Basur Hemoroid Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Tıp dünyasında hemoroid, halk arasında basur olarak bilenen hastalık gebelik, aşı kilolu olma ve bağırsakların zorlanması nedeniyle oluşan yüksek basınçtan dolayı meydana gelir. Bu tip durumlar sıklıkla oluştuğu için de basur, sıklıkla meydana gelen bir sorundur. Özellikle 50 yaşın üzerinde daha fazla görülen hemoroid, kanama, yüksek ağrı, kaşıntı gibi semptomlarla kendisini gösterir. Basur çoğu zaman tehlikeli bir hastalık olarak görülmese de sıklıkla kendisini tekrarladığı için yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık olarak kabul edilir.

Hemoroid nedir?

Tüm insanlarda hemoroid oluşumuna neden olan yapılar vardır. Anal bölgede yer alan damar kümeleri, anüsü örten mukoza zarının hemen alt kısmında yer alır. Burada yer alan damar kümeleri şiştiği zaman oluşan soruna hemoroid yani basur denilmektedir.

Tıp dünyasında hemoroid iki tür olarak ele alınır. Bu türler anüsün dışında meydana gelen dış basur ve iç kısımda oluşan iç basurdur. Dış hemoroid en fazla yakınmaların oluşmasına nedene olan türdür. Dış hemoroidin bu kadar rahatsız edici olmasının en büyük nedeni, cildin üzerinde yer aldığından dolayı kolay bir şekilde tahriş olmasıdır. Tahriş olan hemoroid yapısında kanama ve kaşıntılar oluşabilmektedir. İç hemoroid türünde kanama dahi olsa yüksek ağrıların meydana gelmesine sebep olmaz. Her ne kadar ağrısız olsa da daha farklı bağırsak hastalıklarını tetikleyici etkisi olduğun için iç hemoroid dış hemoroide göre daha tehlikeli kabul edilir. İç hemoroid ve dış hemoroid sümüksü kıvamda bir akıntının oluşmasına neden olabilir. Eğer bu akıntı sürekli olarak silinirse hemoroid probleminde daha fazla artış gözlemlenir.

Hemoroid neden olur?

Uzmanlar hemoroidin tam olarak neyden dolayı meydana geldiği hakkında herhangi bir bilgiye sahip değildir ancak bazı muhtemel nedenler üzerinde durulmaktadır. Uzmanlar tuvalette uzun süre oturma ve kabızlık gibi sorunların hemoroidi tetiklediğini belirtiyor. Tuvalette uzun süre oturulması ve kabızlık gibi sorunlar damarlarda genişlemenin olmasına yani hemoroid probleminin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gebelik döneminde anüs bölgesinde artan basınç nedeniyle sıklıkla hemoroidin meydana gelmesi bunu kanıtlar niteliktedir.

Hemoroid sorunu özellikle anal bölge kasları aşırı derecede sıkı olan kişilerde daha fazla ortaya çıkar. Anal kasları aşırı derecede sıkıysa ve buna ek olarak kabızlık problemi meydana gelmişse anüste yüksek basınç meydana gelir ve buradaki damarlar genişleyerek basur sorunu ortaya çıkar.

Hemoroid nasıl teşhis edilir?

Hemoroid yapılan basit fiziki muayeneler sonrasında kolay bir şekilde tespit edilir. Dış hemoroid anüsün hemen dış kısmında meydana geldiğinden dolayı teşhis edilmesi iç hemoroide göre daha kolaydır. İç hemoroid ise anüse yerleştirilen ışıklı tüpler ile tespit edilebileceği gibi kolonoskopi yöntemiyle de kolay bir şekilde teşhis edilir. Bazı kanser türleri anal bölgeden kan gelmesine neden olmaktadır. Eğer nedensiz bir şekilde anüsten kan gelmeye başladıysa kanser olunabileceği akla getirilmeli ve kolonoskopi yapılmalıdır. Özellikle 50 yaşın üstünde olan kişiler buna daha fazla dikkat etmelidir.

Hemoroid belirtileri

Hemoroid belirtileri bir hayli fazla olsa da hastalığın teşhisini koyabilmek için ön plana çıkan çeşitli belirtiler vardır. Hemoroid belirtileri şu şekildedir.

 • Anüs bölgesinde aşırı kaşıntıların olması
 • Duygusal olarak sinirlenme ve anüs çevresinde ağrıların oluşması
 • Anüse yakın kısımlarda topak şeklinde şişkinlik ve ağrılı kaşıntı
 • Dışkıyı tutamama
 • Ağrı oluşmasına neden olan bağırsak hareketleri
 • Bağırsak hareketleri sonrasında dışkıda kan görülmesi

Hemoroid aşırı ağrı yaşanmasına neden olsa da çoğu zaman hayati bir önem oluşturmaz ve kendiliğinden iyileşir. Sıklıkla bu sorunu yaşıyorsanız ve kanama meydana geliyorsa anemi probleminin meydana gelme ihtimali vardır. Bu yüzden tıbbi destek almanız gerekmektedir.

