Ekinezya Nedir Faydaları Nelerdir? (Kirpi Otu)

Halk arasında kirpi otu olarak bilinen ekinezya, kış mevsiminde çayı demlenerek tüketilen bir bitkidir. Ekinezyanın faydalarını incelerken bu bitkinin kökeninin ta kızıl derelilere kadar dayandığını gördük. Kızılderililerin özellikle bu bitkiyi çay şeklinde tüketerek soğuk algınlığı ile alakalı hastalıkları ortadan kaldırmak için kullandıkları bilinmektedir. Ekinezyanın faydaları kış mevsimine geldiğimiz bugünlerde daha fazla gün yüzüne çıkmaktadır. Boğaz ağrısı, soğuk algınlığı, yılan sokmalarında aktif bir şekilde kullanılan ekinezyanın faydaları nelermiş gelin birlikte öğrenelim.

Ekinezyanın en aktif şekilde kullanılması 1930’lu yılların baş belası hastalıklarından birisi olan şarbon hastalığına iyi gelmesinin tespit edilmesi ile olmuştur. İsviçreli bilim adamları şarbon hastalığında meydana gelen ağrıları ekinezya ile ortadan kaldırarak ekinezyanın dünya genelinde popüler hale gelmesini sağlamıştır. Günümüzde kırmızı ayçiçeği, kirpi otu, eflatun koza çiçeği gibi isimlerle anılan bu bitkinin daha birçok faydası bulunmaktadır.

Ekinezya özellikle C vitamini ile birlikte kullanıldığı zaman soğuk algınlığı, nezle, grip gibi hastalıkların kısa süre içerisinde ortadan kalkmasını sağlar. Hastalık dışı dönemlerde kullanılması durumunda insanların soğuk algınlığı ile alakalı hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağladığından dolayı soğuk algınlığı problemlerinin ortaya çıkmasını engeller. Ekinezya tüketen kişiler incelendiğinde bu kişilerde interferon üretiminin arttığı gözlemlenmiştir. Bahsi geçen interferon kişinin bağışıklık sistemini güçlendirici yönde etki yapmaktadır.

Ekinezya çeşitli cilt problemlerini ortadan kaldırmak için de kullanılır. Örneğin sivilcelerin geçirilmesi, egzamaların yok edilmesi, sedef hastalığının ortadan kaldırılması ve kapanmayan uzun soluklu yaraların iyileştirilmesi gibi durumlarda ekinezya kullanılır. Ekinezya faydaları ile ön plana çıkan bir bitki olsa da bu bitkinin bilinçli bir şekilde kullanılmaması durumunda çeşitli zararları da bulunmaktadır. Gelin bu bitkiyi kullanmadan önce bitkiyi kullanacak olan kişilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini öğrenelim.

Uzmanlar herhangi bir bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerin ekinezya kullanmaması gerektiğini belirtiyor. Karaciğeri ciddi derecede tahrip eden ilaçlar ile birlikte kullanılması durumunda karaciğerin bitmesine yani işlevsel bozukluklar yaşanmasına neden olmaktadır. Ekinezya papatya alerjisi olan kişilerde alerjik etkilerin hızlı bir şekilde artmasına neden olur. Bu yüzden papatya alerjisi olan kişilerin bu bitkiyi kullanmaması gerekmektedir. Uzmanlar herhangi bir bilimsel bulgu elde edilmiş olsa da özellikle hamile bayanlara bu bitkiyi kullanmamalarını tavsiye ediyor. Gebelik sürecinde olan bir bayansanız ekinezya gibi etkileri henüz kanıtlanmamış olan bitkilerden uzak durmanız faydalı olacaktır.

Ekinezya çok sayıda faydası olan bir bitki olduğu gibi çeşitli zararları da olan bir bitkidir. Bu nedenden dolayı uzmanlar 3 haftadan fazla kullanılmaması gerektiğini söylemektedir. Bu bitki yaklaşık olarak 3 hafta kullandıktan sonra ara verip tekrardan bitkiyi kullanmaya başlayabilirsiniz. Birçoğunuz emeniz bu bitkiyi çay yaparak kullanacaktır. Günde maksimum 3 defa ekinezya çayı demleyerek tüketebilirsiniz. Ayrıca eczanelerden ekinezya içerikli şurupları alarak tüketmeniz de mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here