Fesleğen Nedir Faydaları Nelerdir?

101

Tek yıllık bitki türlerinden birisi olan fesleğen ülkemizde özellikle Akdeniz ve Ege bölgesi kıyılarında görülmektedir. Dışarıdan bakıldığında otsu bir görünümü olmasına rağmen fesleğenin faydaları neredeyse herkes tarafından bilinir. Fesleğen nedir denildiğinde insanlar genel olarak ev ortamında yetiştiriciliği yapılan ve güzel bir kokuya sahip bitki türünü akıllarına getirse de ballıbabagiller familyasından yer alan fesleğen faydaları ile daha fazla ön plana çıkmaktadır. Güney Asya’dan dünyaya yayıldığı düşünülen fesleğen ülkemizde de sıklıkla gözlemlenen bir bitki türüdür. Keskin bir kokuya sahip olmasından dolayı özellikle yaz mevsiminde ortaya çıkan sivrisinekleri kovucu yönde etkisinin olduğuna inanılmaktadır. Bilimsel araştırmalar sonucunda gerçekten de fesleğen tarafından salınan kokuların haşereleri kovucu yönde etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Bu yüzden son zamanlarda üretimi yapılan haşere kovucu ilaçların içerisinde yoğun bir şekilde fesleğenin yer aldığı görülmektedir.

Fesleğen türk yemekleri içerisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Özellikle dalından koparılıp et yemeklerinin içerisine konulduğu ve bu sayede güzel bir aromanın yakalandığı bilinmektedir. Ayrıca fesleğen yüksek oranda c vitaminin barındırdığından dolayı c vitaminini karşılamak adına salataların içerisinde de kullanılabilir. Fesleğen yapısal olarak incelendiğinde bu bitkinin k vitamini ve kalsiyum bakımından zengin olduğu görülüyor. Bu yüzden k vitamini eksikliği nedeniyle çeşitli sağlık sorunları yaşayanlar ve kalsiyum eksikliği problemi olan kişiler fesleğen tüketerek k vitamini ve kalsiyum eksikliği kaynaklı problemleri sonlandırabilir. Fesleğenlerin ayrıca antioksidan özellikleri bulunur. Bu sayede vücutta yer alan toksinlerin fesleğen sayesinde uzaklaştırılması mümkündür.

Magnezyum, kalsiyum ve demir gibi mineralleri yoğun bir şekilde içerisinde barındıran fesleğen ayrıca a ve c vitamini bakımından zengindir. A, C ve K vitamini eksikliği yaşayan kişiler bu vitamin eksikliklerini fesleğen sayesinde giderebilir. Fesleğenin en önemli faydası balgam söktürücü olmasıdır. Balgam kaynaklı öksürükler yaşıyorsanız ve soluk alıp verme konusunda sıkıntılarınız varsa bu problemleri çözmek için modern tıp dünyasında yer alan yöntemlere ilave olarak fesleğenin faydalarından nasiplenebilirsiniz.

Fesleğenin sindirim sistemi içinde çok sayıda faydası bulunmaktadır. Özellikle bu bitkinin gaz giderici yönde etkisinin olduğu bilinmektedir. Bağırsaklarınızda aşırı gaz birikmesi varsa ve bundan dolayı sindirim sisteminiz aktif bir şekilde çalışmıyorsa fesleğen tüketerek bağırsaklarınızda biriken bu gazları dışarı atabilirsiniz. Ayrıca fesleğenin idrar söktürücü etkisi de bulunmaktadır. İdrar yapma konusunda sıkıntıları olan kişiler de fesleğen tüketebilir. Fesleğen aromatik bir kokuya sahip olduğundan dolayı kişinin ciddi anlamda rahatlamasını sağlamaktadır. Bu etkisi sayesinde baş ağrılarını giderici yönde etkisinin olduğu da uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Fesleğen çok eski zamanlardan beri astım ve bronşit gibi sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan bir şifalı bitki türüdür. Astım ve bronşit hastaları doktor gözetiminde fesleğen bitkisini kullanarak sağlık sorunlarının pozitif yönde ilerlemesine sağlayabilirler. Fesleğen faydaları sayılırken kesinlikle selüliti engelleyici etkisinin olduğu konusu üzerinde durulmalıdır. Yaz mevsimi geldiğinden dolayı mayo giymek isteyen bayanların en büyük sıkıntısı vücutlarında meydana gelmiş olan selülitlerdir. Periyodik olarak fesleğen kullanarak vücudunuzda meydana gelen bu selülitlerden kurtulmanız mümkündür.

Fesleğen faydaları incelenirken fesleğenin saçları güçlendirici yönde etkisinin olduğu da öğrenildi. Eğer saçlarınızın aşırı derecede güçsüz olmasından dolayı saçlarınız aşırı derecede dökülüyorsa saç köklerinize fesleğen ile masaj yaparak saçlarınızı ciddi anlamda güçlendirebilirsiniz. Bunu periyodik olarak yapacak olursanız saç dökülme probleminiz de kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır. Günümüzde kellik ile mücadele etmek için üretilmiş olan ilaçların neredeyse tamamında fesleğen yer almaktadır. Bu bitkinin bu etkisi kesinlikle göz ardı edilmemelidir çünkü kellik çağımızın sorunları arasında yer almaktadır. Sizler de saçlarınızın ömrünüz boyunca sağlıklı bir şekilde kalmasını istiyorsanız kesinlikle fesleğeni sıklıkla kullanın.

Paylaş

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here