Hafıza Kartının Koruması Nasıl Kaldırılır?

Alınan hafıza kartlarında güvenlik amaçlı olarak yazmaya karşı koruma yer almaktadır. Bu kartlara yazım işlemi yapılmak istendiği zaman hafıza kartının korumalı olduğuna dair bir uyarı alınmaktadır. Hafıza kartının koruması nasıl kaldırılır konusu da bu hatanın alınmasından dolayı gün yüzüne çıkıyor. Bu yüzden sizlere teknik bir konu olmasından dolayı hafıza kartının koruması nasıl kaldırılır konusunda bilgi vereceğiz.

Piyasada yer alan neredeyse her hafıza kartının üzerinde bir koruma tuşu yer almaktadır. Sizin elinizde yer alan hafıza kartında da bu tuş yer alıyor ise tuşa basın ve akabinde yazmayı deneyin. Bu sayede yazma korumasının kaldığını görebilirsiniz ancak bazı hafıza kartlarında yer alan ilgili koruma tuşu aktif olmadığından ötürü kart kendisini korumaya devam etmektedir. Bu tip bir durumla karşılaşan kişiler korumayı kaldırmak için aşağıda yer alan adımları takip etmelidir.

Başlat menüsünde yer alan çalıştır menüsüne giriş yapın ve açılan arama kısmına regedit yazıp onaylayın. Daha sonra sırsıyla HKEY_LOCAL_MACHINE – SYSTEM – CurrentControlSet – Control – StorageDevicePolicies adımlarını takip edin. Son açılan kısımda yer alan WriteProtect sekmesini bulun ve Mouse sağ tuşuna basıp değiştir sekmesini tıklayın. Açılan menüde yer alan değer büyük ihtimalle 1’dir. Bu değeri 0 yapın ve onaylayın.
Yukarıda bahsi geçen işlemlerin aynısını ControlSet001 ControlSet002 ve ControlSet003 bölümlerinde de yapacak olursanız sorunun tamamen ortadan katlığını görebilirsiniz. İnternet ortamında hafıza kartının koruması nasıl kaldırılır konusunda çok sayıda bilgi yer almaktadır ancak web sitemizde yer alan bilgilerin en etkili çözüm yolları olduğunu bilmenizi isteriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here