Boy Uzatmak İçin Yapılması Gerekenler

Boy uzatma yöntemleri sayesinde insanların boy uzama hızı arttırılabilindiğinden dolayı özellikle akranlarına oranla boyu kısa olan kişiler boylarını uzatmak için çalışmalar yapmaktadır. Boy uzatmak için yapılması gerekenler nelerdir konusunda uzmanlar bilgi verirken özellikle insanların ergenlik döneminden evvel boylarını uzatmak için mücadele etmesi gerektiğini söylemektedir. İçinizde boyu akranlarına oranla kısa olan kişilerin olduğunu bildiğimiz için sizlere boy uzatmak için yapılması gerekenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Boy uzaması için ne yapılmalı sorusunu uzmanlara sorduğumuzda uzmanlar öncelikli olarak boy uzamasının kemiklerle alakalı olduğunu söylediler. Kemiklerde meydana gelen gelişim aksamaları kişinin boyunun kısa kalmasına neden olmaktadır. Özellikle gelişim çağında yeterli oranda kalsiyum alınmaması birçok kişinin boyunun kısa kalmasına neden olmaktadır. Bu söylenenlerden yola çıkacak olursak özellikle dengeli beslenmenin boy uzaması için yapılması gerekenler listesinde baş sırada yer aldığını söyleyebiliriz. Kişinin boyunun uzaması için özellikle yeterli oranda sebze, meyve ve protein ağırlıklı beslenmesi gerekmektedir. Bu beslenme periyodu anne karnındayken başlamalıdır. Sağlıklı bir şekilde dünyaya gelen kız çocuklarının boyunun 45 santim, erkek çocuklarının boyunun 50 santim civarında olması gerektiği uzmanlar tarafından belirtiliyor. Eğer anne hamilelik esnasında yeterli oranda besin almayacak olursa bebeğin boyu verdiğimiz bu sınır rakamlarının altında olacaktır. Bu durum ilgili bireyin gelişim bozukluğunun olduğunun bir göstergesidir. Tabii ki anne karnında beslenme sağlıklı bir gelişim için yeterli değildir. Ayrıca doğum sonrasında dünyaya gelen bireyin de dengeli beslenmesi gerekmektedir.

Kemiklerin yeterli oranda uzayabilmesi yani gelişebilmesi için proteinin yeterli oranda alınması, A C D vitaminlerinin gündelik olarak alınması, fosfor, kalsiyum ve iyot bakımından zengin olan besinlerin yeterli oranda tüketilmesi gerekmektedir. Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonucunda bakır ve çinko gibi elementlerin de boy uzama konusunda etkili olduğu tespit edilmiştir. Eğer boyunuzun uzaması ile alakalı sıkıntılarınız varsa bakır ve çinko minerallerini de beslenme zincirinize eklemeniz mantıklı olacaktır. Bu bahsettiklerimiz boyun normal düzeyde uzaması için gerekli olan şeylerdir. Yani bu önerilerimizi dikkate almanız durumunda boyunuz normal bir şekilde uzayacaktır. Siz normal düzeyin üstüne çıkmak istiyorsanız bu saydıklarımız maalesef boynunuzdaki uzama oranının artmasını sağlamayacaktır.

Gelişim çağında dengeli bir beslenme zinciri oluşturulması halinde boy otomatik olarak uzamaya devam edecektir ancak genetik problemler varsa yani kişinin annesi ve babası kısa boya sahipse bu kişinin de boynun kısa olma ihtimali aşırı derecede yüksektir. Her ne yapılırsa yapılsın genetik problemlerden kaynaklı boy uzamalarının ortadan kaldırılması mümkün değildir. Gen bilimcileri boyun uzaması ile alakalı olan genlerde bir değişiklik yapmayı keşfedemediği müddetçe gen kaynaklı problemlerin ortadan kaldırılma ihtimali yok denecek kadar azdır.

Yapılan araştırmalar sonucunda uyku düzeninin boy uzamasına aşırı derecede etkilediği tespit edilmiştir. Sağlıklı yani yeterli bir uyku gün içerisinde kişinin 8 ila 9 saat civarında uyumasıdır. Eğer gelişim döneminizde gün içerisinde 8 villa 9 saat uyumaya özen gösterecek olursanız boynuzdaki uzama sağlıklı bir şekilde gerçekleşecektir. Uzmanlar yapılan çeşitli egzersizlerin boy uzamasında etkili olduğunu söylemektedir. Özellikle germe egzersizleri boyun uzamasında etkilidir. Yapılan germe egzersizlerinin büyüme hormonu üretiminin artmasını sağladığı bilimsel olarak tespit edilmiştir. Bu yüzden boyunuz ile alakalı sıkıntılarınız varsa periyodik olarak germe egzersizleri yaparak büyüme hormonunun daha fazla üretilmesini sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here