Prenatal tanı testi gebelik döneminde bebeğin gelişimini yakından inceleyebilmek adına doğum öncesinde yapılan test süreçlerine verilen genel bir isimdir. Yapılan tanılar bebeğin durumu referans alınarak farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden prenatal tanıların bebeğe özel bir şekilde gerçekleştirildiğini söylemek mümkündür. Prenatal tanı uygulanan anneleri incelediğimizde genel olarak bu prenatal tanıların 35 yaşını aşmış olan annelere uygulandığını görmekteyiz. Ayrıca anomali hastası olan ya da kalıtsal rahatsızlıkları bulunan annelere de bebeğin gelişimini incelemek adına prenatal tanı uygulanmaktadır.

Yaşı ilerlemiş olan kişilerin hamile kalması durumunda bebeğin gelişiminde çeşitli olumsuzluklar ortaya çıkabilmektedir. Bu yüzden özellikle 35 yaşını aşmış olan kişilerde prenatal tanı uygulamasının gerçekleştirilmesi bebeğin gelişimini saptamak adına aşırı derecede önemlidir. Prenatal tanı uygulanmayacak olursa bebeğin çeşitli sağlık sorunları ile dünyaya gelme ihtimali bulunmaktadır. Bu tip durumlarda bazı hastalıkların ortadan kaldırılması mümkün olmadığından ötürü prenatal tanı sağlıklı bireyler dünyaya getirebilmek için önem arz eden bir durum olarak karşımıza çıkıyor.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Prenatal tanı annede ya da bebekte olumsuz bir durumun gerçekleşip gerçekleşmediğini saptamak adına yapılır. Birçok ebeveyn bu tanıyı yaptırmaktan uzak dursa da uzmanlar kesinlikle ilgili uygulamanın hayat kurtarıcı olduğunu belirtmektedir. Eğer bebeğiniz dünyaya gelmeden herhangi bir problem saptanacak olursa bu problem anne karnında giderilmeye çalışılacaktır. Bu sayede bebeğiniz henüz dünyaya gelmeden sağlık sorunları ortadan kaldırılabilir ve sağlıklı bir şekilde dünyaya gelebilir. Bu yüzden her ne kadar 35 yaş üzeri bayanlara prenatal tanı uygulamasının yapılması tavsiye ediliyor olsa da bizlere göre hamile olan her bayanın sağlıklı bir birey dünyaya getirmek için bu uygulamayı yaptırması gerekmektedir.

Prenatal tanı uygulanırken öncelikli olarak bebeğin beyin gelişimine dikkat edilir çünkü sakat bir şekilde dünyaya gelen bebeklerin büyük bölümünde beyin gelişiminden kaynaklı sağlık sorunları yer almaktadır. Standart bir doğum kontrol uygulaması yapılarak bebeğin beyinsel sorunlarının olup olmadığı saptanabilir. Eğer aşırı bir sorun mevcutsa ve erken dönemdeyseniz bebeği almaları mümkündür ancak hamilelik evresi aşırı derecede ilerlemişse maalesef bir sorun mevcutsa bebeğinizi sakat bir şekilde dünyaya getirme ihtimaliniz bulunmaktadır. Bu yüzden prenatal tanının erken dönemde yapılması uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

20 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları