Alüminyum Nerelerde Kullanılır?

Alüminyum kullanım alanları en geniş olan elementlerden birisidir. Alüminyum nerelerde kullanılır sorusuna aslında etrafınıza baktığınız zaman rahatlıkla cevap verebilirsiniz çünkü yaşam alanlarımızın içerisinde bu element aşırı derecede yer almaktadır. Alüminyum elementinin kullanım alanları bu elementin özelliklerinin birçok ihtiyacı karşılama konusunda yeterli olmasıdır. Bu da doğal olarak alüminyumun geniş bir kullanım alanına sahip olmasını sağlamaktadır. Periyodik cetvel üzerinden alüminyum elementine baktığımızda atom numarasının 13 ve atom ağırlığının 26,98 olduğunu görüyoruz.

Sıcaklığa olan dayanımı dayesinde her geçen gün kullanım alanı arasına yeni bir alan eklenen alüminyum, 660 santigrat derece sıcaklığa ulaşıldığı zaman erimeye başlamaktadır. Bu da ısıya karşı dayanıklı olduğunun büyük bir göstergesidir. Rengi beyaz olan alüminyum aşırı parlaklığıyla da dikkat çekmektedir. 3a sınıfında yer alan alüminyum, metalik elementler sınıfında yer alır. Kısaca al şeklinde ifade edilen alüminyum, en değerli madenler arasında bulunur. Ülkemizde de özellikle Konya ve çevresinde yüksek miktarda alüminyum rezervi bulunmaktadır. Saf bir şekilde elde edilmeyen alüminyumun doğada bileşik halinde yer aldığını söylemek mümkündür.

Alüminyum bileşik halindeyken özellikleri büyük oranda kötüleşmektedir. Bu yüzden bu elementin saflaştırma işlemine tabi tutulduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca daha sonrasında çeşitli elementler ile bileşik oluşturularak dayanımının artırılması yani özelliklerinin iyileştirilmesi mümkündür. Alüminyum saf haldeyken mukavemetinin yüksek olduğu söylenemez çünkü saf haldeyken aşırı derecede yumuşaktır. Isıya dayanıklı olan alüminyum ayrıca elektriği de iyi bir şekilde iletilir. Yaşam alanlarımızda yer alan elektrik kablolarında kullanılması maliyetin ciddi anlamda artmasına neden olduğundan dolayı elektrik kablolarında alüminyum yerine bakır tercih edilmektedir ancak elektrik iletiminin aşırı derecede önemli olduğu alanlarda alüminyumdan yapılmış olan kabloların da kullanıldığını gözlemlemek mümkündür.

Doğada yer alan alüminyuma göz attığımızda alüminyumun en çok boksit içerisinde yer aldığını görüyoruz. Bu yüzden saflaştırılan alüminyumun büyük bölümü boksitten elde edilmektedir. Dinamo imalatında, .eşitli makine parçalarının yapımında, takı imalatında, elektrik iletiminde, mutfak eşyası üretiminde, mobilya dekorasyon alanında, otomobillerde, uçak gövdelerinde ve içten yanmalı motorlarda alüminyum yaygın bir şekilde kullanılır. Tabi ki alüminyumun kullanım alanları bunlarla sınırlı değildir. Alüminyum nelerde kullanılır sorusunu referans olarak aldığımızda sadece kullanıldığı önemli alanları sizlere sunmuş bulunuyoruz. Yani dayanıklılığı yüksek metale gereksinim duyulan daha birçok alanda alüminyumun kullanıldığını söyleyebiliriz.

Son yıllarda alüminyum alaşımları özellikle motor sanayisinde yaygın bir şekilde kullanılır. Motor çalıştığı zaman motor blokları aşırı derecede ısınır. Isınan motor blokları soğutulmayacak olursa bu durum bloklarda aşınmaya karşı dayanımın azalmasına ve motor bloklarının kolay bir şekilde deforme olmasına neden olur. ARGE çalışmalarını üstlenmiş olan kişiler alüminyumun ısı transferinde etkili bir madde olduğunu anladığı zaman alüminyumu çeşitli elementler ile bir araya getirerek bileşikler oluşturdu ve ısı iletimi ile birlikte dayanımı iyi olan yeni bileşikler elde etti. Elde edilen bu bileşikler motor bloklarında kullanıldı ve olumlu sonuçlar alındı. Alüminyumun sahip olduğu özellikleri iyileştirmek adına özellikle motor alanında faaliyet gösteren uzmanların çeşitli bileşik çalışmaları yapmaya devam ettikleri biliniyor. Elementlerin kullanım alanlarıyla ilgileniyorsanız bor madeni bağlantısını da inceleyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here