Arsenik Nedir Zararları Nelerdir?

Arsenik, dünya genelinde en fazla yer alan yarı metal özelliğinde olan bir maddedir. Kurşun ve bakır içerisinde yoğun miktarda bulunan arsenik yediğimiz yemeklerden tutun içtiğimiz suya kadar neredeyse hayatımızın her alanında yer alan bir maddedir. Arsenik denilen bu madde periyodik cetvel içerisinde VA grubu arasında yer almaktadır. Arsenik dünyada aşırı derecede bulunduğundan dolayı şüphesiz insanlar üzerinde çeşitli etkileri bulunmaktadır. Arseniğin bu kadar yoğun bir şekilde bulunmasından dolayı arseniğin zararları nelerdir konusu merak edildiğinden sizlere ilgili maddenin insanlara ne gibi zararları olduğu hakkında bilgi vereceğiz.

Sağlık alanında yaptığı çalışmalar ile kendisini kanıtlamış olan kişiler arsenik adı verilen bu maddenin özellikle hazır olarak satılan meyve suları içerisinde yoğun bir şekilde yer aldığını, bundan dolayı meyve sularının insan sağlığını tehdit ettiğini söylemektedir. Düne kadar tarımsal alanda böcekleri öldürmek adına kullanılan pestisit isimli ilaç içerisinde yer alan arsenikten dolayı yiyeceklerde arsenik miktarının artmasına neden oluyordu ancak bu ilaç yasaklanmış olmasına rağmen meyveler üzerinde arsenik oranı artmaya devam etmektedir. Günümüzde amansız hastalıklar sınıfında yer alan birçok kanser türüne arsenik adı verilen yarı metal özelliği olan bu maddenin neden olduğu düşünülmektedir.

Arsenik olmasından dolayı meyve satışlarında ciddi bir düşüş yaşandığından dolayı uzmanlar meyveler içerisinde yer alan arseniğin organik arsenik olduğunu ve bu arseniğin hiçbir şekilde insana zarar vermediğini iddia etmektedir. Tavuklar üzerine yapılan incelemeler sonucunda alınan organik arseniğin tavuk metabolizması tarafından inorganik arseniğe çevrildiği tespit edilmiştir. Sizlerin de bildiğiniz gibi inorganik arsenik çeşitli kanser hastalıklarına neden olmaktadır. Bu nedenden ötürü doğal arseniğin inorganik arseniğe düşme ihtimali göz önünde bulundurulduğunda içerisinde arsenik oranı yüksek olan besinler korkulan besinler haline gelmiştir.

Arsenik insan yaşamını ciddi anlamda tehdit ettiğinden dolayı ülkesel bazda ürünler içerisindeki arsenik oranı denetlenmelidir. Özellikle Çin’den alınan ürünler içerisinde yoğun miktarda arseniğin olduğu tespit edilmiştir. Makyaj malzemeleri ve çocuk oyuncakları yoğun bir şekilde arsenik bulundurmaktadır. Bu durumu göz önünde bulundurarak makyaj malzemesi alırken ve çocuğunuza oyuncak alırken dikkatli olmanız gerekmektedir. İlgili maddeler içerisinde yer alan arsenik cilt kanserine, dolaşım bozukluğuna, kalp yetmezliğine, kronik zehirlenmeye, aşırı halsizliğe ve kanser gibi birçok hastalığa neden olmaktadır. Arseniğin zararlarını ortadan kaldırabilmek için içerisinde ister doğal ister inorganik olsun arsenik barındıran ürünlerin kullanımına sınırlama getirilmelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here