Ökse Otu Faydaları Zararları Nelerdir Nasıl Kullanılır?

0
26

Ökse otu, bazı hastalıklara şifa bulmak adına genelde çay şeklinde tüketilen bir şifalı bitkidir. Yarı asalak bir bitki türü olan ökse otu çeşitli ağaçların gövdesine tutunarak parazit bir şekilde yaşam sürer. Kavak, söğüt ve ıhlamur ağacı bu bitkinin en çok sevdiği ağaç türlerindendir. Gövelek, purç ve güvelek isimleriyle de anılan ökse otu yılın neredeyse her günü yeşil yapraklara sahiptir.

Ökse otu faydaları ile ön plana çıksa da bu bitki türü kesinlikle dikkatli bir şekilde tüketilmelidir çünkü bitkinin meyveleri belirli miktarda zehir taşımaktadır. Ökse otu nasıl kullanılır diye baktığımızda bitki bilimcilerin bu bitkinin sadece yapaklarının kullanılması gerektiğini söylediklerini görüyoruz. Yarı asalak olarak yerleştiği ağaçlardan besin çekerek yaşam süren ökse otu ana bitkideki klorofili alarak bunu besinlerin sentezlenmesinde kullanır. Ökse otu antik çağlardan bu yana tıpta kullanılıyor. Eski çağlarda birçok hastalığa iyi gelmesinden dolayı kutsal bitki olarak görülmüş ve hasat zamanı geldiğinde altın oraklarla hasadı yapılmış. Özellikle meşe ağacı üzerinde yetişen türlerine çok nadir rastlandığı için meşe ağacında yetişen türleri en yüksek fiyatlara satılmaktadır.

Ökse otu bitkisi nedir?

Kavak, armut, meşe, kiraz, ıhlamur ve söğüt gibi ağaçların üzerinde yarı asalak olarak yaşayan ökse otu yabani bir bitkidir. Yani bu bitkinin yetiştiriciliğini yapmak için bir tohum bulunmamaktadır. Yaprakları büyüdüğü zaman vakti gelince hasadı yapılan ekse otları çay haline getirilerek satılmakta ve tüketilmekte. Ökse otunun faydaları arasında bulunan tümör oluşumunu engellemesi, bu bitkiyi kanserle mücadele konusunda etkili bir bitki haline getirmektedir.

Ökse otunun faydaları


Ökse otu şifalı bitkiler arasında yer alsa da bilinçli bir şekilde tüketilmediği zaman faydadan çok zarar görülebilir. Tansiyon hastalığından tutun kanser hastalıklarının tedavine kadar birçok alanda kullanılan ökse otu elbette bunun dışında daha farklı hastalıklara da iyi gelir.

  • Hipertansiyon hastalarında yüksek olan tansiyon değerlerinin normale gelmesini sağlar.
  • Bağışıklık sistemine uyarıcı sinyaller göndererek bağışık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı daha duyarlı hale gelmesini sağlar.
  • Ürogenital bölgede meydana gelen işlevsel bozuklukları gidererek sistem işlevlerinin iyileşmesini sağlar.
  • Menopoz döneminde ortaya çıkan ve birçok kadının yaşam kalitesini düşüren semptomların daha hafif bir şekilde geçirilmesine yardımcı olur.
  • Metabolizma hızını arttıran ökse otu bu sayede yağ yakımın hızının artmasına sağlamaktadır. Bu etkisi nedeniyle hızlı kilo vermek isteyen kişilere tavsiye edilir.
  • Afrodizyak etkisi olan ökse otu sinirlerin gevşemesini ve bu sayede kişinin rahatlamasını sağlar. Aşırı stresli yaşam süren kişiler kendilerini ökse otu çayı tüketerek daha sakin hale getirebilir.
  • Ökse otu birçok solunum sistemi rahatsızlığını yok eder. Solunum sistemi hastalıklarını tedavi etmek ve bu hastalıkların oluşmasını engellemek için ökse otunu kullanabilirsiniz. Uzmanlar özellikle astım hastalarına bu bitkiyi tesviye etmektedir.
  • Ökse otunu farklı kılan en önemli faydası tümör oluşumunu engellemektedir. Vücutta oluşan kötü huylu tümörler kanser hastalığına neden olur. Amansız hastalıklar arasında yer alan kanser genç yaşta ölümlere neden olmaktadır. Bu yüzden hem kansere karşı korunmak hem de var olan kanser tümörlerini yok etmek için ökse otu kullanılmalıdır.

Ökse otu nasıl kullanılır?

Ökse otunu tüketirken yapılan en büyük hata bu bitkinin yapraklarının çiğ olarak tüketilmesidir. Çiğ olarak yapraklar tüketilecek olursa tüketmiş olduğunuz ökse otu nöbet geçirmenize hatta bayılmanıza dahi neden olabilir. Bu yüzden bu bitki çayı demlenerek aşırıya kaçmadan tüketilmelidir. Kurulan ökse otu yapraklarını çay şeklinde demledikten sonra bir süzgeç aracılığıyla süzün. Daha sonra çayı afiyetle tüketebilirsiniz. Bu çay da çok tüketilirse çeşitli yakınmaların oluşmasına neden olabilir. Çayı da aşırıya kaçmadan tüketmeye özen gösterin.

Ökse otunun zararları

Ökse otunun sahip olduğu meyveler yüksek oranda zehir içerir. Bu yüzden bitkinin meyveleri tüketilirse gıda zehirlenmesi ortaya çıkar. Bitkiyi tam şekilde tanımayıp bilinçsiz bir şekilde ökse otu tüketen kişilerin büyük kısmı zehirlenmektedir. Bitkinin sahip olduğu yapraklar faydalı olsa da taze haldeyken tüketilirse bunlar da zehirlenmelere neden olabiliyor. Bu yüzden ökse otunun zararları ortaya çıkmasın diye kurutulmuş olan yapraklar çay şeklinde demlendikten sonra tüketilmelidir. Bu bitki içeriğiyle ağır bir bitki olduğu için gebelik döneminde bebek gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu etkisi nedeniyle gebelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Ökse otunu tükettikten sonra çeşitli alerjik reaksiyonlarla karşılaşırsanız uzman bir doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here