Tendinit Nedir Belirtileri ve Tedavisi

tendinit

Tendinit adı verilen rahatsızlık tendonlarda meydana gelen zayıflama ve incelmeden dolayı ortaya çıkmaktadır. Tendinit belirtileri arasında şiddetli ağrılar yer alır. Bu ağrılar kişinin uzuvlarını hareket ettirme konusunda zorlanmasına neden olduğundan dolayı tendinit tedavisi en kısa süre içerisinde gerçekleştirilmelidir. Özellikle yaşlı kişilerde gözlemlenen bu rahatsızlık sürekli olarak aynı uzvunu kullanan genç bireylerde de gözlemlenmektedir. Omuz ve kolların aşırı derecede zorlanması sonucunda tendinit rahatsızlığının ortaya çıktığı bilinenler arasında yer alıyor.

Özellikle eklem bölgelerinde ani bir şekilde ortaya çıkan şiddetli ağrılar meydana geliyorsa bu durum tendinit hastalığının belirtisi olarak ele alınabilir. İlgili rahatsızlık en çok omuzlarda ve dirseklerde gözlemlenmektedir. Bu hastalık aşırı şekilde ağrıların oluşmasına neden olur ayrıca tedavi edilmemesi halinde kalıcı kas problemlerinin meydana gelmesine de neden olabilmektedir. Bu rahatsızlığa yakalanmak istemeyen kişilerin özellikle uzuvlarının sadece bir bölümünü sürekli olarak kullanmaması gerekmektedir. Uzvun sadece belirli bir bölümünü sürekli olarak kullanmanız tendinit problemini ortaya çıkaracaktır.

Tendinit hastası olan kişiler tedavi sürecine geçtiklerinde bu kişilerin dikkat etmesi gereken en büyük faktör sorunlu olan bölgeyi zorlamamalarıdır. Tendinit problemi olan bölgenin gün içerisinde belirli aralıklarla dinlendirilmesi gerekmektedir. Kişi ağrılar oluştuğundan dolayı ilgili bölgeyi hiçbir şekilde hareket ettirmek istemez ancak tendinit olan bölgenin uzun süre hareketsiz kalması uzvun kilitlenmesine ve kişinin bir daha ilgili uzvu hareket ettirememesine neden olabilir. Bu nedenden dolayı gün içerisinde belirli aralıklarla sorunlu bölgenizi dinlendirdikten sonra aşırıya kaçmamak koşuluyla hareketler yapmanız gerekmektedir. Bu hareketler bir nevi fizik tedavi olarak görülebilir. İlgili hareketleri yapmanız hem uzvun zorlanmamasını hem de kireçlenmenin meydana gelmemesini sağlayacaktır.

tendinit

Bu hastalığın tedavisi yukarıda da belirttiğimiz gibi kişinin dinlenmesi ile gerçekleştirilmektedir. Tendinit aşırı derecede şiddetli ağrıların oluşmasına neden olduğundan dolayı yüksek şiddetli ağrılar gözlemlendiği zamanlar rahatsız olan kişi ağrı kesici ilaçlar alabilir. Bu ağrı kesici ilaçlar problemi sadece kısa süreliğine ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenden dolayı uzun soluklu ağrıları olan kişilere kortizon enjekte edilmektedir. Sorunlu bölgeye enjekte edilen kortizon tendinit probleminden kaynaklanan ağrılarının hafiflemesine ve ilgili bölgenin rahatlamasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here