Günlük Ağacı Faydaları Nelerdir?

0

Birçoğunuzun sığla ağacı olarak bildiği günlük ağacı faydaları ile ön plana çıkan ağaç türlerinden birisidir. Özellikle sadece belirli coğrafi alanlarda yaşayabilmesi günlük ağacının değerli bir ağaç haline gelmesini sağlamaktadır. Günlük ağacının faydaları nelerdir konusunda yapılan araştırmalar sonucunda bu ağaç türünün özellikle cilde ve saça iyi geldiği tespit edilmiştir. Son zamanlarda günlük ağacı faydaları nelerdir konusunda yapılan çalışmalar meyvesini verdiğinden dolayı birçok kozmetik ürün ve ilaç içerisinde günlük ağacı özü yer almaya başlamıştır. Bu yüzden sizlere elimizden geldiğince günlük ağacının faydaları nelerdir konusunda bilgiler vererek çoğunuzun sığla ağacı olarak bildiği bu ağacı tanıtmaya çalışacağız.

Aşırı nemli ve humuslu toprakları seven günlük ağacı dünya genelinde sadece ülkemizde yetişmektedir. Muğla, Marmaris, Köyceğiz, Fethiye bölgelerinde yabani olarak yetişen günlük ağacı birçok ilacın hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri gibi bazı ülkelerde günlük ağacı olarak nitelendirilen çeşitli ağaç türleri olsa da ülkemizdeki türü sadece ülkemize has bir türdür. Günlük ağacı tabii ki de ham olarak kullanılmamalıdır. Bu ağacın yağı alındıktan sonra çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanıldığı bilinmektedir. Günlük ağacını faydaları açısından incelediğimizde bu ağacın özellikle antiseptik özelliğinin olmasından dolayı çeşitli yaraların temizlenmesinde ve iyileştirilmesinde kullanıldığını görmekteyiz. Uzun zamandan beri kapanmayan yaraların üzerine günlük ağacından elde edilmiş olan yağ sürülerek yaraların temizlenmesi ve bu sayede daha kısa süre içerisinde iyileşmesi sağlanabilir. Özellikle vücudumuzun herhangi bir bölgesinde uzun zamandan beri iyileşmeyen yaralar mevcutsa ilgili yaraların üzerine günlük yağı sürerek yaraların daha kısa süre içerisinde iyileşmesini sağlamanız mümkündür.

Saçlarımız ve cildimiz gün içerisinde dış ortamdaki zararlı maddeler ile en çok temasta bulunan kısımlardır. Bu yüzden cildin ve saçların periyodik olarak temizlenmesi gerekmektedir. Cilt ve saçlarda yer alan mikropların öldürülmesi kolay olmadığından dolayı cildin ve saçın özel olarak üretilmiş olan maddeler ile temizlenmesi gerekiyor. Günlük ağacı antiseptik özelliğe sahip olduğu için günlük ağacından elde edilen yağı saça ve cilde uygulanarak saçın ve cildin temizlenmesi mümkündür. Saçı ve cildi temizlerken günlük ağacı yağı dıştan uygulanmaktadır yani bu yağın içilmesi söz konusu değildir. Günlük ağacı yağı yüksek oranda antiseptik özellik taşıdığından dolayı sıklıkla karşılaşılan cilt problemlerinden birisi olan uyuz ve mantar gibi sorunlar günlük yağından elde edilen merhemler ile tedavi edilmektedir. Asalak öldürücü etkiye sahip olduğundan dolayı uyuz ve mantar hastalığıyla mücadele etme konusunda günlük ağacının etkili bir alternatif yöntem olduğunu söylememiz mümkündür.

Günlük ağacı yağı yaraları iyileştirme konusunda etkili olduğu için özellikle son zamanlarda mide ülseri tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserinden dolayı yakınmalarınız mevcutsa günlük yağı içerisine bal ya da şeker ilave ederek kullanabilir ve bu sayede ülser probleminizin etkilerini büyük oranda ortadan kaldırabilirsiniz. Günlük ağacı yağı kullanılırken kesinlikle doktor gözetiminde kullanılmalıdır çünkü günlük ağacı yağının çeşitli yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu yüzden kesinlikle bu yağı kullanmak isteyen kişiler doktor tavsiyesi olmadan bu yağı kullanmamalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here