Cemre Nedir Cemre Düşmesi Nasıl Olur?

cemre düşmesi

Cemre, hava olaylarından birisi olan havaların ısınması adına kullanılan Arapça kökenli bir kavramdır. Cemre nedir konusu bu kavramı yeni duyan kişiler tarafından öğrenilmek istendiği gibi cemre düşmesi nasıl olur konusu da merak edilmektedir. Bir efsane niteliği taşıyan cemre düşmesi olayını bu yüzden ele almak istiyoruz. Yakın zaman içerisinde havalar ısınmaya başlayacağından dolayı cemre düşmesi adı verilen bu olay gerçekleşecek. Her yıl küresel ısınma nedeniyle cemre düşmesi tarihleri değişse de bu olay kültürümüzde yer almaya devam edecek.

Arapça kökenli olan cemre kelimesinin anlamı kor ve ateştir. Hava sıcaklığının artması da bunda dolayı cemre olarak nitelendirilmiştir. Cemre düşmesi havaya, suya ve toprağa olmak üzere 3 şekilde gerçekleşmektedir ancak bu olayın detaylarına girmeden evvel cemre düşmesi olayının nasıl günümüze kadar ulaştığını sizlere anlatmak istiyoruz.

Cemre düşmesi tarihçesi

Cemre kelimesi Arapça kökenli bir kelime olduğundan dolayı bu efsaneyi Arap kaynaklarını ele alarak araştırmayı tercih ettik. Arap halkı havalar aşırı derecede ısındığı zaman serinlemek adına yüksek yerlerde yaşamış, havalar soğuduğunda ise alçak yerlere gelerek buralarda yaşam sürmüşlerdir. Yaşam şartlarının elverişli olmasından dolayı özellikle yerleşim yeri olarak düzlükler seçilmiştir. Bu düzlüklerin orta kısmına çadırlar kurulmuştur. Dönemin Arap halkı geçin kaynağı olarak hayvancılığı benimsemiştir. Hayvanların çadırlardan uzak kalmaması adına tüm hayvanlar çadıra yakın bir kısımda daire şeklinde toplanmıştır. Hayvan türleri incelendiğinde ise özellikle küçükbaş ve deve yetiştiriciliğinin yapıldığı karşımıza çıkmaktadır. Kış mevsimi geldiği zaman çadırlara yakın bir yerde toplamda 3 ateş yakılırdı. Bu ateşlerden birisi insanlar için yakılırken diğer ikisi de develer ve küçükbaş hayvanlar için yakılırdı. Bir süre sonra havalar ısınınca ateşler teker teker söndürülmüştür. Meydana gelen bu hava ısınması olayına da cemre düşmesi denilmiştir.

Cemre ne zaman düşer?

Cemre her sene ilkbahar gelmeden 1 hafta önce havaya, suya ve toprağa düşer. Cemre düşme sıralaması da hava, su ve toprak şeklindedir. Bu olaylar gerçekleştikten sonra hava, su ve toprakta ciddi ısınmalar meydana gelir. Meydana gelen bu olayların tümüne de cemre düşmesi denilmektedir. Cemre düşmesi olayı 19 - 20 Şubat tarihlerinde havaya 26 - 27 Şubat tarihinde suya ve 5 - 6 Mart tarihinde ise toprağa düşecek şekilde gerçekleşmektedir.

cemre düşmesi

Türk tarihi incelendiğinde cemre düşmesinin gerçekten büyük bir öneme sahip olduğu görülmektedir. Bu durumun temel sebebinin göçebe yaşam olduğu düşünülmektedir. Cemre düşmesi ile birlikte insanların yüreğine büyük bir sevinç dolduğundan dolayı cemre düşme tarihlerinde sosyal sorunların azaldığı ve insanların daha pozitif oldukları bilinmektedir.

Küresel ısınmanın etkileri her geçen gün daha şiddetli bir şekilde hissedilmeye başlandığından dolayı cemre düşme tarihlerinde kimi zaman havaların ısınmadığı da görülmektedir. Bu tamamen doğanın dengesiz bir hal almasından kaynaklanmaktadır. Cemrenin düşmesi gereken zamanlarda kimi yerlerde ciddi kar yağışlarının da olduğu görülmektedir. Bu durum da cemre düşmesi olayının inandırıcılığını her geçen gün kaybetmesine neden olmaktadır. Kültür öğelerimizi kaybetmemiz benliğimize kaybetmemize neden olacağından dolayı bu tarz kültür öğelerimizi yaşatmamız gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here