Ülkemizin Üç Tarafının Denizlerle Çevrili Olmasının Ekonomimize Etkileri

Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili olan ve bundan dolayı yarımada ülkesi olarak kabul edilen bir ülkedir. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının dünden bu güne ekonomiye büyük katkısı olmaktadır. Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının ekonomimize etkileri nelerdir diye merak ediyorsanız bu konu hakkında sayfamızdan bilgi alabilirsiniz.

Türkiye’nin üç tarafının denizlerle çevrili olması, turizmi, gıda sektörünü, ulaşımı, güvenliği ve taşımacılığı ciddi anlamda etkilemiştir. Denizler ülkenin saldırı almasını kolaylaştırdığı kadar ciddi ekonomik gelirlerin de oluşmasını sağlamıştır. Bu makalemizde sizlere yukarıda saymış olduğumuz maddelerin hem olumlu hem de olumsuz yönlerini ele alarak ekonomimize olan etkileri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Kıyılarımızda suların dalgasız olması ve yaz mevsiminde deniz turizmine elverişli olması çoğu ülkeden ülkemize sırf deniz turizmi için insan gelmektedir. Dış ülkelerden gelen insanlar ciddi döviz bıraktığından dolayı da turizm sayesinde ülkemiz büyük ekonomik gelir elde etmektedir. Ülkemizin etrafında yer alan Ege Denizi, Ak Deniz ve Karadeniz yaz turizmine uygun denizler olsa da turistler güneye daha yakın olmasından dolayı Ak Deniz bölgesini tercih etmektedir. Diğer bölgelerimizde yer alan denizlere yapılan yatırım arttırılacak olunursa, bu denizlerin de potansiyelinin artacağı aşikardır.

Ülkemizdeki denizler içerisinde bol miktarda yenilebilen türden balık barındırmaktadır. Kıyı kesimleri inceleyecek olursanız birçok ailenin balıkçılıktan geçimini sürdüğünü görebilirsiniz. Ülkemiz denizlerinde tutulan balıkların büyük bölümü yurt içinde satıldığı gibi yurt dışına da ciddi derecede balık gönderildiği bilinmektedir. Balıkçılıkta kullanılan tekne boyutlarının ve teknolojik donanımlarının arttırılması balıkçılıktan elde edilen gelirin artmasını sağlayacaktır.
türkiye haritasıÖzellikle yük taşımacılığında büyük ekonomi sağlamasından dolayı birçok firma özellikle ülkeler arası nakliye işlerinde deniz ulaşımını tercih etmektedir. Ülkemiz etrafı denizlerle çevrili bir ülke olduğundan deyim yerindeyse ticaret merkezi haline gelmiştir. Ayrıca sularının durgun yapıda olması turistlik amaçlı seferlerin de yapılmasına olanak sağlamaktadır. Bu durum ülkemize para akışının olmasını sağlamaktadır.

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının en büyük sakıncalarından birisi deniz üstünden gelecek olan saldırılara açık olmasıdır. Bu nedenden dolayı deniz kıyılarına güvenlik amaçlı ek önlemlerin alındığı bilinmektedir. Bu durum da ciddi yatırımların yapılmasına neden olduğundan dolayı ekonomimizi ciddi anlamda olumsuz etkilemektedir.

Ülkemizin üç tarafının denizlerle çevrili olmasının ekonomimize etkileri incelendiğinde olumlu yönlerin olumsuz yönlerden daha fazla olduğu görülmektedir. Eğer denizlerimiz daha akılcı kullanılacak olunursa ülkemiz daha ciddi gelirler elde edecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here