Kışın Koyu Yazın Açık Renkli Kıyafetlerin Giyilmesinin Nedeni

Ülkemiz matematiksel konumundan dolayı dört mevsimi belirgin bir şekilde yaşayan ülkelerden birisidir. Bu yüzden yaz aylarında farklı, kış aylarında farklı kıyafet seçimi yapılmaktadır. Kışın koyu yazın açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin nedenleri bu saydığımız faktörlerden ileri gelse de durumu daha derinlemesine analiz yaparak açıklamak istiyoruz.

Kış mevsiminde koyu renk, yaz mevsiminde ise açık renk kıyafetler tercih etmemizin nedeni ne olabilir diye düşünmeyenimiz yoktur. Yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda açık renklerin güneşten gelen ışınları yansıttığını, koyu renklerin ise güneşten gelen ışınları soğurduğu tespit edilmiştir. Renk ne kadar açık hale getirilir ise güneş ışıklarını yansıtma derecesi o denli artar. Bu nedenden dolayı yaz mevsiminde meydana gelen sıcaklığı önlemek adına açık renkler tercih edilir. Özellikle güneş ışığını en iyi yansıtan rengin beyaz olmasından dolayı yaz mevsiminde büyük bölümümüz beyaz renkleri tercih ederiz. Kış mevsimine gelindiğinde ise güneşin ısıtıcı ışığına gereksinim duyarız. Bu yüzden güneşi soğurma özelliği yüksek olan kahverengi, siyah ve lacivert gibi renklere yöneliriz. Yapılan araştırmalar sonucunda siyah renginin en iyi soğurucu renk olduğu tespit edilmiştir.

Yapılan araştırmalar esmer insanların beyaz tenli insanlara oranla daha az üşüdüklerini ortaya koymuştur. Ülkemiz genelinde hem beyaz tenli hem de esmer tenli insan sayısı bir hayli fazladır. Bu yüzden kışın dondurucu soğuklarında beyaz giyinen insanlar karşımıza çıktığı gibi simsiyah giyinen insanlar da çıkmaktadır. Bu durum ten renklerinin farklı olmasından kaynaklanmaktadır.
Aşırı derecede ısıya duyarlı olan bir kişiyseniz kış mevsiminde siyah, kahverengi, lacivert ve kırmızı gibi renkleri, yaz mevsiminde ise beyaz, sarı, pembe ve gri gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Seçtiğiniz bu renkler ciddi anlamda ısı dengelemesi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Modayı takip eden bir kişiyseniz mevsimsel olarak renk modasının değiştiğini illaki gözlemlemiştirsiniz. Bu durum temel sebebi yukarıda da belirttiğimiz gibi güneşin ışıklarının dengelenmek istenmesidir. Kışın koyu yazın açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin nedeni hakkında sizlere aktaracaklarımız bu şekilde. Sizlerde bu konu hakkında bildiklerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here