Hukuksal alanda sıklıkla karşılaştığımız kavramlardan birisi olan fezleke genel olarak herhangi bir kararın ya da sorunun hakkında kısa bir şekilde bilgi verilmesi durumudur. Bir kurum ya da kuruluşa bir idari soruşturma açıldığı zaman ilgili kurumların hakkında bilgi verilmesi adına hazırlanan raporlara da fezleke denilmektedir. Bu raporlar müfettişler tarafından hazırlanabileceği gibi soruşturma kuralları hakkında bilgi sahibi olan kişiler tarafından da hazırlanabilmektedir. Son zamanlarda sosyal yaşam içerisinde fezleke kavrama sıklıkla yer alığından dolayı akıllara fezleke nedir sorusunun gelmesinin temel nedeni bu kavramın tam olarak bilinmiyor olmasıdır. Şimdi bu kavramın ne olduğunu öğrendiniz. Sırada ise fezleke nasıl hazırlanır gibi konular yer almaktadır.

Fezleke hazırlanırken olaylar kesinlikle bilgi verici nitelikte olup kısa bir şekilde anlatılmalıdır. Hukuksal alanda sıklıkla karşılaşılan fezlekeler her ne kadar kısa bir şekilde ele alınıyor olsa da durumların ayrıntılı bir şekilde aktarılmasını da sağlamaktadır. Sorunun temel nedeninin değiştirilmemesine dikkat edilmelidir. Fezleke nasıl hazırlanır konusunu sorguladığımızda öncelikli olarak fezleke hazırlayacak olan kişilerin kanıtları toplayıp incelemesi gerektiğini ve ifadeler alındıktan sonra fezleke hazırlamaya başlaması gerektiğini görmekteyiz. Bu da fezlekelerin kanıtlara dayanması gerektiğini bizlere göstermektedir.

---Sponsorlu Bağlantılar---

Genelde hazırlanan fezlekelere bakıldığında büyük bölümünün suçlar için hazırlandığı görülüyor. Suçlar için bir fezleke hazırlanacaksa suçun yeri, tarihi, saati, unsuru hakkında bilgiler verilmelidir. Bilgiler verilirken ayrıca delillere gönderme yapılması da önem arz etmektedir. Fezlekeler okunduğu zaman okuyan kişinin aklında bir şeylerin canlanmasını sağlar çünkü şüpheli olan kişinin kişisel bilgilerinden tutun kimlik bilgilerine kadar birçok şey fezlekelerde belirtilmektedir. Bu da sorunun kavranmasını büyük oranda kolaylaştırır.

Günümüzde hakkında fezleke çıkarıldığı gibi ifadeleri sıklıkla meclis içerisinde duymaktayız. Bir kişi hakkında fezleke çıkarıldığıysa ve suçlu olduğu kabul edildiyse bu kişi kurumlar tarafından cezalandırılmaktadır. Fezleke içerisinde tanıkların ifadeleri, kanıtlar, taraflara ait kişisel bilgiler yer almaktadır. Bu tarz belgelerde soruşturma yapan kişinin görüşleri ve varmış olduğu sonuçlar yer aldığından dolayı olayların ne bir şekilde ortaya koyulmasında fezlekelerin etkili olduğu söylenebilir. Bir kişi hakkında fezleke çıkarıldıysa bu kişi kesinlikle suçludur diye bir ifade kullanamayız çünkü hakkında fezleke çıkarılmış olmasına rağmen suçsuz olduğu anlaşılan çok sayıda kişi bulunmaktadır. Fezlekeler nedeniyle haksız yere mağdur olup çeşitli haklarını kaybetmiş olan kişileri mevcut kaybı önlemek adına hakları tekrardan teslim edilmektedir. Yakın zaman içerisinde milletvekillerinin dokunulmazlığı kaldırıldığından dolayı fezleke kavramını sıklıkla duyacağınızdan şüpheniz olmasın.

10 + 1 = ? (İşleminin Sonucu)  


---Sponsorlu Bağlantılar---
Taş kesilen insanlar
Bilim Pasajları
Ley hatları
Sağlık Bilgisi
Piramitlerin Sırları