Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer Ne İyi Gelir?

Boğaz ağrısı, özellikle kış mevsiminde birçok kişinin mücadele etmek zorunda kaldığı bir sağlık problemidir. Boğaz ağrılarının bir bölümü virüslerden meydana gelirken bir bölümünün de bakterilerden meydana geldiği biliniyor. Boğaz ağrısı kişinin yaşamını olumsuz etkilediğinden dolayı ister istemez boğaz ağrısı nasıl geçer konusu üzerinde araştırmalar yapılmaktadır. Alanında uzman kişiler virüs kaynaklı olan boğaz ağrılarının bir süre sonra kendiliğinden geçtiğini yani ilaç kullanılmasına gerek olmadığını belirtmektedir. Eğer mevcut olan boğaz ağrısı bakteri kaynaklı ise ilgili ağrıyı sonlandırmak ve ağrıya neden olan enfeksiyonu ortadan kaldırmak için antibiyotik ilaçların kullanılması gerekmektedir. Bazı durumlarda bakteriler bu boğaz ağrısını şiddetlenmesine neden olduğundan dolayı oral yolla penisilin gibi ilaçlarında ağrıları ortadan kaldırmak için verildiği bilinenler arasında yer alıyor. Boğaz ağrısının nedenini doktorunuz teşhis ettiyse sizlere duruma uygun ilaçlar tavsiye edecektir. Bu ilaçları vaktinde kullanarak mevcut ağrıların son bulmasını sağlayabilirsiniz.

Boğaz ağrısı bedenin aşırı derecede yorulmasına neden olmaktadır. Boğaz ağrısı olan kişi kendisini dinlenmeye alarak ağrılarının hafiflemesini sağlayabilir. Boğaz ağrısı çeken kişilerde boğazda kuruma meydana geldiği zaman ağrılar şiddetlenecektir. Bu nedenden dolayı ilgili ağrıları yaşayan kişilerin gün içerisinde bol miktarda başta su olmak üzere sıvı tüketmesi gerekmektedir.

Sizlerin de bildiğiniz gibi tuzlu su mikropların ölmesini sağlamaktadır. Boğazınızda enfeksiyon meydana geldiyse ve ağrılar bundan kaynaklanıyorsa gün içerisinde elinizden geldiğince tuzlu su ile gargara yapmaya özen gösterin. Tuzlu su ile yapacağınız gargara enfeksiyona neden olan mikropların ölmesini ve boğaz ağrılarınızın hafiflemesini sağlayacaktır. Özellikle kalorifer yakılan evlerde oda içerisinde yer alan hava nemsiz kalmaktadır. Nemsiz ortamlarda bulunmak boğazın kurumasına ve beraberinde boğaz ağrılarının artmasına neden olur. Bu tip problemlerden dolayı insanlar şiddetli ağrılar çektiğinden ötürü teknoloji uzmanları odanın havasını nemlendirecek özelliklere sahip olan cihazları üretmiştir. Bu cihazlardan evinize alarak yaşam alanlarınızda yer alan havanın nemlenmesini sağlayabilirsiniz.

Kullanılan bazı maddeler boğaz bölgesinde tahrişlerin olmasına neden olur. Özellikle temizlik maddelerinin içerisinde yer alan kimyasallar boğazı tahriş eder. Boğaz ağrısı yaşayan kişilerin bu nedenden dolayı temizlik malzemelerinden uzak durması gerekmektedir. Uzmanlar ayrıca sigaranın boğazı aşırı derecede tahriş ettiğini belirtmektedir. Sigara tüketen bir kişiyseniz boğaz ağrısı çektiğiniz dönemlerde sigaradan uzak durmanızda fayda var. Boğaz ağrısı yüksek sesle uzun süre konuşmaktan dolayı da meydana gelebilir. Eğer uzun zaman yüksek sesle konuştuysanız ses telleriniz tahriş olmuş olabilir ve bundan dolayı boğaz ağrısı yaşıyor olabilirsiniz. Bu tip durumlarda bir süreliğine de olsa az konuşmaya özen gösterin. Bu sayede boğaz ağrılarınız ortadan kalkacaktır.

Boğazınızı sıcak ve nemli tutmanız ağrıların kısa süre içerisinde yok olmasını sağlar. Özellikle kış mevsiminde yaşadığınız boğaz ağrılarını ortadan kaldırmak için çeşitli bitkilerden yapılan çayları tüketebilirsiniz. Uzmanlar papatya, okaliptüs, karaağaç ve adaçayının boğaz ağrılarını ortadan kaldırıcı yönde etkisinin olduğunu belirtmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here