Kuşburnu Bitkisinin Faydaları ve Zararları

Kuşburnu bitkisi, insan sağlığına olan olumlu etkilerinden dolayı alternatif tıp dünyasının gözde bitkilerinden birisidir. Kış mevsimi geldiğinde özellikle çay olarak tüketilen kuşburnunun marmeladı yapılarak kahvaltılarda tüketilmektedir. Kuşburnu bitkisinin faydaları herkes tarafından bilinse de bu bitki bilinçsiz bir şekilde tüketildiği zaman çeşitli zararları da bulunmaktadır. Birçoğunuz kuşburnu bitkisinin faydaları ve kuşburnu bitkisinin zararları hakkında bilgi sahibi olmadığınızdan dolayı sizlere birçok derde deva olan kuşburnu bitkisini tanıtacağız.

Kuşburnu yapısal olarak ele alındığında bu bitkinin içerisinde yüksek oranda C vitamini A vitamini gibi vitaminlerin yer aldığı görülmektedir. B1 B2 E ve K vitaminleri bakımından da zengin olan kuşburnu ayrıca içerisinde insan sağlığı için önemli olan fosfor ve potasyum gibi maddeleri de bulundurmaktadır. Metabolik faaliyetler için gerekli olan magnezyum, kalsiyum, bakır, demir, mangan ve çinko gibi mineralleri de kuşburnunu tüketerek temin etmeniz mümkündür.

Yukarıda da gördüğünüz gibi kuşburnu bitkisi insan sağlığı için önemli olan birçok mineral ve vitamini içerisinde bulundurmaktadır. Tam bir sağlık deposu olarak görülse de kuşburnu bitkisinin yararları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Gelin hep birlikte kuşburnu bitkisinin faydaları ve zararları nelermiş öğrenelim.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda kuşburnu bitkisinin insan sağlığını tehdit edecek yönde herhangi bir zararının olmadığı belirlenmiştir. Yani kuşburnu bitkisinin hiçbir zararının olmadığını aksine çok sayıda faydasının olduğunu söylemek mümkündür. İlgili bitki özellikle kemik erimesi problemi olan kişilere tavsiye edilmektedir. İçerisinde yer alan vitamin ve mineraller sayesinde kemik erimesini engelleyici yönde etki yapmaktadır. Kireçlenme, siyatik, romatizma ve çeşitli bulaşıcı hastalıkların etkilerini ortadan kaldırmak adına kuşburnu bitkisinden yararlanıldığı biliniyor. Raşitizm, kemik kırıkları ve bağ dokularını güçlendirme gibi konularda da içerisinde kuşburnu bulunan ilaçlar kullanılmaktadır. Kuşburnu fazla tüketilmesi durumunda şiddetli isal probleminin ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden kararında tüketilmesi gerekmektedir.

Kuşburnu özellikle sindirim sistemi ile alakalı birçok sorunu ortadan kaldıracak etkiye sahiptir. Ülser, gastrit, çeşitli bağırsak hastalıkları, ishal, sindirim sistemi enfeksiyonları, böbrek taşı, safra kesesi iltihabı, kabızlık, hemoroit gibi birçok hastalığın tedavisinde kuşburnu bitkisinden etkin bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Kuşburnu sade bir şekilde tüketilebileceği gibi ayrıca çayı yapılarak da tüketilmektedir. Kış mevsimi geldiğinde sıcak bir içeceğe gereksinim duyduğunuzda kuşburnu çayını demleyerek rahat bir şekilde tüketebilirsiniz. Hem bedeninizin ısınmasını sağlayacağınız gibi hem de vücudunuzu hastalıklara karşı dirençli hale getirmeniz mümkündür. İnsanların kuşburnuna olan talebi arttığından dolayı piyasada bu bitki kurutulmuş halde de satılmaktadır. Taze olarak ilgili ürünü temin edememeniz halinde kurutulmuş olarak satılan ürünleri alarak tüketmeniz mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here