Replika Ürün Nedir Nasıl Anlaşılır?

Replika ürün kavramı, özellikle elektronik eşya satışı yapan online web sitelerinde karşımıza sıklıkla çıkan bir kavramdır. Replika ürün nedir diyecek olursanız size cevabımız orijinal ürünün kopyası olacaktır. Özellikle fiyatlarının orijinallerine oranla düşük olması tüketicilerin replika ürünlere yönelmesine neden oluyor.

Dünya pazarına en çok replika ürün sizlerinde bildiğiniz gibi Çin tarafından sokulmaktadır. Replika ürünlerinin bazılarını orijinallerinden dahi ayırmak mümkün değildir. Bunun temel sebebi ise ana tasarıma bağlı kalınarak kaliteli ürünlerin kullanılmasıdır. İnsanların ekonomik alım gücünün farklılık gösterdiğini bilen replika ürün üreticileri hem kaliteli hem de kalitesiz ürün yaparak teknoloji pazarına hakim olmaya devam ediyor.

Replika ürünler en çok cep telefonu ve saat gibi ürünlerde yoğun bir şekilde olmaktadır. Bu durumun temel sebebi neredeyse her insanın cep telefonuna ve saate ihtiyaç duymasıdır. İlgili ürünleri orijinallerinden ayırmak pek mümkün olmadığından dolayı orijinal ürün satıyorum diyen kişilerin bazıları replika ürünler satmaktadır. Eğer alacağınız ürünü ciddi manada tanımıyorsanız satıcının sözlerine aldanarak replika ürünleri alabilirsiniz. Ayrıca kurulan garanti servisleri ile bu ürünlere yaklaşık olarak 2 yıl garanti veren firmalar dahi bulunmaktadır.

Orijinal ürün fiyatını ödeyip replika bir ürün almak istemiyorsanız özellikle gerçek ürünlerin özellikleri iyi bir şekilde araştırın. Yazılımsal özellikler birebir aynı olduğundan dolayı yazılım kıyaslaması yaparak hangi ürünün orijinal olduğunu anlamanız mümkün değildir. Uzmanlar elektronik cihaz alacak kişilerin kıyas yaparken özellikle ürünlerin ağırlıklarını kontrol etmelerini tavsiye ediyor. Her ürün birebir kopyalanabilir ancak kullanılan materyaller farklı olacağından dolayı ciddi anlamda ağırlık farkları meydana gelir. Orijinal ürünün ağırlığını biliyorsanız eğer sahte olan ürünleri bu sayede kolay bir şekilde anlayabilirsiniz.
Eğer orijinaline oranla aşırı derecede düşük fiyata satılan bir ürün ile karşılaşırsanız aklınıza ilk gelecek olan şey ilgili ürünün replika bir ürün olacağıdır. Hiçbir kuruluş gerçek fiyatının altında bir fiyata orijinal ürünleri satamaz. Bu durumun temel nedeni ise dağıtıcı firmanın tek firma olmasıdır. Fiyat kıyaslaması yaparak da ürünlerin gerçek olup olmadıklarını anlamanız mümkündür.

Her şeye rağmen hangi ürünün replika hangi ürünün orijinal olduğunu bir türlü anlayamıyorsanız, yanılgıya düşmemek adına ana satış bayilerini tercih edin. Firmaların ana satış bayilerinde herhangi bir replika ürün satılması mümkün değildir. Bu yüzden hiç karamsarlığa kapılmadan almak istediğiniz ürünü alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here