Hemoroid ev tedavisi

Hemoroid semptomlarının azalmasını sağlayacak yönde etkisi olan çok sayıda ev tedavisi bulunmaktadır. Eğer aşırı kaşıntı ve ağrı çekilmez bir hal aldıysa, hemoroid semptomlarını azaltmak için aşağıda yer alan uygulamaları deneyebilirsiniz.

 1. Lifli yiyecekler: yulaf kepeği, brokoli, buğday kepeği, fasulye gibi yiyecekler lifli yiyecekler arasında yer alır. Basur özellikle kabızlık etkisiyle çekilmez bir hale gelebilir. Lifli yiyecekler dışkının yumuşamasını sağlayarak kabızlık probleminin ortadan kalkmasına yardımcı olur ve bu sayede basur yakınmaları ortadan kalkar. Yüksek oranda lif alınması şişkinlik ve gaz probleminin artmasına neden olabiliyor. Bu yüzden lif alımını yüksek oranda yapmayıp zaman içerisinde arttırmanızı tavsiye ederiz.
 2. Egzersizler: yapılan egzersizler bağırsak hareketlerinin düzenli hale gelmesini sağlar. Hemoroid sorunu olan kişilerin günde en az 1 saat yürüyüş yapması yakınmalarının azalmasını sağlar. Ağır egzersizler basur yakınmalarının artmasına neden olabiliyor. Mesela anal kaslarınızın aşırı derecede kasılmasına neden olacak türden ağırlık çalışmaları yapmanız basur sorununun artmasına neden olacaktır. Bu tür ağır egzersizlerden uzak durmanız yakınmalarınızın azalmasına yardımcı olur.
 3. Hindistan cevizi yağı: bu yağ içerisinde yer alan maddeler sayesinde anal bölgede yer alan kasların gerginliğini atmasına yardımcı olur. Yakınmalarının arttığı dönemlerde Hindistan cevizi yağını anüsünüze sürecek olursanız bu rahatlamanıza yardımcı olacaktır.
 4. Zeytinyağı: bu yağ da aynı Hindistan cevizi yapı gibi anal kasların rahatlamasını sağlar. Ayrıca dışkının yumuşamasına ve anal bölgeden rahat bir şekilde çıkmasına da yardımcı olmaktadır. Basur sorununa ek olarak kabızlık problemi yaşayan kişiler zeytin yapı kullanarak dışkının rahat bir şekilde çıkmasını sağlayabilir.
 5. Sirkeli oturma banyosu: eğer anal bölgede çeşitli bakteriler mevcutsa bu hemoroid sıkıntılarının artmasına neden olacaktır. Bir leğenin içerisine sıcak su koyup içine sirke ilave edin ve buna oturun. Bu oturma banyosu anal bölgenin temizlenmesi ve rahatlamasını sağlayacaktır. Alacağınız sıcak duş da yakınmalarınızın azalmasına yardımcı olacaktır. Oturma banyosundan sonra Hindistan cevizi yağı ya da zeytinyağı kullanmanız sıkıntılarınızın daha da azalmasını sağlayacaktır.

Basur sorunu olan bazı kişiler yakınmalarını azaltmak için basurun olduğu yere diş macunu sürüyor. Diş macunu ilk etapta ağrıların ve kaşıntıların azalmasını sağlasa da ilerleyen zaman içerisinde hemoroid sorununun daha da artmasına ve başka sıkıntıların ortaya çıkmasına neden olur. Bu yüzden kesinlikle basura diş macunu sürmeyin.

Hemoroid tedavisi

Hemoroid tedavisinde çok farklı yöntemler uygulanmaktadır. Eğer basur problemi yeni ortaya çıktıysa doktor tarafından reçete edilen kremlerle ilgili sorun kısa süre içerisinde ortadan kaldırılabilir. Problem kremlerle tedavi edilemeyecek bir noktaya ulaştığında cerrahi müdahaleler kaçınılmaz olacaktır. Yapılan cerrahi müdahalelerle saburlu bölge alınır ve sorunun ortadan kalkması sağlanır. Bazı uygulamalarda damarlara pens atılır ve bu bölgenin kuruması sağlanır. Ülkemizde basur tedavisinde en fazla kullanılan yöntem şişen damarlara pens atılması şeklinde yapılan tedavi yöntemidir. Bu genellikle dış kısma yakın bölgelerde meydana gelen basur memelerine uygulanır. Eğer çok iç kısımlarda oluşum söz konusuysa sorunlu bölgelerin cerrahi operasyonlarla kesilip alınması yani basur ameliyatı gerçekleştirilmesi çözüme kavuşmada etkili olacaktır. Basur probleminiz varsa kensinlikle acı yemekten uzak durun. Acı yemenin zararları konusuna bakarak nelerle karşılaşabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Yapılan basur ameliyatları sonrasında anal bölgede yer alan kaslar zarar görebilir. Bu kaçınılmaz sonlar arasında yer aldığı için birçok kişi ameliyat olmaktan uzak durmaktadır. Eğer basur ameliyatı sonrasında anal kaslarda sorun meydana gelirse kişi dışkısını tutamayabilir. Bu ameliyatlar sonrasında istemsiz bir şekilde dışkılayan kişi sayısı bir hayli fazladır. Bunlardan dolayı kesinlikle ameliyatlar son tercihiniz olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here