Mentol Nedir Nelerde Bulunur?

Mentol tüketildiği zaman kişiye ferahlık hissi verdiğinden dolayı insanların sürekli olarak tükettiği bir maddedir. Mentol nedir diyecek olursanız bu maddenin bir moleküler yapı olduğunu söyleyebiliriz. Oda sıcaklığında katı halde bulunan bu madde yağlı bir yapıya sahip olması ile tanınmaktadır. Mentol nerede bulunur diyecek olursanız bu maddenin nane ve türevlerinde yoğun bir şekilde yer aldığını söyleyebiliriz. Nane şekeri, nane tozu ve diğer nane ürünleri içerisinde bulunan yağlarda yoğun miktarda mentol yer almaktadır. Mentolün herkes rahatlatıcı etkisini bilir ancak mentol nereden alınır denildiğinde insanlar bu ürünü nereden temin edeceğini bilmemektedir. İlgili ürün özellikle aktarcılarda saf bir şekilde satılmaktadır. Kalitesine güvendiğiniz aktarlara giderek mentol yağı alabilirsiniz.

İnsanlara rahatlatıcı etkisi veren mentoller günümüzde sakızlarda, kağıt mendillerde, şekerlerde ve sigaralarda sıklıkla kullanılmaktadır. Mentolün boğazı rahatlatıcı bir etkisi olduğundan dolayı bu madde tıp alanında da kullanılmaktadır. Özellikle boğaz tahrişlerinin tedavi edilmesinde ve hafif boğaz ağrılarının geçirilmesinde mentolden sıklıkla yararlanılmaktadır. Bu maddenin öksürük şuruplarının içerisinde de yer aldığı bilinmektedir çünkü mentol öksürüğü ortadan kaldırıcı bir etkiye sahiptir.

Yukarıda gördüğünüz gibi mentolün ağrı kesici etkisi bulunmaktadır ve bu yüzden çeşitli vücut ağrılarını gidermek adına üretilmiş olan kremlerin içerisinde de mentol bulunmaktadır. Mentol aşırı derecede hoş bir kokuya sahip olduğundan dolayı ağız temizliğini sağlamak adına üretilmiş olan ürünlerin içerisinde de yoğun bir şekilde mentol bulunmaktadır. Her maddenin fazlası zararlı olduğu gibi mentolün de fazlası çeşitli problemlerin oluşmasına neden olmaktadır. Mentol kullanımını artıran kişilere baktığımızda bu kişilerde özellikle boğaz kuruluğu probleminin ve boğaz tahrişlerinin ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu madde aşırı derecede kullanıldığı zaman mentol zehirlenmesine de neden olmaktadır. Bu nedenden dolayı mentol alımına sınırlama getirmeniz mantıklı olacaktır.

Birçoğumuz mentollü serinlemek adına kullanmaktayız peki kendinize iç mentol serinlik hissiyatını nasıl veriyor diye sordunuz mu? Bilimsel alanda yapılan çalışmalar sonucunda alınan mentolün dil ve deri üzerinde yer alan ısı reseptörlerini etkilediğini ve sonrasında bu ısı reseptörleri ile etkileşime geçerek serinlik hissiyatının oluşmasına neden olduğu tespit edilmiştir. Mentol belirli aralıklar ile alındığı zaman serinleme hissiyatının oluşmamasına neden olmaktadır çünkü deri üzerinde ve dil üzerinde yer alan ısı reseptörleri bir süre sonra mentole karşı duyarsız hale gelmektedir. Eğer aşırı derecede mentol alımı yapacak olursanız bir süre sonra mentollerin serinletici etkisini hissedemeyeceğinize emin olabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here