde yaşam süren çok sayıda kuş türü bulunmaktadır ve birçoğunuzun ilk defa adını duymuş olduğu kivi kuşu sadece bunlardan bir tanesidir. Yaşam alanları bir hayli sınırlı olan kivi kuşu özellikleri ile dikkat çeken bir kuş türüdür. Kuş denildiği zaman insanların aklına uçabilme yeteneğine sahip olan kanatlı ve omurgalı canlılar gelmektedir. Kuşlar şüphesiz iskelet sistemine sahip olan ve uçma kabiliyeti olan tek canlı türüdür ancak kivi kuşu diğer birçok kuştan farklıdır çünkü kivi kuşlarının diğer kuşlar gibi kanadı bulunmamaktadır. Bir kuş türü olmasına rağmen kanatlarının olmaması kivi kuşu özellikleri arasında baş sırada bulunur. Eminiz birçoğunuz bu kuşu ve özelliğini ilk defa duymuşsunuzdur. Detaylara indiğimizde yani kivi kuşu özellikleri sizlere sunulduğunda bu kuş türünün sizleri şaşırtmaya devam edeceğini düşünüyoruz.

Kivi kuşunun yaşam alanını incelediğimizde bu kuş türünün yeni zelanda’ya has bir kuş türü olduğunu ve sadece burada yaşam sürdüğünü görmekteyiz. Kivi kuşunun kanatlarının olmaması birçok insanın bu kuşu merak etmesine neden olmaktadır. Kanatları olmadığından dolayı doğal olarak uçma kabiliyetlerinin olmadığını söyleyebiliriz. Hemen hemen bir tavuk büyüklüğünde olan kivi kuşları şişman bir yapıya sahip olmaları ile tanınırlar. Kafaları küçük olup boyları kısadır. Dışarıdan bakıldığı zaman bir tavuğu andırdığı hatta birçok insanın kivi kuşunu ilk defa gördüğünde bunu bir tavuk türü olduğunu düşünmektedir. Kivi kuşlarını tavuklardan ayıran en önemli özellikleri tavuklara oranla gagalarının daha uzun olmasıdır.

Kivi kuşlarının kanatlarının olmayışı birçok insan tarafından dezavantaj olarak görülebilir ancak kivi kuşlarının bacakları diğer kuş türlerine oranla aşırı derecede gelişmiştir. Kalın yapıda bacakları olan bu kuş türünün bacaklarının aşırı derecede güçlü olduğunu söylemek mümkündür. Kanatları olmadığından dolayı avcılardan rahat bir şekilde kaçabilmek adına özellikle geceleri ortaya çıkarlar. Gündüzleri avcılardan korunmak için kovuklarda gizlenmektedirler. Belgeselciler tarafından yapılan gözlemlemeler sonucunda bu kuş türünün mecbur kalmadığı zamanlar hiçbir şekilde gündüzleyin dışarı çıkmadı tespit edilmiştir. Uzun gagaları sayesinde ağaç kovuklarını ve yumuşak toprağı eşeleyerek toprak içerisinde yer alan solucanları, yosunları ve kurtçukları yiyerek beslenirler.

Yapılarına bakacak olursanız tombul bir kuş türü olduğundan dolayı yemek yemeyi sevdikleri bariz bir şekilde görülebilir. Görme yetenekleri aşırı derecede zayıf olduğundan dolayı avlarını genellikle gagalarının üst kısmında yer alan delikler aracılığıyla tespit ederler ve avlarlar. Bu kuş türünü rahatsız edecek olursanız zor durumda kalmaları halinde sizlere saldırabilirler ancak bir insana zarar verebilecek kapasitede olmadıklarından dolayı kivi kuşlarının tehdit oluşturan bir canlı türü olmadığını da söyleyebiliriz. Bazı hayvanat bahçelerinde kivi kuşları bulunsa da asıl yaşam alanları yeni zelanda olduğundan dolayı bu hayvanların tutsak edilmesi pek de mantıklı değildir. Hatta ülkemize getirilen birçok kivi kuşu türünün ortama ayak uyduramaması nedeniyle hayata veda ettiği bilinmektedir. Kuşlara ilgi duyan bir kişiyseniz ebabil kuşu bağlantısına da bakmanızı tavsiye ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here