Bir Yolcu Uçağı Ne Kadar Yakıt Harcar?

Uçaklar mesafeleri kuş bakışı olarak aldığından dolayı en hızlı ulaşım araçları sıralamasında baş sırada yer almaktadır. Uçaklar bu mesafeleri güçlü motorları sayesinde alırken ciddi bir yakıt tüketimi söz konusudur. Bu durum da akıllara bir yolcu uçağı ne kadar yakıt harcar sorusunu getirmektedir. Ülkemizde yakıt fiyatlarının yüksek olması ve uçakların aşırı derecede yakıt tüketmesi nedeniyle bilet fiyatları bir hayli yüksektir. Uçakların yakıt tüketimi azaltılacak olunursa bu fiyatlarında düşüşe geçeceğini düşünüyoruz.

Uçakların hafif olması istendiğinden dolayı uçak motorları en yüksek verim ile çalışabilecek şekilde dizayn edilmiştir. Uçaklar sadece kısa mesafeler arasında sefer yapmadıklarından dolayı gidilecek mesafeye göre yakıt ikmali yapmamak adına uçak depolarının hacmi farklıdır. Yüksek hacme sahip olan uçaklar uzun mesafelerde, küçük hacme sahip olan uçaklar ise kısa mesafelerde kullanılmaktadır. Bu durumu dünyanın en çok kullanılan yolcu uçağı markalarından birisi olan Boieng marka uçakları inceleyerek daha iyi bir şekilde kavraya biliriz. Örneğin Boeing 747 modelinde yakıt kapasitesi yaklaşık olarak 216 litredir. Bu uçakların yakıt kapasitesi yüksektir ve uzun mesafeler için kullanılmaktadır. Aynı firmanın diğer bir modeli olan Boeing 737’de ise yakıt kapasitesi 26 litredir. Bu uçak modeli ise daha çok kısa mesafelerde kullanılmaktadır. Yani bir yolcu uçağı ne kadar yakıt harcar sorusu sorulduğunda öncelikli olarak uçak modelinin belirtilmesi gerekmektedir. Çünkü her uçak aynı oranda yakıt harcamamaktadır.

Yolcu uçaklarındaki yakıt tüketimi ele alınırken uçağın sahip olduğu motor sayısı da önem arz etmektedir. Bazı yolcu uçakları hacimsel olarak büyük olduğundan dolayı 4 motora sahipken bazı yolcu uçakları ise 2 motorlu olarak imal edilmiştir. Sahip olunan motor sayısı da yakıt tüketimi konusunda önemlidir.

Uçaklar iyi bir şekilde analiz edildiklerinde en çok yakıt tüketiminin kalkış esnasında olduğu karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda uzun yol gidecek olan bir yolcu uçağının kalkış esnasında yaklaşık olarak 6 litre yakıt tükettiği belirlenmiştir. Yakıt tüketimi yüksek intifaya ulaşınca kuş uçuşu başladığından dolayı azalmaktadır. Uçaklar belirli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra sizlerin de bildiğiniz gibi motorlara yüklenip hareket etmek yerine süzülerek yol almaktadır. Bu da yakıt tüketimini ciddi anlamda azaltmaktadır.

Bir yolcu uçağı ne kadar yakıt harcar konusuna detaylı bir şekilde açıklama getirdiğimize inanmaktayız. Uçaklara yeni ilgi duymaya başlayan bir kişiyseniz öncelikli olarak uçağın icadı makalesine bakmanızı tavsiye ederiz. Daha sonrasında uçakları daha iyi bir şekilde kavramak adına uçakların bölümleri makalesine bakmanızda fayda var.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here